Platforma Pandur 8x8 EVO může Armádě České republiky nabídnout nové schopnosti
Armáda České republiky bude v rámci své modernizace pořizovat nové osmikolové obrněné transportéry, které se mají stát perspektivními nástupci současných kolových vozidel Pandur II 8x8 CZ. Tento typ představuje jednu ze základních obrněných platforem Armády ČR a v provozu se celkově osvědčil, od doby jeho vzniku se však požadavky na tuto kategorii techniky podstatně zvýšily, zejména co se pancéřové ochrany týče.

Obrněnci Pandur II 8x8 CZ mají i nadále evoluční potenciál, nicméně česká armáda dala najevo ústy svých zástupců, že preferuje cestu pořízení zcela nových vozidel. Jako jedna z možností se nabízí nová generace Pandur 8x8 EVO, která byla vytvořena v kopřivnické Tatra Defence Vehicle právě jako reakce na zmíněné zvyšující se požadavky a také na základě zájmu zákazníků o platformu Pandur 8x8 jako takovou. Vedle přímé náhrady dnes provozovaných obrněnců Pandur II 8x8 CZ v AČR by mohla nová generace Pandur 8x8 EVO přinést českým ozbrojeným silám také další důležité schopnosti, jako například poskytování přímé a nepřímé palebné podpory nebo prostředky protivzdušné obrany.
Platforma Pandur 8x8 – výroba v České republice
Pandur 8x8 EVO představuje z hlediska produkce a dodávek plně český výrobek, resp. výsledek domácího vývoje. Původní obrněnec Pandur II 8x8 CZ ve verzi KBVP byl vyvinut v Rakousku a vozidla pro Armádu ČR byla v Česku smontována, další verze se vyvíjely a vyráběly už přímo v Česku. V průběhu jejich provozu se odehrál postupný přesun jejich servisu a podpory do Česka, ty dnes zabezpečuje Tatra Defence Vehicle. Ta získala v roce 2015 licenční práva na produkci a export do vybraných teritorií, a proto proběhl transfer jejich sériové výroby, takže všechny osmikolové obrněnce řady Pandur se již kompletně vyrábějí v České republice, což se týká též exemplářů pro zahraniční uživatele, například pro Indonésii nebo Filipíny.
V režii Tatra Defence Vehicle posléze proběhl rovněž vývoj dvou nových variant typu Pandur II 8x8 CZ, a sice spojovací verze KOVS a velitelské verze KOVVŠ, jež se vyznačují zvýšenou odolností a některými modifikovanými konstrukčními celky korby i podvozku. Na to navázal program nové generace této platformy, jež dostala název Pandur 8x8 EVO. První zástupce tohoto typu bude možné vidět na květnovém veletrhu IDET 2025. Na rozdíl od předchozích vozidel KBVP Pandur II 8x8 CZ ve výzbroji české armády, bude i věž UT30MK2 určená pro KBVP Pandur 8x8 EVO českého původu, neboť společnost Elbit přenese technologie a know-how potřebné pro kompletní výrobu do Česka, rovněž do firmy Tatra Defence Vehicle.
Ačkoli se jedná o český výrobek, celý program probíhá rovněž v těsné spolupráci s GDELS-Steyr, rakouskou pobočkou společnosti General Dynamics European Land Systems (GDELS). Právě v Rakousku jsou vyráběny všechny šestikolové obrněnce rodiny Pandur, které si připsaly řadu exportních úspěchů, jelikož je zavedly mj. armády Rakouska, Belgie, Kuvajtu či Slovinska a také americké speciální síly SOCOM, kde šestikolové Pandury slouží pod názvem AGMS (Armored Ground Mobility System). Nejnovější generace této platformy nese označení Pandur 6x6 EVO, a ta sdílí řadu prvků a technologií s novým obrněncem Pandur 8x8 EVO. Prvním zákazníkem tohoto šestikolového obrněnce se stalo domovské Rakousko, jehož armáda si již objednala celkově 325 kusů, z čehož už byly dodány první desítky kusů těchto vozidel. V pestrém výčtu speciálních provedení figurují též takové, která by se v osmikolových podobách mohla zajisté uplatnit i v české armádě.

Unikátní minometný systém Crossbow
Tím prvním je samohybný minomet, jehož první kus se veřejnosti představil v červnu 2024 na pařížském veletrhu Eurosatory 2024. Vystavené vozidlo Pandur 6x6 EVO neslo systém Crossbow od izraelské zbrojovky Elbit Systems. V dálkově ovládané věži je lafetován minomet ráže 120 mm s automatickým závěrovým nabíjením. Nabízí rozsah náměru od –3 do +87 stupňů, a proto dokáže účinně vést přímou i nepřímou palbu. Maximální krátkodobá kadence činí 10 ran za minutu, ustálená pak 6 ran za minutu. Systém může provést první výstřel do 30 sekund od zastavení a po uskutečnění palebného úkolu dokáže svou pozici opět rychle opustit, aby unikl odvetné palbě nepřítele (tzv. režim Shoot & Scoot). Kromě toho je ovšem schopen pálit i za pohybu. Samozřejmost v současné době představuje též schopnost MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact). Díky této schopnosti tak dopadne na cílovou oblast současně několik postupně vypálených projektilů. Za zmínku také stojí fakt, že na rozdíl od některých konkurenčních řešení lze minomet v systému Crossbow nabíjet v jakékoliv pozici hlavně.
Komplex Crossbow dokáže vést palbu širokým spektrem minometných granátů ráže 120 mm, z nichž nejvýkonnější nabízejí max. dostřel více než 10 km. Kromě toho stojí za zmínku, že se v nabídce společnosti Elbit Systems nachází rovněž munice typu Iron Sting, která kromě max. dostřelu přes 10 km disponuje koncovým naváděním na cíl. Každý granát má jednak terminál družicové navigace GPS a jednak poloaktivní laserový senzor, díky kterému se dokáže přesně navést na odraz laserového paprsku na cíli. Systém Crossbow tedy samozřejmě dovoluje i programování satelitního navádění munice Iron Sting. Ještě lze doplnit, že se na věži nachází navíc také sekundární výzbroj v podobě koaxiálního kulometu kalibru 12,7 mm, což není v této kategorii zcela běžné. Minometný systém Crossbow je možno instalovat na rozmanité pásové či kolové platformy, mezi které tedy náleží také nový český obrněnec Pandur 8x8 EVO, ale i starší provedení Pandur II 8x8 CZ.
Systémy protivzdušné obrany schopné působit i proti dronům
Další uplatnění obrněných vozidel rodiny Pandur EVO reprezentuje protivzdušná obrana, a to včetně dnes stále více zdůrazňovaného boje proti malým bezpilotním prostředkům. Seznam objednaných provedení obrněnce Pandur 6x6 EVO pro rakouskou armádu tudíž zahrnuje i vozidlo osazené věžovým modulem Skyranger 30 od německé Rheinmetall Defence. Systém Skyranger 30 obsahuje rychlopalný kanon ráže 30 mm, který může střílet i munici s programovaným časovým zapalovačem, která se ukazuje jako velice efektivní právě proti malým dronům. Kanon nabízí max. kadenci kolem 1200 ran za minutu a účinný dostřel 3000 m. Na věž lze též instalovat odpalovací zařízení pro čtyři řízené střely proti vzdušným cílům. Navádění palby se děje za pomoci radiolokátorů a optoelektronických senzorů.
Kromě systému Skyranger 30 lze na vozidla Pandur 6x6 EVO a Pandur 8x8 EVO instalovat i další protivzdušnou výzbroj. V březnu tohoto roku se předvedlo veřejnosti na americké výstavě AUSA 2025 jiné provedení Pandur 6x6 EVO, což může souviset s plánem amerických zvláštních jednotek koupit další vozidla řady AGMS. Ono vozidlo neslo věž RIwP (Reconfigurable Integrated-weapons Platform), která pochází od americké společnosti Moog. Jak naznačuje název, jde o jakousi „stavebnici“, která se dá konfigurovat dle požadavků zákazníka, resp. vybavovat různými typy zbraní a přístrojů. Na věži RIwP na onom vystaveném obrněnci se nacházel samočinný kanon XM914 ráže 30 mm a dvojice čtyřnásobných odpalovacích zařízení pro protiletadlové řízené střely Stinger, zatímco pro detekci cílů a řízení palby byl použit radiolokátor Echodyne EchoShield pracující v pásmu Ku a velký optoelektronický senzorový blok.

Jak již ovšem bylo zmíněno, modulární charakter věže RIwP umožňuje použít velice rozsáhlé spektrum efektorů a senzorů. Je tedy možno na ni nainstalovat mnoho typů kanonů, kulometů, granátometů a protiletadlových a protitankových řízených raket. Vedle toho z ní lze vypouštět vyčkávací munici a výčet efektorů zahrnuje také například dýmové granátomety, elektronické rušiče nebo laserové zbraně. Ve spektru použitelných senzorových prvků figurují nejen obvyklé typy radarových, optických a infračervených přístrojů, ale rovněž např. akustické lokátory střelby a prostředky elektronického průzkumu. Věž RIwP může zastávat též úlohu nosiče různých typů dronů. Každopádně platí, že 85 % součástí věže zůstává shodných bez ohledu na konkrétní konfiguraci. U.S. Army používá věž RIwP jako prvek svých protivzdušných systémů na šasi obrněnce Stryker, a to M-SHORAD Sergeant Stout a M-LIDS, z nichž druhý je určený zejména k boji proti malým bezpilotním prostředkům.

Obrovský význam efektivní ochrany proti malým dronům, který ilustruje pokračující válka na Ukrajině, se zákonitě odráží i v plánech Armády České republiky, protože se vyskytují zprávy o možnosti pořízení nějakého systému této kategorie. Nejčastěji se skloňuje výše zmíněný typ Skyranger, který už si připsal řadu exportních úspěchů a nepochybně náleží mezi nejúčinnější systémy své kategorie na světě. Jeho integrace na obrněná vozidla Pandur 6x6 EVO, kterou si objednala rakouská armáda, ukazuje, že instalace i na platformu Pandur 8x8 EVO nepředstavuje žádný problém. Totéž pochopitelně platí také o minometné věži Elbit Crossbow, jež představuje asi nejlepší řešení ve své kategorii pro poskytování palebné podpory mechanizovaných vojsk. Samohybné minomety a samohybné systémy vojskové protivzdušné obrany nepochybně patří mezi vysoce významné kapacity a domácí obrněná platforma Pandur 8x8 EVO nabízí Armádě České republiky optimální cestu pro jejich získání.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, GDELS, Tatra Defence Vehicle