Česká reprezentace na mezinárodní výstavě obranného průmyslu MSPO 2024
Na mezinárodní výstavě obranného průmyslu MSPO 2024 v polských Kielcích, která se letos konala od 3. do 6. září, se prezentovalo nejvíce vystavovatelů v celé historii této akce. Enormní byl i počet návštěvníků, kteří si již tradičně mohli ve výstavních halách či venkovních prostorech prohlédnout vojenskou pozemní techniku, leteckou techniku včetně bezpilotních prostředků, systémy PVO, různé komunikační technologie a optoelektroniku, různé druhy munice a další vojenské systémy a vybavení. Samozřejmostí pak byla prezentace velkého množství vojenské techniky a systémů polské armády.
Video: Česká reprezentace na mezinárodní výstavě obranného průmyslu MSPO 2024 / CZ DEFENCE
Tento rok na MSPO vystavovalo celkem 769 firem ze 34 zemí světa. Největší zastoupení měly USA, Velká Británie, Austrálie, Kanada, Německo či Jižní Korea. Své zastoupení měla v Polsku již tradičně také Česká republika, a to například v podobě prezentace produktů skupiny CSG, společnosti Tatra Trucks, ERA, EVPÚ, Glomex MS či Inflatech.
Zájem nejen u zástupců polské armády vzbudila vojenská Tatra Force 3. generace v provedení valník s podvozkem 6x6, která měla svoji světovou premiéru v červnu na pařížském veletrhu Eurosatory 2024.
Vedle zmíněné Tatry Force si návštěvníci mohli prohlédnout také speciální pancéřovanou kabinu pro vojenská provedení vozidel modelové řady Tatra Phoenix, kterou zde prezentovala společnost Tatra Defence Vehicle (TDV).
Světovou premiéru na MSPO 2024 pak mělo obrněné vozidlo TADEAS na podvozku Tatra 6x6 v provedení pro polský trh s označením MTV 6x6 Heron, které bylo k vidění v rámci prezentace partnerské polské společnosti Huta Stalowa Wola. Prototyp tohoto vozidla byl před několika měsíci dokončen v TDV a nyní podstupuje náročné zkoušky.
Zajímavá pak byla zcela nová videoprezentace schopností víceúčelového 3D radaru pro detekci a sledování pozemních a nízkoletících cílů ReGuard od společnosti Retia, který lze také zakomponovat do širšího řešení v podobě komplexního protidronového systému ReCas.
V Kielcích byly k vidění v rámci prezentace portfolia společnosti MSM Group také různé druhy tankové munice ráží 120 mm a 105 mm, která je standardní u všech moderních bojových tanků NATO, včetně dělostřelecké munice ráže 155 mm NATO.
Své produktové portfolio na MSPO představila i pardubická společnost ERA, zejména z oblasti pasivních sledovacích systémů, jako je celosvětové uznávaný systém VERA-NG či zahorizontální sledovací systém PLESS. Prezentovány byly také různé softwarové nástroje a aplikace.
Společnost EVPÚ kromě dálkově ovládané zbraňové stanice GLADIUS 40 či bojové věže TURRA 30-SA prezentovala i dálkový ovládací systém, který vznikl na základě požadavku slovenského ministerstva obrany a který je schopen prostřednictvím optického kabelu (v budoucnu pak i bezdrátově) zajistit ovládání vybraného systému na vzdálenost několika kilometrů.
Diváckou pozornost poutal i další český produkt, a to nafukovací klamný cíl v podobě samohybné houfnice K9 Thunder od společnosti Inflatech, který je kromě napodobování radarového obrazu schopen také simulovat činnost skutečných vozidel v rámci vyzařování tepelné stopy.
Letošní 32. ročník mezinárodní výstavy MSPO opět potvrdil světovou úroveň této akce, která patří v Evropě mezi ty nejvýznamnější a kde se kromě prezentace vojenské techniky a systémů také vedly různá obchodní jednání a uzavíraly se memoranda o porozumění či smlouvy mezi světovými výrobci a orgány obranného sektoru.