Kurz základní přípravy: Co vědět a mít s sebou
S blížícím se dalším turnusem Kurzu základní přípravy (KZP) ve Vojenské akademii Vyškov se množí dotazy, co si vlastně vzít na výcvik s sebou, aby nový voják měl všechno co může potřebovat a nestrádal. S pořadem AZTV jsme proto dali dohromady seznam doporučeného vybavení a znalostí, které se Vám ve "Vyšpointu" můžou hodit.
Video: Rady a věci, které se ve Vyškově budou hodit / YouTube
Do Vyškova se s prázdnou vypravuje málokdo. Základní seznam doporučeného vybavení má na svých stránkách i samotná Vojenská akademie. Na základě našich zkušeností jsme jej ovšem s ostatními záložáky rozvinuli a výrazně doplnili. Je samozřejmé, že co voják, to názor. Spousta zde uvedených věcí může pro řadu lidí být nepotřebný luxus. V praxi Vyškovem můžete projít i jen s tím, co dostanete od armády, tedy způsobem, který razil například četař Horák.
Foto: Dráha bojovníka | zdroj: VeV-VA, 2017
Přesto jsou věci, se kterými je dobré počítat, které je dobré znát, a které je fajn mít s sebou. Tím spíš, že ve Vojenské akademii si kromě bagety a kafe nic moc nekoupíte, a jediné zásobování může proběhnout leda poštou. V tomto článku se kromě doporučeného vybavení dočtete i několik užitečných rad, jež se Vám budou hodit. Tento seznam původně vyšel na stránkách pražské pěší roty AZ, nyní, aktualizovaný o řadu dalších podnětů, vychází i zde.
Nezbytnosti
V prvé řadě jsou věci, bez kterých Vás do základního výcviku snad ani nepustí. Je to občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny, povolávací rozkaz a vojenská knížka nebo vojenský průkaz.
Dále je to výbava, bez které budete ve Vyškově poměrně marní:
- Čelová svítilna s bílým a červeným světlem: Červené světlo je to jediné, co Vám ve Vyškově instruktoři na nočních taktikách dovolí používat. Je to proto, že červená barva tolik neoslňuje, a vaše oči tak nepřijdou o noční citlivost. K tomu si přibalte i náhradní baterie.
- Hodinky: V armádě je čas klíčový. Když zrovna někde nečekáte, mnohdy se funguje na vteřiny. Hodinky by proto měly být přesné, měly by být spolehlivě čitelné ve tmě, a měly by vydržet i nějaké to ponoření do vody.
Oblečení
Ve Vyškově nafasujete hromadu vojenského oblečení, každopádně na cestu tam a zpátky a na večery po ukončení výcviku a před ulehnutím na kutě Vám přijde vhod nějaký pohodlný civil.
- Sportovní boty na běhání; Ačkoliv Vám armáda nějaké tenisky dá, na fyzické přezkoušení doporučujeme přijít s tím, v čem jste zvyklí.
- Přezůvky
- Vlastní spodní prádlo, ideálně funkční, abyste nechytli vlka
- Termoprádlo
- Na podzimní a zimní turnusy se může hodit olivově zelená šála (trychtýř) a olivově zelená zimní čepice (Od armády dostanete jen kuklu a šátek).
Budete mít k dispozici pračky a sušičky. Vemte si sebou prací prášek a případně špagát a kolíčky, kdybyste chtěli sušit na balkoně.
Ohledně věcí, které budete fasovat: Vše si pečlivě vyzkoušejte, a ujistěte se, že máte správnou velikost. Cokoliv vracet později bude takřka nemožné. Boty by měly být pohodlné i v zimních armádních ponožkách, kabát by měl být dostatečně velký, abyste se do něj vešli i s dalšími třemi vrstvami, a do pláště ECWCS i s dalšími čtyřmi.
Vzezření
Armáda si dává záležet na tom, aby její vojáci vypadali vždy dostatečně reprezentativně. To, jak má voják vypadat, ošetřuje zvláštním nařízením. Ve Vyškově nicméně platí ještě další pravidla:
Muži musí mít oholené veškeré vlasy a vousy. Každé ráno musí být voják hladce oholen. Znovu se nechat zarůst (do určité míry) budete moci u svých útvarů.
- Ženy mohou nosit vlasy pouze svázané za hlavou v drdolu tak, aby nepřekážely. Zároveňmusí mít přirozenou barvu.
- Vojáci na sobě mohou mít tetování pouze na místech, které zakrývá uniforma (tudíž zejména ne na rukou, předloktí, krku či na hlavě). Po dobu základního výcviku je ještě možné tetování na předloktí například zakrývat punčochou tělové barvy, na útvarech to už ale nejde. Tetování zároveň nesmí podporovat násilí, extremismus a podobně.
Foto: Všichni půjdou do hola. KZP AZ, léto 2017 | archiv autora
Hygiena
- Základní hygienické potřeby
- Vlastní ručník
- Toaletní papír (ve Vyškově nafasujete nanejvýš šmirgl)
- Holení (každý den budou instruktoři vyžadovat, abyste byli hladce oholení)
Jídlo
Zlí jazykové tvrdí, že ve Vyškově vaří nepřítel. Každý den budete dostávat snídaně, obědy a večeře, a k tomu ještě svačiny na zbytek dne. Pro některé pořezy ale porce nemusí být dostatečné, a výživová hodnota taky není zrovna vynikající. Proto:
- Určitě si tak vezměte něco na večer na dojezení. Na kasárnách jsou v pokojích malé ledničky
- Zařiďte si vlastní svačiny do terénu: sušené maso, sušené ovoce, raw a müsli tyčinky, tedy něco, co se Vám nerozteče ani nerozdrtí, a co Vám dodá energii a dostatek vitamínů.)
- Rychlé (hroznové) cukry pro případ, že budete padat na hubu
- Magnéziové tablety na případné křeče a iontové drinky a kofeinové tablety na únavu. Určitě nesázejte na energy drinky! Způsobují dehydrataci a nedostatek živin. Na každém KZP kvůli nim skončí několik vojáků.
- Nealkoholické pivo, kafe, čaj, a když jsme u toho, domluvte se s kolegy, se kterými budete na cimře, a doneste si rychlovarnou konvici (a nezapomeňte jí, jako každý elektrický spotřebič, nahlásit na recepci/evidenci).
Nářadí
- Nůž
- Nůžky
- Věci na psaní
- Šitíčko (když se vám urve knoflík, roztrhnou kalhoty atp.)
- Repelent
- Pouzdro na doklady (kapsička na knoflík z papírnictví, ať se tam vejde občanka, složený povolávák atp.)
- Uzavíratelné pytlíky (ideálně na zip)
- Kvalitní, pevnou a dobře držící nepromokavou izolepu (duct-tape) v matné, vojenské barvě (4-6 cm šířky)
- Stará karimatka, kterou rozstříháte (budete fasovat asi 40 let starou velkou polní na taktiku, a její řemení neuvěřitelně řeže do ramen, takže si ho upravíte a vypolstrujete, aby se Vám lépe nesla).
Investice do výstroje:
Obecně platí, že co je vidět, musí být nafasované. Občas se najde nějaký nadšenec, který má doma mnohem lepší a modernější výstroj, než se kterou pracujete na KZP. Tu ale nechte doma.
Každopádně je pár věcí, které můžeme doporučit. Upřednostněte kvalitu před cenou. Budete to používat i u jednotky, tak je lepší koupit něco, s čím budete i v budoucnu spokojení, než abyste vyhodili peníze za nějaký krám, a až později si teprve dokupovali něco pořádného. Výstroj doporučujeme si opatřit v národním maskovacím vzoru 95.
- Hydratační vak (rezervoár na vodu (2-3 litry) s hadičkou, který si nesete na zádech, můžete tak pít bez lovení a vyprošťování čutory z postroje, klidně za pochodu. Dražší hydratační vaky (1500 CZK +) jsou jednak komfortnější, všestrannější a spolehlivější při užívání, a také jednoduché na čištění a údržbu, a často jsou opatřeny prvky pro udržení kvality vody)
- Taktické rukavice
Foto: Pěší přesun s velkou polní, KZP AZ podzim 2016 | zdroj: absolventi KZP podzim 2016
Zdravotní minimum
Všichni instruktoři jsou sice proškolení ve zdravovědě (jako každý voják), nicméně nejsou tam od toho, aby Vám ošetřovali vaše bebí. Buďte připravení se i v tomhle ohledu postarat sami o sebe.
- Lékárnička - každý voják by měl mít vlastní lékárničku. Kupte si nějakou větší sumku a postavte si vlastní, podle toho, co za léky a výbavu budete potřebovat. Doporučujeme dezinfekci (iodisol, betadin), klasický a stahovací obvaz, náplasti, nůžky,pinzetu, dostatečnou zásobu léků na bolesti hlavy a na rýmu, masti na případné opruzeniny, zásyp a další věci a léky dle individuální potřeby
- Know-how - nejčastější problémy, se kterými se vojáci v KZP setkávají, se týkají nohou.
- puchýře: Na začátku kurzu nafasujete nové, neprošlápnuté kanady, ve kterých nachodíte a naběháte desítky kilometrů. Na nohou Vám tak můžou vzniknout puchýře. Pokud Vám nevadí, nechte je být. Pokud překáží, můžete si je ošetřit sterilním propíchnutím, vymačkáním tekutiny, dezinfekcí a následným opatrným a hladkým zalepením náplastí či lepící páskou. Kůži nesmíte nikdy strhnout.
- plísně: Běhat celý den po lesích či se brodit bažinou stále ve stejných botách má tu daň, že se vlivem vlhkosti na nohou mohou začít tvořit plísně. Tomu předejdete tak, že si vždycky když budete mít oraz sundáte boty, necháte nohy vyvětrat a vyměníte si ponožky. Pokud se plíseň objeví, je dobré mít sebou zásyp.
Co si nebrat:
- Další vlastní výstroj (lepší boty, vlastní helmu, vlastní batohy a podobně. Základní ošacení budete mít všichni stejné).
- Nic pestrobarevného
- Alkoholické nápoje
Všem nováčkům přejeme hodně štěstí.