Výchova, vzdělávání a výcvik vojenských policistů
Příslušníci Vojenské policie se, stejně jako vojáci z povolání, ve své činnosti musejí neustále vzdělávat a zdokonalovat tak, aby mohli efektivně čelit stávajícím i novým výzvám. Vzdělávání a výcvik vojenských policistů má na starosti Odbor bojové a policejní přípravy Hlavního velitelství Vojenské policie, jehož náčelníkem je plk. Igor Szabó, kterého jsme požádali o rozhovor.
Jaká je činnost odboru bojové a policejní přípravy ve struktuře Vojenské policie?
Odbor bojové a policejní přípravy zajišťuje přípravu průřezově pro všechny příslušníky Vojenské policie. Příprava má tři základní pilíře – výchovu (hodnoty, postoje, názory), vzdělávání (vědomosti, znalosti) a výcvik (dovednosti, návyky). Tyto tři pilíře se naplňují prostřednictvím institucionální přípravy (příprava jednotlivce), která se realizuje ve vojenských školách, vzdělávacích a výcvikových zařízeních Ministerstva obrany ČR, mimorezortních zařízeních a ve vzdělávacích a výcvikových zařízeních v zahraničí. Dále pak prostřednictvím kolektivní přípravy (příprava jednotek), které probíhá u útvarů a zařízení AČR a v neposlední řadě prostřednictvím individuální přípravy (samostatná příprava), která probíhá v průběhu celé kariéry Vojenského policisty.
Jak se za poslední léta změnila bojová a policejní příprava? Inspirujete se v zahraničí?
Tak, jak se vyvíjí bezpečnostní situace Vojenská policie rozvíjí nové schopnosti, upravují se i aktivity přípravy. Co se týče inspirace u zahraničních (aliančních) partnerů, ta probíhá a promítá se do přípravy zejména v oblasti interoperability, aby bylo zajištěno, že když se při plnění úkolů v zahraničí sejdou příslušníci Vojenské policie různých národů, budou tyto jednotky schopny komunikovat, plnit úkoly obdobným způsobem a budou mít pokud možno kompatibilní materiál, výzbroj a výstroj.

Jak se do výcviku promítají zkušenosti z reálných misí v zahraničí?
Zkušenosti ze zahraničních operací, ale i operací na území ČR či ze společných cvičení se sbírají, vyhodnocují a závěry z nich se následně implementují do další činnosti s využitím procesu ZPVZ (Získávání poznatků a využívání zkušeností). Ten umožňuje naší organizaci kontinuálně se učit z příkladů dobré praxe nebo z vlastních chyb.
Spolupracujete nějakým způsobem se zahraničními partnery např. v rámci NATO?
Kromě ostatních bezpečnostních sborů ČR Vojenská policie spolupracuje i s aliančními partnery, stejně jako s partnery z EU a OSN. Na alianční úrovni je Vojenská policie součástí Military Police Working Group, která sdružuje příslušníky Vojenské policie (nebo její ekvivalenty) všech aliančních zemí a zemí PfP (Partnership for Peace). Tato skupina se primárně stará o aktualizaci doktrinálního aparátu, řešení aktuálních společných témat, ale také o budoucí směřování a celkové schopnosti vojenských policií NATO. Zde je dobré rovněž zmínit mnohaleté zapojení Vojenské policie do mezinárodního projektu „Mnohonárodní prapor Vojenské policie“ (MNMPBAT), kde mají naši příslušníci, společně s Vojenskou policí Slovenské republiky, Polska, Chorvatska a nově i Gruzie, možnost pravidelně procvičovat plnění úkolů v mezinárodním prostředí. V neposlední řadě má Vojenská policie dlouhodobě rozvinutou bilaterální spolupráci s řadou zemí, mezi něž kromě výše uvedených patří například Německo, Rakousko, Izrael, Velká Británie či Spojené státy americké apod.
Jak se liší příprava pro různé specializace v rámci Vojenské policie?
Vojenská policie má několik služeb (dopravně-pořádková služba, kriminální služba, ochranná služba a speciální činnosti – kynologická a pyrotechnická služba), které mají specifické zaměření, regulátory, postupy, materiál a vybavení. Proto existují přípravné aktivity, které jsou pro všechny služby společné a pak jsou aktivity specifické pro danou službu.
Jak často musí příslušníci Vojenské policie absolvovat výcvik v boji zblízka a střelecké přípravě?
Boj zblízka, služební zákroky a střelecká příprava patří mezi základní dovednosti, které musí zvládat každý vojenský policista. Proto je na jejich rozvoj a udržování kladen vysoký důraz. Počet termínů pro nácvik střelby nám aktuálně umožňuje, aby každý vojenský policista měl možnost účastnit se střeleckého nácviku – manipulace se zbraní a nácviku střeleb alespoň jednou za měsíc. U boje zblízka a služebních zákroků záleží četnost a časová dotace za rok na konkrétním druhu služby Vojenské policie.

Jak probíhá výcvik pro zvládání krizových situací, například zásahy proti ozbrojeným pachatelům?
Výcvik reakce na krizové situace, které se v nedávné minulosti odehrály jak na území ČR, tak v zahraničí, probíhá s využitím dostupných analyzovaných zkušeností z jednotlivých incidentů a s využitím nových trendů v taktických postupech, které si bezpečnostní sbory navzájem sdílejí.
Jaké nové technologie a vybavení využíváte pro bojovou a policejní přípravu?
V rámci kolektivní přípravy využíváme například taktický soubojový simulátor SAAB, který si zapůjčujeme od AČR. Jedná se o soustavu čidel a senzorů pro výstroj, výzbroj, techniku a objekty, včetně potřebného HW/SW vybavení, která umožňuje simulovat střelná poranění, poranění chemickou látkou, výbuchem improvizovaného výbušného zařízení a další situace během nácviku provádění reálných policejních činností.
Do jaké míry používáte při výcviku moderní simulační technologie a virtuální realitu?
V současné době Vojenská policie nedisponuje HW a potřebným SW pro rozšířenou či virtuální realitu, nicméně spolupracujeme na jejich vývoji s PČR a plánujeme jejich pořízení v krátkém časovém horizontu.
Jakým způsobem a v jakém prostředí probíhá nácvik nejčastějších zásahů?
Nácvik zásahů probíhá na objektech, které aktivně využívá resort obrany ke svému provozu, ale také na učebně výcvikových zařízeních ministerstva obrany, v zařízeních ostatních bezpečnostních sborů ČR nebo v zařízeních aliančních partnerů. Způsob výcviku se odvíjí od zaměření jednotlivých služeb Vojenské policie.

Jak probíhá taková příprava na ochranu konvojů a vojenských objektů v rizikových oblastech?
Pro tento druh přípravy využíváme již zmíněná zařízení, které nejlépe umožňují simulovat podmínky v dané rizikové oblasti. Způsob přípravy je nakonfigurován tak, aby realisticky simuloval výzvy a specifika dané pro cílovou rizikovou oblast.
Jaký významný výcvikový či operační úkol nyní před vámi stojí?
Největší současnou výzvou, která před námi stojí, je v návaznosti na Koncepci výstavby Vojenské policie do roku 2035 zpracování Konceptu vzdělávání Vojenské policie do roku 2040. Zmíněný dokument nám určí hlavní směry vzdělávání s ohledem na aktuální i budoucí potřeby Vojenské policie, s využitím moderních vzdělávacích metod a technologií.