Ukrajinská protiofenziva na jižní frontě – je myšlena skutečně či jde o zastírací manévr?
V pondělí 29. srpna ohlásila řada médií po celém světě začátek dlouho očekávané velké protiofenzivy ukrajinské armády na jižní frontě v Chersonské oblasti. Téměř ihned poté se začaly objevovat zprávy o masivním nasazení tanků, dělostřelectva a letectva a významném postupu ukrajinské armády, avšak představitelé ukrajinské armády byli již při pondělním hodnocení situace na jižní frontě opatrnější: „V Chersonské oblasti skutečně probíhá protiofenziva, ale nepřátelské síly jsou poměrně silné,“ uvedla Natalia Humeniuková, vedoucí Sjednoceného koordinačního tiskového střediska Jižních obranných sil.
Foto: V pondělí 29. srpna ohlásila řada médií po celém světě začátek dlouho očekávané velké protiofenzivy ukrajinské armády na jižní frontě v Chersonské oblasti. (ilustrační foto) | Shutterstock
Dané tiskové středisko také okomentovalo dočasný zákaz působení médií v bojových zónách: „Jakákoli vojenská operace vyžaduje ticho. V podmínkách hybridní války jakékoliv zprávy z fronty poškozují ozbrojené síly Ukrajiny. Přicházejí zprávy o ofenzivě podél jižní fronty a ta motivuje Ukrajince. Zatím je ale potřeba si uvědomit, že vojenská operace musí být nejprve dokončena, teprve potom přinese výsledky,“ řekla Humeniuková.
Ukrainian forces in Kherson Oblast, infantry moving with YPR-765 AIFVs, supported by T-72s. pic.twitter.com/TUUQN6ts8G
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) August 31, 2022
Video: Ukrajinské síly v Chersonské oblasti | Twitter
Bez ohledu na rozsah současných bojů je dobré připomenout, že protiofenziva v omezené formě probíhá již od jarních měsíců. Již 8. dubna se podařilo zcela vytlačit ruská vojska z Mykolajivské oblasti po marných pokusech Rusů postoupit ve směru na Oděsu nebo obklíčit Mykolajiv. Osobně jsem měl koncem května možnost navštívit několik vesnic, které byly krátce předtím osvobozeny. Obec Ševčenkove na hlavní silnici mezi Mykolajivem a Chersonem nesla známky ostřelování a byla evakuována, jelikož byla stále na dostřel ruského dělostřelectva.
Foto: Vesnice Ševčenkove leží na strategické silnici mezi Mykolajivem a Chersonem, a je tak častým cílem ostřelování ruského dělostřelectva | archiv autora (Tomáš Kolařík)
Tou dobou podnikla ukrajinská armáda protiútoky také u obce Davydiv Brid, kde se jí podařilo překročit řeku Inhulec pomocí pontonových mostů a na jejím východním břehu vybudovat předmostí.
Nyní podle nepotvrzených informací ve stejné oblasti došlo k rozsáhlejšímu útoku a postupu hluboko do Rusy okupovaného teritoria. Sami Rusové údajně potvrzují, že ukrajinská armáda utrpěla těžké ztráty při postupu ze směru od Andrijivky při průniku do hloubky až 15 kilometrů k obci Bryskynske s cílem přerušit zásobovací trasu – silnici T2207 do obce Davydiv Brid.
V jižní části fronty je hlášen průnik v hloubce asi 13 kilometrů od obce Tavrijske k obci Tomyna Balka v blízkosti pobřeží Černého moře.
Foto: Ukrajinští vojáci drží pozice u hlavní silnice mezi Mykolajivem a Chersonem | archiv autora (Tomáš Kolařík)
Pokud se skutečně jedná o začátek velké protiofenzivy v Chersonské oblasti, pak se ukrajinské síly na útok učebnicově připravili. Již od půlky června díky dodávkám amerických precizních raketových systémů HIMARS ničí strategické cíle ruské armády, jako jsou muniční sklady nebo velitelská stanoviště. Od začátku srpna se pak Ukrajinci zaměřili na mosty přes řeku Dněpr v Chersonské oblasti. Jednalo se o celkem tři mosty (dva silniční a jeden železniční), které spojovaly okupovaný východní břeh řeky Dněpr se zbytkem Ruskem kontrolovaného teritoria.
Foto: Situační mapa oblasti měst Mykolajiv a Cherson | Institute for the Study of War and AEI´s Critical Threats
Nyní ukrajinská armáda prohlašuje, že všechny tři mosty jsou pro ruskou armádu nepoužitelné a tím se podařilo vojska v Chersonu zcela odříznout od příchodu posil. Údajně je na pravém břehu řeky Dněpr lokalizováno 15 až 20 tisíc ruských vojáků a milic z neuznaných donbaských republik.
Prioritní zaměření na mosty přes Dněpr potvrzuje i ukrajinská armáda: „Při útoku na mosty, které jsou hlavními dopravními tepnami přes Dněpr, jsme velice opatrní a přesní. Tyto mosty jsou nyní pro těžkou techniku neprůjezdné. To je důvod, proč se nepřítel snaží vytvořit alternativní přechody. Ale geografie řeky v této oblasti je taková, že se jim podařilo zřídit přechod pouze ve stejné oblasti, kde se nachází Antonivskij most. Proto se opět dostali pod naši palebnou kontrolu a zničili jsme tak i náhradní přemostění,“ uvedla Natalia Humeniuková. Okupanti podle ní v současnosti nejsou schopni přivézt zálohy z levého břehu, a tak přísun posil pouze předstírají přesunem jednotek mezi obydlenými oblastmi v Chersonské oblasti.
Následně bylo potvrzeno také zničení ruského pontonového mostu přes Dněpr u obce Lvove asi 16 kilometrů po proudu pod přehradou Nova Kachovka. Most přehradu je také těžce poničen a neschopný provozu.
ANTONOVSKY BRIDGE 🧵
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) August 26, 2022
/4.1
Video of strikes pic.twitter.com/waFbM9gayC
Video: Antonivský (Antonovskij) most v Chersonu je po ostřelování systémem HIMARS těžce poškozen, podél něj je patrná stavba provizorního pontonového mostu | Twitter
Připomeňme si, že ruské ženijní vojsko již ukázalo své „dovednosti“ při stavbě pontonových mostů přes řeku Sevěrodoněck, kdy v červnu opakované pokusy o překročení řeky nakonec skončily nezdarem a zničením celé mechanizované brigády.
Nyní Američané údajně doporučili ukrajinské armádě omezit cíle své protiofenzivy pouze na Chersonskou oblast. Podle médií prý Ukrajinci původně chtěli zahájit protiofenzivu také v Záporožské oblasti, pravděpodobně ve směru na Energodar a Melitopol.
K tomu všemu ruský prezident Vladimir Putin včera vyhlásil zahájení nové ofenzivy na Donbase s cílem do poloviny září ovládnout celou Doněckou oblast. Tento cíl si tak určil v době, kdy je značná část ruských sil vázána na jižní frontě. "Nepřítel nadále ovládá okupované části Charkovské, Luhanské, Doněcké, Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti a také se snaží vytvořit si příznivé podmínky k obnovení ofenzívy. Ruská okupační vojska znovu korigují své plány a akce v souladu s Putinovým rozkazem dosáhnout administrativních hranic Doněcké oblasti do 15. září," řekl podle listu Ukrajinska pravda zástupce náčelníka hlavní operační správy ukrajinského generálního štábu Oleksij Hromov. K obnovení ruské ofenzívy v této oblasti má podle něj posloužit nově vytvořený 3. armádní sbor ruské armády.
Příští týdny ukážou, jestli informace o zahájení ukrajinské protiofenzívy na jihu Ukrajiny byly do určité míry zastíracím manévrem a Ukrajinci se zaměří i na jiné úseky fronty, nebo se ukrajinské síly plně zaměří pouze na osvobození Chersonu. Každopádně schopnost výstavby pontonových mostů a jejich ochrany sehraje v nadcházejících bojích klíčovou roli.
Zdroj: Ukrinform, ISW