Akvizice nových 3D radiolokátorů pro OS SR opět o krůček blíž
Před více než měsícem Ministerstvo obrany Slovenské republiky informovalo veřejnost o obdržení nabídek na nové 3D radiolokátory od deseti zemí. V průběhu října byly všechny přijaté nabídky vyhodnocovány týmem odborníků z resortu. Začátkem listopadu ministerstvo uvedlo, že v dalším vyjednávání bude pokračovat s pěti zeměmi.
Foto: V současnosti využívají Vzdušné síly OS SR, konkrétně Brigáda řízení vzdušných sil, převážně radiolokátory sovětské výroby. Nejčastěji jde o typ 3D radiolokátoru P-37MSK. (na snímku sovětský radar P-37) | army.cz
Mluvčí MO Martina Kovaľ Kakaščíková uvedla ve svém vyjádření, že o dodávkách nových 3D radiolokátorů bude ministerstvo vést jednání s pěti vybranými zeměmi - Francií, Izraelem, Maďarskem, Spojenými státy a Velkou Británií. Podle slov Ing. Jozefa Zekucii, generálního ředitele sekce modernizace na MO a národního ředitele pro vyzbrojování, tým odborníků z ministerstva obrany vyhodnocoval deset nabídek v rozsahu předložených informací. Například technické parametry nabídek byly posuzovány na základě požadavků slovenské armády a kompatibility se systémy NATO. Důležitým aspektem v posuzování nabídek byla i míra zapojení slovenského obranného průmyslu a předpokládaná cena radarů. Na základě vyhodnocení předešlých informací MO oslovilo pět výše uvedených zemí se žádostí o předložení doplňujících informací, které následně budou posuzovány projektovým týmem. Projektový tým poté předloží analyzované nabídky ministru obrany Jaroslavu Naďovi v pořadí od nejvýhodnější po nejméně výhodnou nabídku. Následně bude materiál prezentován slovenské vládě, která svým rozhodnutím poskytne ministru obrany mandát na vyjednávání s vybranou zemí.
Výměna 3D radiolokátorů blízkého, malého a středního dosahu patří mezi prioritní projekty slovenské armády. Strategický dokument z roku 2016 „Biela kniha o obrane Slovenskej republiky“ počítá s procesem výměny zastaralých 3D radiolokátorů v rámci obou etap rozvoje ozbrojených sil. V rámci první etapy, která je rozvržena na období 2016-2020, je cílem začít s realizací výměny starých radiolokátorů za nové radiolokátory blízkého, malého a středního dosahu a v letech 2021-2030 (období druhé etapy) se počítá s dokončením výměny. Bohužel to vypadá, že cíl projektu se v rámci první etapy nepodaří dokončit do konce roku 2020. Snaha o výměnu sovětských radiolokátorů typu P-37 se datuje k roku 2015, ovšem až doteď se žádnému vedení ministerstva obrany nepodařilo projekt posunout do další fáze. Vzdušné síly si obměnu staré techniky zaslouží, a pokud má být slovenská armáda schopná čelit současným hrozbám a být zároveň moderní armádou v technologickém slova smyslu, další zdržení realizace tak významného projektu, jakým 3D radiolokátory jsou, by bezpochyby mělo na rozvoj armády negativní dopad.
Důležitým požadavkem v modernizačním projektu je i míra zapojení domácího obranného průmyslu. Ta se po nástupu Jaroslava Nadě do čela ministerstva po úpravě soutěžních kritérií zvýší z původních pěti na dvacet procent. Obzvlášť v době pokoronavirové bude důležité do tak velkých zakázek, kterou akvizice nových radiolokátorů za přibližně 155 milionů eur nepochybně je, zapojit co nejvíce lokálních firem. Míra spolupráce bude záviset i na konkrétním dodavateli. V tomto směru se dá jen spekulovat o tom, kdo by se dodavatelem mohl stát a o jakou společnost půjde. Ve hře může být například společnost Israel Aerospace Industries (IAI), která vyrábí radary typu ELM 2084. Tento typ radiolokátorů bude v následujících letech dodáván i do České republiky, což by mohlo být z hlediska kompatibility zajímavým řešením pro Slovensko. Ze hry samozřejmě není možné vyloučit společnost BAE Systems, která například už v předcházejícím výběrovém řízení nabídla radary Commander SL a Girrafe AMB ve spolupráci se společností Saab. Ve hře mohou být i společnosti Thales (s radary typu Ground Master) a Raytheon z USA. Důležité bude pečlivě zvážit všechny nabídky od potenciálních dodavatelů a správným výběrem zlepšit obranyschopnost Slovenské republiky.