Ministerstvo obrany představilo soubor opatření, která významně zlepší platové podmínky vojáků z povolání
Na včerejší tiskové konferenci ministryně obrany Jana Černochová společně s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Karlem Řehkou oznámili, že vláda projedná soubor opatření, která významně zlepší platové podmínky vojáků z povolání. Vojákům se zvýší platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by měl vzrůst minimálně o 8 300 korun hrubého. Peníze na zvýšení platů vojáků našlo ministerstvo obrany ve svém rozpočtu.

V úvodu tiskové konference ministryně obrany uvedla: „Plníme tak slib, který jsme dali. Využili jsme toho, že pan prezident podepsal novelu zákona 221/1999 Sb. o vojácích z povolání, který nám umožňuje třeba navyšovat příspěvek na bydlení. Z průzkumů vyšlo najevo, že nám na pracoviště z místa bydliště dojíždí přes 80 % vojáků a že tu jsou samozřejmě i lidé, kteří se potýkají s velkými finančními problémy. Pokud jim v místě trvalého bydliště někdo nabídne odpovídající plat, tak častokrát zvažují to, že kontrakt neprodlouží.“
Cílem celého souboru opatření je podle Černochové stabilizace a motivace vojáků, a to jak těch současných, tak budoucích. V minulosti se debata zúžila na diskusi o náborovém příspěvku, k čemuž se ministryně vyjádřila následovně: „Zazněly informace, že by měl být pro každého 1 milion korun, tak to opravdu není. Vysvětlovali jsme to opakovaně. Naším cílem je samozřejmě získávat nové vojáky, ale hlavně udržet ty stávající. Jsou to lidé, kteří jsou ve středním věku a kteří se samozřejmě pro kariéru vojáka z povolání v nějakou chvíli rozhodli. Kdyby podmínky nebyly výhodné, tak by bylo velice nefér chovat se teď vůči těmto lidem macešsky.“ Černochová také uvedla, že se v současnosti jedná o nejvýznamnější strategický projekt armády.

Díky navrhovaným změnám by se měl vojákům měsíční plat zvýšit minimálně o 8 300 korun hrubého, většina vojáků však podle ministryně dostane přidáno víc. „Je tam kombinace tarifu a kombinace příspěvku na bydlení plus nějakých dalších benefitů, které se týkají jízdného nebo v některých případech stabilizačního příspěvku u vybraných útvarů. Mezi nejdůležitější navrhované změny patří navýšení platových tarifů a zvýšení služebního příspěvku na bydlení. Platové tarify pro vojáky návrh zvyšuje v hodnostech od svobodníka až po štábního praporčíka o 15 %, pro další hodnostní sbory je to o 10 %. „To má logický důvod, protože právě ti lidé, kteří mají nižší hodnost, jsou častokrát těmi, kteří z armády odcházejí a hledají jiné pracovní uplatnění. Jsou to lidé, kteří zakládají rodiny a nemohou je uživit, a proto se rozhodnou z armády odejít,“ zdůvodnila rozdíly v navyšování platových tarifů ministryně.
Její slova následně potvrdil také generál Řehka, který uvedl, že v dnešní bezpečnostní situaci potřebujeme silnou a stabilní armádu. Úkoly, které má armáda dnes a které bude mít budoucna, budou vyžadovat nejen udržení stabilního personálu, ale i jeho poměrně razantní navýšení. „Fakt je ten, že děláme řadu opatření k tomu, abychom měli stabilní personál. Není to jenom v oblasti legislativních změn, ale je to od debyrokratizace, přes zefektivnění náborů, zlepšení podmínek služby, vybavení vojáků a další věci. Ale realita je taková, že spousta vojáků, zejména v nižších hodnostech, se dostalo do situace, která je pro ně ekonomicky neúnosná,“ konstatoval náčelník generálního štábu a doplnil, že doufá ve schválení všech návrhů.
Mezi nejdůležitější změny, které na tiskové konferenci zazněly, patří navýšení platových tarifů a zvýšení služebního příspěvku na bydlení. Zvýší se ale i některé další příspěvky. Platové tarify pro vojáky návrh zvyšuje v hodnostech od svobodníka po štábního praporčíka o 15 %, pro další hodnostní sbory o 10 %. Další významnou změnou je zvýšení služebního příspěvku na bydlení, a to minimálně o 100 %. Zvýší se i některé další příplatky, a to díky již schválené novele služebního zákona vojáků.
Úpravami projde také stabilizační příspěvek, který může být navýšen až na desetinásobek služebního tarifu. Dále by se měl zvýšit příspěvek na bydlení, kdy nově půjde o trojnásobek základní částky. Navýší se také náhrada jízdních výdajů a zvedne se příplatek za službu v zahraničí. Dále se plánuje odbytné ve výši dvou platů. Vojáci i nadále mohou počítat s podporou, pokud se dostanou do mimořádné situace. Bude také umožněna služba i po dosažení důchodového věku a jsou připraveny další úpravy.
Tiskovému oddělení ministerstva obrany jsme následně položili tyto dotazy:
Jak rychle počítá ministerstvo, že by mohl být schválen celý soubor opatření?
Jak uvedla paní ministryně na tiskové konferenci, přijetí souboru opatření se odvíjí od vyslovení souhlasu vládou, přičemž považujeme za zásadní, aby opatření byla v platnosti co nejdříve.
V letošním roce půjde o zvýšení nákladů o 2 miliardy korun, respektive 4,3 miliardy korun v příštím roce. Ve kterých kapitolách rozpočtu ministerstva se tyto rezervy našly?
Finanční prostředky na krytí dnes představených opatření v našem rozpočtu jsou. V rámci resortu máme vytipované oblasti, ve kterých potřebné krytí nalezneme. Sdělovat další bližší podrobnosti ohledně konkrétních pasáží rozpočtu považujeme do doby, než návrhy předložené vládě budou projednány, za předčasné.