Ozbrojené síly Slovenské republiky převzaly pět nových strojů UDS
Za účasti zástupců Ministerstva obrany Slovenské republiky, generálního ředitele pro vyzbrojování plk. Jozefa Zekuciu, velitele pozemních sil SR, brigádního generála Ivana Pacha a náčelníka štábu velitelství vzdušných sil plk. Ladislava Dovhuna slavnostně předal zástupce firmy CSM Industry Tisovec, Alexander Horváth, ředitel pro defence CSM, pět speciálně vyvinutých UDS rypadel pro potřeby Ozbrojených sil SR. V rámci pandemických opatření se předání uskutečnilo za přísných podmínek ve Vojenském útvaru Nemšová.
Foto: Ozbrojené síly Slovenské republiky převzaly pět nových strojů UDS | Ministerstvo obrany Slovenské republiky
"Jsme velice rádi, že CSM se svojí 50-letou historií znovu ukázalo, že umíme na Slovensku vyrobit speciální ženijní techniku, v souladu s nejpřísnějšími NATO normami a přispět tak k obnově techniky ozbrojených sil Slovenské republiky," deklaroval při předání UDS-ek ředitel pro defence CSM.
Historie v CSM se v Tisovce začala již v roce 1967. V roce 1976 začala výroba legendárního univerzálního dokončovacího stroje UDS. Za více než 50 let se vyrobilo přes 30 000 strojů a stavebních mechanismů UDS, které jsou vyváženy do celého světa. Stroj je určen prioritně pro podporu ženijního vojska a má své uplatnění všude tam, kde je třeba okamžitě zasáhnout pro záchranu života a majetku, při živelných a přírodních katastrofách, požárech a průmyslových katastrofách. Důležitou roli plní i ve vojenském nasazení, při zajištění technických prostředků a staveb podporujících činnost bojových jednotek.
Společnost CSM věří, že do budoucna bude moci pokračovat jako tradiční zástupce domácího obranného průmyslu v další modernizaci ozbrojených sil Slovenské republiky a bude pokrývat stále náročnější požadavky vývoje a NATO specifikací při obnově další techniky UDS strojů. "Jako domácí výrobce jsme připraveni čelit novým výzvám při modernizaci vojenské techniky a splnění náročných požadavků ozbrojených sil, což dokazují i nedávné mezinárodní dohody s předními zbrojního giganty jako Rheinmetall (Německo), IVECO Defence (Itálie) či Plasan v Izraeli. Vývoj společných projektů na automobilových podvozcích 6x6 a 8x8 (Tatra) posouvá firmu CSM zpět mezi významné hráče obranného průmyslu," řekl při ceremonii Alexander Horváth.
"Vedení resortu obrany vnímá potřebu podpory jak stávajících, tak nových schopností Ozbrojených sil SR v rámci domácího krizového řízení včetně techniky nasazovací při záplavách či jiných krizových situacích. Naši vojáci prokázali připravenost pomáhat všude tam, kde je to nutné a naším cílem je zajistit jim pro to vše potřebné - kvalitní podmínky, přípravu a také spolehlivou techniku, v čemž budeme pokračovat i nadále," řekl ministr obrany SR Jaroslav Naď.