Další nakažení vojáci: Maximální nasazení si vybírá svoji daň
3 čeští vojáci, kteří slouží v Alzheimercentru Ostrava, se nakazili koronavirem. Potvrdila to mluvčí generálního štábu Armády České republiky, plukovnice Magdalena Dvořáková. Celkem tři vojáci z patnácti, tedy 20 % z nich, se prokazatelně nakazilo při pomoci v Alzheimercentru Ostrava. Otázkou je, zdali došlo k pochybení vojáků, či šlo o absenci adekvátních ochranných prostředků.
Foto: 3 čeští vojáci, kteří slouží v Alzheimercentru Ostrava, se nakazili koronavirem | army.cz
"Dodržujeme přísná bezpečnostní a hygienická opatření. Průběžně je přizpůsobujeme situaci. Přesto se nám nemoc nevyhnula a tři naši vojáci byli pozitivně testováni," uvedla armáda na Twitteru. Plukovnice Dvořáková uvedla, že byla posílena pravidla, která vojáci musí v karanténě dodržovat. Z výše uvedeného tedy vyplývá otázka, zdali původní opatření byla dostatečná. V případě Alzheimercentra bylo více než jasné, že prostředí, kam byli vojáci vysláni, je více než infekční a nákaza koronavirem byla prokázána u 70 klientů centra.
Příklad, jak má vypadat adekvátní ochrana v kontaktu s potenciálně nakaženým, ukazují vojenští zdravotníci z odběrových týmů chytré karantény. Ti se chrání prostřednictvím ochranného obleku, rukavic (ideálně dvoje), respirátoru, jednorázových roušek a ochranného štítu. Při další manipulaci vždy dbají pravidel hygieny, používání desinfekcí atp.
Foto: Příklad, jak má vypadat adekvátní ochrana v kontaktu s potenciálně nakaženým, ukazují vojenští zdravotníci z odběrových týmů chytré karantény. | army.cz
Armáda se těší dobré pověsti. Odběrové týmy vyrážejí každý den k potenciálně nakaženým, vojáci střeží hranice, pomáhají v domovech důchodců i na jiných místech. Za to jim patří naše hluboká úcta. Vedení armády by se mělo dál o naše vojáky co nejlépe starat a poskytovat jim účinné ochranné prostředky.
Foto: Vrchní praporčík 15. ženijního pluku nadpraporčík Robert Sochor (první zprava) v rámci návštěvy vojáků na hraničním přechodu Dolní Dvořiště | army.cz
Pokud by se ukázalo, že k pochybení došlo právě v rámci nedostatečného zabezpečení našich vojáků ochrannými pomůckami, je třeba z toho vyvodit patřičné důsledky.
Dne 30. 4. 2020 proběhlo střídání nasazených vojáků v Ostravském Alzheimercentru, kteří zde pomáhají s dezinfekci, úklidem, ale také přímou péči o pacienty. V centru tak působí 15 vyškovských vojáků. Hned na úvod noví vojáci prošli kompletním školením zaměřené především na použití ochranných prostředků. Personál je po té seznámil s prostory a bezpečnostními opatřeními centra, ale také s diagnózou Alzheimerovy choroby.
,,Když jste se hlásili do armády, asi jste netušili, co vše Vás bude čekat, objevila se válka, kterou nikdo neočekával, Alzheimercentrum mělo velké problémy, jen díky Vaší pomoci se situace zlepšuje, nesmírně si vážím, jakým způsobem jste se se vším vypořádali“, řekl odjíždějícím vojákům hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
,,Jste pro nás velkým přínosem a patří Vám velké DÍKY“, zaznělo také z úst regionální ředitelky Alzheimercentra Heleny Novákové.