Ministr obrany Metnar navrhuje v případě nefunkčnosti parlamentu posílit moc premiéra
Ministr obrany Lubomír Metnar navrhuje posílit pravomoci vlády a premiéra v případě krize, kdy by se nemohl sejít parlament a docházelo by tak k průtahům. Metnar později návrh nazval doporučujícím úvahovým dokumentem. Řada opozičních politiků s daným návrhem nesouhlasí a poukazuje na posílení vlivu jeho stranického kolegy. Podle posledního vyjádření s daným návrhem nesouhlasí ani premiér Babiš.
Foto: Ministr obrany Lubomír Metnar | army.cz
Ministr Metnar ve svém návrhu uvádí, že pokud by se nestihl sejít parlament, stav ohrožení by vyhlašovala vláda, případně pouze premiér, tedy aktuálně Andrej Babiš z ANO, čili ze stejné strany, ze které je i Metnar. To kritizují opoziční politici a poukazují na doslovné předávání moci do rukou premiéra, který je obestřen řadou afér a kauz. Na daný návrh reagoval i samotný premiér Babiš, který na svém Twitteru napsal: „Absolutně s tím nesouhlasím, zastavil jsem to a projednávat to SAMOZŘEJMĚ nebudeme.”.
Absolutně s tím nesouhlasím, zastavil jsem to a projednávat to SAMOZŘEJMĚ nebudeme. Nevím, proč teď @ObranaTweetuje vytáhlo dokument, který jim zadala vláda už v roce 2015. Tohle se kolegům fakt nepovedlo. https://t.co/JCwidilyno
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 31, 2020
V Metnarově návrhu se přímo uvádí: „V případě okolností opravňujících k vyhlášení stavu ohrožení státu by v neodkladné situaci tento stav mohl vyhlásit také předseda vlády, přičemž vláda by jeho rozhodnutí musela do 48 hodin schválit a Parlament České republiky by jej potvrdil nebo zrušil s konečnou platností na nejbližší schůzi.”. Bohužel, zpráva dále neupřesňuje, co je onou neodkladnou situací. Ministr Metnar se v rámci svého návrhu odvolává na usnesení vlády z roku 2015, kdy byl Babiš ministrem financí a premiérem byl Bohuslav Sobotka.
Metnar později uvedl: „Jde o pouhé doporučení meziresortní odborné skupiny, jak řešit připadnou krizovou situaci. Nechceme oslabovat parlament, chceme o všem vést diskusi napříč politickými stranami, což je v dokumentu jasně uvedeno. Načasování do současné mimořádné situace je náhodné a nešťastné.“.
Přiznávám, že načasování vložení doporučujícího úvahového dokumentu do vládního systému bylo nešťastné, rozhodně nechci v dané situaci oslabovat moc Poslanecké sněmovny! Pokud by v budoucnu k něčemu mělo dojít, musí k tomu být široká politická shoda!https://t.co/aSQaZFMNj2
— Lubomír Metnar (@metnarl) March 31, 2020
K danému návrhu se vyjádřil také ministr vnitra Jan Hamáček, který na svém Twitteru uvedl: „Rozhodně nehrozí, že by se tento zásadní materiál projednával v nouzovém stavu. O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout.”.