Admirál Rob Bauer: Zatímco bitvy vyhrávají armády, válku vyhrává ekonomika
Ve dnech 13. až 15. září probíhá v Praze výjezdní zasedání Vojenského výboru NATO. Na úrovni náčelníků generálních štábů se výbor schází třikrát ročně, z toho dvakrát v centrále Aliance v belgickém Bruselu. V České republice se uskutečňuje vůbec poprvé. Toto shromáždění, vedené předsedou vojenského výboru NATO admirálem Robem Bauerem, včera diskutovalo o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, obranných plánech NATO a implementaci závěrů ze summitu ve Washingtonu. Armádu ČR zastupuje náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.
Tento pro Českou republiku mimořádný summit zahájil prezident republiky Petr Pavel, který byl sám v letech 2015 až 2018 předsedou vojenského výboru NATO. Prezident ČR ve svém proslovu uvedl, že svět už není založen na soupeření Západu a Východu, ale stále více na soupeření demokracie s různými formami autokracie. „Zatímco my stojíme za hodnotami demokracie, osobní svobody, vlády práva, lidských práv – tyto hodnoty jsou zpochybňovány našimi oponenty. Nikoli pouze těmi tradičními, jako je Rusko, ale také Čínou, Severní Koreou či Íránem,“ řekl ve svém projevu prezident. „A mnoho dalších sleduje, jak se toto soupeření vyvine. Je tedy na nás ukázat, že náš model je hodnější následování než model autokracií, “ doplnil Petr Pavel. Prezident také vyzval náčelníky generálních štábů zemí NATO, aby byli odvážní a otevření ve svých závěrech a doporučeních tak, aby byla pochopena i na politické úrovni. Situace, ve které se dnes nacházíme, nám podle Pavla neumožňuje být politicky korektní. Severoatlantická aliance je podle něj nejúspěšnější dlouhotrvající vojenskou aliancí na světě. Neznamená to, že je perfektní – je potřeba stále pracovat na jejím zlepšování, nicméně je zónou stability, bezpečnosti a prosperity.
Náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka uvedl, že se vzrůstajícími výzvami a požadavky je zřejmé, že v budoucnu již nebude stačit vynakládat na obranu 2 % HDP. Řehka v dopoledním projevu dále řekl, že spojenci musí poskytnout Ukrajině veškerou potřebnou pomoc, ať už se jedná o výcvik, dodávky zbraní či další vojenský materiál. „Podporou Ukrajiny zároveň posilujeme naši jednotu a bráníme se ruské hrozbě,“ řekl generál Řehka a zdůraznil, že pro Ukrajinu je to válka o přežití, ale zároveň také boj za principy demokracie, suverenity a územní celistvosti.
Předseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer považuje za nutné navýšit výrobní kapacity obranného průmyslu. „Armáda může vyhrávat bitvy, ale ekonomika vyhrává války,“ řekl dnes v projevu při zahájení zasedání Vojenského výboru NATO v Praze. Bauer dále uvedl, že NATO má dva úkoly, které musí plnit zároveň – pokračovat v podpoře Ukrajiny a zároveň posílit vlastní schopnost odstrašení a obranu. „Čím více spojenci koordinují svoji obrannou produkci, tím silnější je schopnost odstrašení. Čím silnější je schopnost odstrašení, tím větší šanci máme na ochranu svobod, které zde máme a na zabránění tomu, aby se válka přenesla na naši půdu,“ řekl Bauer. Navýšení výrobních kapacit podle něj musí být založené na přesvědčení, nikoli na nátlaku.
Na večerní tiskové konferenci admirál Bauer pak zopakoval klíčové body schůzky. Potvrdil posilování a rozšiřování podpory Ukrajině, zároveň však upozornil na nutnost posílení našeho vlastního odstrašení a obrany. „Za minulý rok jsme učinili obrovské kroky. NATO má nyní ve vysoké pohotovosti 500 000 vojáků. Vytvořili jsme spojenecké síly rychlé reakce. Adaptujeme naši strukturu velení a řízení a spojenci rychle rozšiřují své schopnosti. Výcvik a cvičení hrají klíčovou roli. Tento rok Aliance pořádala největší cvičení od konce studené války Steadfast Defender, kterého se zúčastnilo přes 90 000 vojáků z celé Aliance a cvičili v Německu, Polsku a pobaltských státech,“ uvedl admirál, který dále zmínil, že náčelníci generálních štábů také diskutovali o tom, že silné odstrašení vyžaduje nejen silný obranný průmysl, ale také silnou a odolnou společnost a ekonomiku. „Mír už není samozřejmost a soukromé firmy mají také roli, kterou hrají v odstrašení a obraně. Armády mohou vyhrávat bitvy, ale války vyhrává ekonomika. Nikde to není viditelnější než ve válce na Ukrajině,“ řekl na tiskové konferenci admirál Bauer.
Náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka na tiskové konferenci také uvedl, že toto setkání je pro Českou republiku velice symbolické. Nejenže Aliance slaví letos 75 let své existence, ale naše republika také tento rok oslavila pětadvacáté výročí vstupu do Aliance. Řehka dále připomněl tři důležitá témata. Prvním z nich je intenzivní a silná podpora Ukrajiny formou poskytování výcviku, konzultací a také techniky. „Druhé téma, které bych zdůraznil, jsou hybridní hrozby ze strany Ruské federace, protože podle našeho hodnocení se množství různých hybridních aktivit zvýšilo a celkový trend je znepokojivý. A to je výzva nejen pro vojáky, ale pro celou společnost. Většina těchto činů nespadá do oblasti odpovědnosti armády, ale má přímý dopad na možnost provádět naše plány,“ uvedl náčelník generálního štábu. Třetím tématem je pak podle Řehky realizace výstupů z minulého summitu NATO, zejména pokud jde o proveditelnost regionálních plánů a modelu sil NATO. Česká armáda podle něj reviduje vlastní obranné plány, modernizuje armádu, veškerý výcvik a plánování. „To všechno je nastaveno tak, abychom efektivně přispívali do kolektivní obrany,“ uvedl na tiskové konferenci náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.
Admirál Bauer se také vyjádřil k debatám o omezeních týkajících se používání zbraní poskytnutých Ukrajině. Tato omezení zavedla například Itálie, zatímco země jako Česko, Švédsko či Nizozemsko pro využití zbraní nestanovují žádné podmínky. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že NATO by se ocitlo ve válce s Ruskem, pokud by Západ umožnil Ukrajině útočit na cíle hluboko v ruském území. Podle admirála Bauera má tato debata dvě úrovně. „Za prvé, v souladu s právem ozbrojeného konfliktu má každý napadený národ právo se bránit. A toto právo nekončí na hranicích vlastního státu. Podle práva ozbrojeného konfliktu můžete zaútočit na národ, který vás napadne. Děláte to proto, že chcete oslabit nepřítele, který na vás útočí. Z vojenského hlediska je tedy dobrý důvod, proč to udělat, oslabit nepřítele, oslabit jeho logistické linie, palivo, munici přicházející na frontu. To je to, co chcete zastavit, pokud je to možné,“ řekl admirál, podle kterého k tomu existuje nejen dobrý vojenský, ale i právní důvod.
Druhou stranou diskuse je pak podle Bauera fakt, že pokud státy poskytnou Ukrajině zbraňové systémy, je jejich právem zavést určitá omezení v používání těchto zbraní, protože se cítí za tyto zbraně zodpovědné. To je však politická diskuse. Toto stanovisko podpořil také generál Řehka, který uvedl, že je naprosto legitimní a legální udeřit na cíle na ruském území, pokud je to v souladu s mezinárodním právem a právem ozbrojeného konfliktu. „Já sám jsem několikrát veřejně zmínil, a je to i rozhodnutí České republiky, že jakoukoliv výzbroj Ukrajincům poskytujeme, neklademe žádná omezení. Domníváme se, že Ukrajinci by měli sami rozhodnout, jak s ní naloží,“ řekl generál Řehka.
Výjezdního zasedání Vojenského výboru NATO se účastní přibližně 350 zahraničních hostů. Hlavním cílem setkání je diskuse o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, obranných plánech Aliance a implementaci závěrů z červencového summitu NATO ve Washingtonu.