Navštívili jsme španělskou muničku FMG, která letos slaví 700 let své existence
Na okraji prastarého španělského města Granada, se na ploše téměř milionu metrů čtverečních rozléhá jeden z nejdůležitějších producentů střelného prachu a velkorážové munice v západním světě – Fábrica de Municiones de Granada, známá pod zkratkou FMG. Abychom pochopili její význam pro skupinu MSM Group, respektive pro průmyslově-technologický holding CSG, který FMG v roce 2020 koupil, musíme se ohlédnout neuvěřitelných 700 let do minulosti. První dochovaná písemná zmínka o použití střelného prachu vyrobeného právě v Granadě se totiž datuje do roku 1324, kdy ho při obléhání města Huéscar použil tehdejší vládce granadského emirátu, Ismail 1. Granadský.
Video: Navštívili jsme španělskou muničku FMG, která letos slaví 700 let své existence / CZ DEFENCE
Během následujících 700 let se fabrika rozvíjela, pomáhala s ekonomickou stabilitou v regionu a samozřejmě rozšiřovala své portfolio až do dnešní podoby. V roce 2020 se pak tato španělská továrna na munici stala součástí MSM Group, která ji zakoupila od GDELS, což je dceřiná společnost světového gigantu General Dynamics. Tato akvizice se zároveň stala historicky první, kterou MSM Group v rámci skupiny CSG na západě zrealizovala. U oslav výročí 700 trvající existence FMG jsme měli možnost být osobně, a tak jsme se na pocity z této akvizice zeptali přímo generálního ředitele FMG Antonia Cara. „Pro naši továrnu to bylo velmi pozitivní, protože to přineslo více aktivit, objednávek i větší počet zaměstnanců. Nyní jsme v rámci CSG součástí obchodu s municí a máme mnohem větší trh, nežli dříve“ sdělil naší redakci Antonio Caro.
Díky úspěšnému začlenění FMG pod MSM Group se holdingu CSG podařilo rozšířit stávající portfolio produktů o západní typy velkorážové tankové munice. Ve španělské Granadě se totiž nevyrábí jen střelný prach, TNT, prachové náplně či pyrotechnické vybavení, ale především tanková munice ráží 105 a 120 milimetrů, která se používá v západním světě. FMG dále vyrábí minometnou munici 60, 81 a 120 milimetrů a samozřejmě dělostřeleckou munici 105, 106 a 155 milimetrů. Disponuje také moderní laboratoří a prostory pro testování munice a jednotlivých komponentů. Právě zmíněná tanková munice, která doplnila portfolio skupiny MSM Group, otevřela pomyslnou bránu západním spolupracím.
Jana Marinova, generálního ředitele divize CSG Defence, kam spadá jak FMG, tak MSM Group, jsme se zeptali, jak hodnotí akvizici FMG a jaké jsou další investiční plány v rámci této španělské muničky. „Akvizicí FMG jsme zvýšili prestiž naší skupiny a výrobu munice, protože se nám otevřely možnosti výroby západní munice typu 105 nebo 120 milimetrové tankové munice. S FMG máme velké plány, chceme do budoucna realizovat poměrně značné investice, především do rozšíření výroby propelantů, protože ty jsou potřeba do každé munice. Plánujeme také zavést navádění na naši munici,“ prozradil Jan Marinov.
Vzhledem k situaci na východě nás zajímal i současný poměr výroby jednotlivých druhů a ráží munice včetně její modernizace. „Vyrábíme především munici ráže 155 a 120 milimetrů, a to v podílu 99 % vůči východní munici, kterou tolik nevyrábíme,“ sdělil ředitel divize Defence skupiny CSG.
Ať už se tedy jedná o zavedení chytré munice v rámci MSM Group nebo rozšíření výroby prachových propelantů ve fabrice FMG, můžeme si být jistí, že holding CSG jde s dobou a neustále rozvíjí a modernizuje své produktové portfolio.