Velká reportáž z letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR
Letošní 23. ročník Dnů NATO v Ostravě & 14. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky přilákal zhruba 185 000 návštěvníků. Hlavním tématem akce byla modernizace. Důležitou součástí největší přehlídky svého druhu u nás byli jako tradičně zahraniční hosté. K vidění byla technika a ukázky z celkem 19 zemí včetně České republiky. Návštěvníci mohli vidět cca 90 letadel a zhruba tisícovku kusů pozemní techniky. K vidění byly také dynamické ukázky nejen Armády České republiky, ale i jednotek Integrovaného záchranného systému nebo bezpečnostních sborů. Ozdobou celé akce byly seskoky parašutistů 43. výsadkového pluku AČR a polské speciální jednotky AGAT. Polsko bylo letos partnerským státem celé akce, kdy představilo velké množství bojové techniky, včetně raketometu Himars, tanku K2 PL, obrněných vozidel Rosomak apod.
Video: Velká reportáž z letošních Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR / CZ DEFENCE
Na letošních Dnech Nato bylo také podepsáno velké množství memorand o porozumění, rámcových smluv o spolupráci a dalších dokumentů mezi velkými zahraničními firmami a zástupci českého zbrojního průmyslu. Šlo o důležitý moment v modernizačních procesech AČR. „Nás samozřejmě těší, že se zde tato memoranda už mnoho let podepisují, protože to dokládá, že tato akce je důležitá nejen pro návštěvníky, ale také pro odbornou veřejnost,“ uvedl pro CZ DEFENCE předseda pořádajícího spolku Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Z uzavřených dohod zmiňme např. memorandum o porozumění mezi americkým výrobcem letounů F-35 společností Lockheed Martin a státním podnikem LOM PRAHA. Jak nám sdělil ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva, uzavření tohoto memoranda dává signál do budoucna a ukazuje na zájem obou stran nacházet i další možnosti industriální spolupráce v ČR. „Dohodli jsme se na tom, že budeme hledat možnosti spolupráce konkrétně v hlavních kompetencích, které státní podnik má. Jde zejména o výcvik, opravy a servis,“ sdělil Jiří Protiva.
Dalším významným dokumentem bylo uzavření několika smluv mezi českými dodavateli a společností BAE Systems, která se také chystá dále rozšířit spolupráci se stávajícím partnerem státním podnikem VOP CZ ohledně výroby vozidel CV90 pro Ukrajinu.
NATO Days jsou věnovány zejména oslavám vzdušných sil, proto se nad hlavami návštěvníků po oba dny střídaly vrtulníky a letouny různých států. K vidění byly například vrtulníky americké výroby AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které si pořídila česká armáda, naopak derniéru měl na akci jejich předchůdce, bitevní vrtulník Mi-24/35. Své dovednosti předváděli jak piloti naší armády tak piloti zahraničních armád, a to v letounech JAS-39 Gripen C, A400M Atlas, L-39 NG, L 410 NG, Eurofighter Typhoon, F-16 a dalších strojích. Velkým lákadlem byla pětice letadel F-35 Lightning II americké a britské armády, o jejichž případné koupi by měla rozhodnout po více než ročním vyjednávání vláda ČR již na začátku října.
Dny NATO v Ostravě si nenechali ujít také představitelé vlády České republiky v čele s premiérem Petrem Fialou, ministryni obrany Janou Černochovou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Premiér Fiala na tiskové konferenci uvedl, že na této akci je vidět, co dokáže český obranný průmysl, který je velmi silný a strategicky významný pro naši zemi. „Já oceňuji to, že řada zbrojních firem přichází s inovativními řešeními, technologiemi a že naše zbrojovky investují do výzkumu a vývoje, vyvíjejí nové produkty. To je velice důležité i z hlediska naší budoucí prosperity. Je to také klíčové pro schopnost konkurovat na mezinárodních trzích a je to důležité pro naše hospodářství, protože díky úspěchu českého obranného průmyslu přibývají nová pracovní místa a samozřejmě také přibývají příjmy do našeho rozpočtu,“ uvedl ve své řeči předseda vlády. Jako důkaz takového tvrzení uvedl fakt, že 12 největších českých zbrojních firem loni odvedlo na dani z příjmu o 232 procent meziročně navíc, což je zhruba jedna a půl miliardy korun. Na uzákonění 2 % HDP na výdaje na obranu upozornila ministryně Jana Černochová s tím, že tento krok dohání dluh, který u českého státu armáda z minulosti má. „My armádě nepřidáváme, my armádě dáváme to, co měla mít dávno před lety a bohužel neměla díky tomu, že vždy padla za oběť nějakým rozpočtovým škrtům,“ uvedla ministryně, která také poukázala na modernizační procesy v Armádě ČR v podobě pořízení pásových BVP CV90, vrtulníků H-1, tanků Leopard a samozřejmě blížící se rozhodnutí vlády o pořízení letounů 5. generace F-35 Lighting II.
Na akci se také již tradičně prezentovali zástupci českých i zahraničních zbrojařských firem., jako např. BAE Systems, Lockheed Martin, Bell, Saab, KNDS, CSG, Colt CZ Group, AERO Vodochody, ERA, SVOS a další. V rámci portfolia produktů firem spadajících do holdingu Czechoslovak Group (CSG) a Tatra Trucks, nám vystavené produkty blíže představil mluvčí holdingu Andrej Čírtek. Jednalo se např. o již 3. generaci vozidla Tatra Force, obrněné vozidlo TITUS 6x6 či české komplexní antidronové řešení ReCas.
Andrej Čírtek také prozradil, na jaké technologie se dnes CSG především soustředí a jaké jsou budoucí vize holdingu. V současné době jde především o vývoj vlastních produktů, jako je dělostřelectvo, munice pro něj, munice do ručních zbraní a samozřejmě se holding i nadále zaměřuje na vozidla. V budoucnu se pak budou v rámci produktů CSG postupně implementovat nové průlomové technologie. Například v případě umělé inteligence bude první použití interní v podobě vývoje a zavedení systému produkčního managementu v rámci největší české opravny letadel JOB AIR Technic.
Pro tradičního dodavatele střelných zbraní pro Armádu ČR, Českou zbrojovku resp. Colt CZ Group, který v posledních letech roste zejména díky akvizicím zahraničních firem, je český trh stále klíčovým hráčem. „Jsme dlouhodobým dodavatelem a dlouhodobým partnerem Armády České republiky. Dodáváme náš kompletní sortiment portfolia produktů pro ozbrojené složky, ať jsou to útočné pušky BREN 2, ať jsou to pistole P10 nebo samopal Škorpion Evo 3,“ uvedl předseda představenstva dceřiné společnosti Česká zbrojovka Jan Zajíc. Důkazem neustálého růstu holdingu je např. nedávný nákup švýcarského holdingu swissAA, který prodává prémiovou munici pod názvem Saltech.
Další česká firma Ray Service se v poslední době soustředí na dokončení konceptu průmyslové spolupráce s hlavními zahraničními partnery, jako jsou společnosti Lockheed Martin, BAE Systems či KNDS. Podle ředitele Jakuba Gabriela bude těmto firmám dodávat elektronické systémy, podtlakové hasící systémy, systémy pásů pojezdových kol, rušičky a kamufláže, což je pro firmu skvělá reference. Na Dnech NATO jsme si mohli také prohlédnout výukový kamion VISK. „Jezdí po základních a středních školách a má za úkol vzdělávat děti v technických oborech a v technických tématech a potom je připravovat k tomu, aby si dále vybíraly technická témata pro své studium,“ uvedl pro CZ DEFENCE Jakub Gabriel.
Firma SVOS z Přelouče zas na Dnech NATO prezentovala bojové vozidlo MARS 4x4 (Multi-role ARmored System) s integrovaným protiletadlovým systémem RBS 70 NG, které je výsledkem česko-švédské spolupráce. „Je to naše nejnovější platforma na bázi 4x4 s integrovaným zbraňovým systémem RBS 70,“ uvedl pro CZ DEFENCE obchodní ředitel společnosti Štěpán Černý.
Průběh letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil AČR ocenil také velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Čepelka. „Jeden z kroků, kterými v současné době armáda prochází, je určitě velká a intenzivní modernizace nejen vzdušných sil, ale celé Armády ČR. S tím samozřejmě souvisí průmyslová spolupráce a podepisování smluv. Pokud chceme být úspěšní, potřebujeme rozvíjet technologie. V České republice potřebujeme podporovat náš obranný průmysl a my se to snažíme dělat, jak nejlépe umíme,“ sdělil naší redakci generál Čepelka. A jaké bude podle něj rozhodnutí vlády o nákupu letounů 5. generace pro Vzdušné síly AČR? „Já už jsem několikrát zmínil, že bych byl velmi rád, kdyby vláda respektovala vojenské doporučení, podpořila ho a projekt pořízení letounu páté generace schválila. Já pevně věřím, že k tomu dojde,“ doplnil generálmajor Čepelka.