Přesun výroby granátů pro AČR jde podle plánu
Společnost Colt CZ Defence Solutions z holdingu Colt CZ Group v minulém roce uzavřela rámcovou smlouvu na dodávku ručních granátů pro Armádu České republiky. Naši vojáci mají s těmito granáty již zkušenosti na základě předchozích dodávek z let 2017-2019, kdy Česká zbrojovka dodala Armádě České republiky 238 000 kusů. Nyní se v rámci další dodávky granátů společnost Colt CZ Defence Solutions zavázala, že po dohodě s rakouskou pobočkou firmy Rheinmetall, společností Rheinmetall Waffe Munition ARGES GmbH, převede část výroby a asemblace přímo do České republiky. Hlavní výroba a kompletace granátů by měla probíhat v areálu VTÚ ve Vrběticích, kdy první granáty pro naši armádu z českého provozu by měl Colt CZ Defence Solutions začít dodávat ve třetím kvartále letošního roku. Nyní jsme měli možnost prohlédnout si jak současnou výrobu vybraných komponent granátu v České republice, tak celkovou kompletaci granátů v Rakousku, kde jsme se také seznámili s přípravou na převedení výroby do Česka tak, aby podíl české participace dosáhl smluvních 60 %.
Video: Přesun výroby granátů pro AČR jde podle plánu / CZ DEFENCE
V Rakouské společnosti Rheinmetall Waffe Munition ARGES GmbH, která prostřednictvím Colt CZ Defence Solutions převede transfer výroby granátů do ČR, jsme byli seznámeni se stejnými výrobními/kompletačními stroji, které budou využívány také u nás v České republice ve Vrběticích v rámci kompletace a výsledné kontroly granátů. Stroje určené pro českou výrobu nyní procházejí certifikačním procesem. Pojďme si nyní rakouského výrobce munice blíže představit.
Rheinmetall Waffe Munition ARGES GmbH je malá firma, dohromady tu pracuje 33 zaměstnanců. Společnost vznikla již v roce 1952 a součástí gigantu Rheinmetall se stala v roce 2005. Specializuje se na výrobu ručních granátů a 40milimetrové munice. V rozlehlých skladovacích prostorách může být uskladněno až 30 000 kilogramů munice, což je v současnosti výjimečné množství. Rakouský výrobce kromě různých armád dodává své výrobky také policii, speciálním jednotkám a silám nejen v rámci NATO. Rheinmetall Waffe Munition ARGES GmbH nic nevyrábí (jednotlivé komponenty outsourcuje) a provádí tak pouze montáž.
Portfolio granátů je vskutku široké. Rakušané jsou schopni dodat různé varianty ručních granátů (včetně modulárních), o různých velikostech a efektech s různými zapalovacími a bezpečnostními systémy. Společnosti nabízí také celou řadu 40milimetrového střeliva v mnoha variacích. Jde například o střelivo s nízkou rychlostí, výcvikové střelivo, pyrotechnické střelivo nebo barevné kouřové střelivo. V kategorii ručních granátů najdeme útočné i obranné typy HGr 85, HGr 86, cvičné granáty, Expandable HGr, Blast Enhanced, SHGr07 (Air Burst HGr )
V kategorii 40 mm munice jde zejména o 40x46mm HEFRAG14, 40x46mm HEDP14, 40x46mm HEBE14, 40x46mm HEBE14 SO, 40x46mm HEFRAG16, 40x46mm HEDP16, 40x46mm FBSD15. Ředitel společnosti Johann Stögermüller představil celkové portfolio a prozradil, že Armádě České republiky již rakouská společnost v minulosti dodala bojové ruční granáty a munici ráže 40x46 milimetrů, tzv. nízkorychlostní munici pro granátomety.
Vysokou kvalitu finálního výrobku a s tím spojenou bezpečnost potvrzuje letitá bezproblémová kontinuální spolupráce s mnoha světovými armádami a dalšími složkami. „Kvalitu zajišťují především dlouholeté zkušenosti s montáží ručních granátů a vývojem ručních granátů. Jsme na trhu již 70 let a máme tak s výrobou ručních granátů dlouholeté zkušenosti. Vyrobili jsme a následně prodali již miliony ručních granátů po celém světě,“ říká ředitel Stögermüller.
Zajímalo nás, zdali transfer výroby granátu společnosti Rheinmetall do České republiky běží podle plánu. Jednatel a ředitel Colt CZ Defence Solutions Petr Vávra nám potvrdil, že transfer jde podle plánu. Nyní se čeká jen na dodávku potřebných dvou typů kompletačních strojů, které procházejí certifikací ATEX.
Paralelně se však vyrábí jednotlivé komponenty pro konečnou kompletaci granátů. „V současné době jsme prošli ověřovací sérií výroby těl granátů a už vyrábíme standardní produkci. Máme vyrobených 30 000 kusů těl granátů,“ říká Petr Vávra, který zároveň přibližuje 60% podíl české výroby na tomto typu granátu. „Jde o kompletní polymerovou část, fragmenty i výrobu těla. Dále se jedná o trhavinu, která se do granátů plní a následně je to kompletace a výstupní kontrola,“ říká ředitel Vávra, podle kterého je právě výstupní kontrola velmi důležitá.
Podobně jako ředitel Rheinmetall Waffe Munition ARGES GmbH nás i ředitel Vávra ubezpečil, že v rámci transferu výroby z Rakouska do Čech půjde o ten samý typ granátu, stejnou technologii výroby/kompletace i výstupní kontroly. I přesto se podařilo zavést v české výrobě komponent granátů několik vylepšení. „My nemůžeme dělat vylepšení co se týká takticko-technických parametrů, ty musí zůstat stejné, jinak by neplatila certifikace. Ale došlo k vylepšení z hlediska výrobní efektivity. Typy forem, které byly navržené společností CZ-SKD Solutions, zvýšily efektivitu výroby až na 850 kusů v jedné směně. To znamená, že jsme v dnešní době schopni vyrábět až 7 500 těl granátů ve dvousměnném provozu týdně,“ říká Petr Vávra.
Ředitel Colt CZ Defence Solutions zároveň očekává, že oba rakouské stroje pro kompletaci granátů, které budou instalovány ve VTÚ ve Vrběticích, by měly dorazit v první polovině tohoto roku. „Nyní probíhá tzv. certifikace ATEX, abychom splnili všechny podmínky, které souvisí i s bezpečností objektu, který je na vysoké úrovni,“ přibližuje ředitel Vávra a dodává, že výroba tohoto granátu bude určena pouze pro AČR.
V minulosti se v českých médiích v souvislosti s transferem výroby granátů do ČR probírala mimo jiné otázka, proč není součástí české výroby také tzv. zápalka. Petr Vávra nám k tomu sdělil, že detonátor je nejcitlivější část kompletace granátu. Jde o nedostatkové zboží vzhledem k množství armádních objednávek. „Většinou čekáme na objednávku až osmnáct měsíců. Díky tomu, že jsme měli relativně dopředu zajištěné určité kapacity, tak pro první dodávku 100 000 kusů máme detonátory a hlavy granátů zajištěny. Zatím předpokládáme, že se nám všechno podaří i pro dodávky roku 2025. Je třeba ale zmínit, že situace na trhu není jednoduchá, z důvodu celosvětově velmi napnutých dodavatelských řetězců v oblasti obranného průmyslu kvůli válce na Ukrajině,“ vysvětluje Petr Vávra.
Součástí českého 60% podílu na výrobě granátu je kromě vybraných komponent také trhavina. Tu vyrábí a dodává česká společnost Explosia. Pro daný typ granátu, který používá i AČR, pak byla vyvinuta speciální trhavina Semtex OLP, která má vynikající vlastnosti pro efektivitu granátu. „Společnost Rheinmetall zjistila, že tato trhavina je natolik skvělá, že ji už používá i do svých vlastních granátů. Předpokládáme a velmi si to přejeme, abychom po skončení výroby těchto granátů pro českou armádu byli i dvorním dodavatelem pro celý Rheinmetall,“ říká Petr Vávra.
Rámcová smlouva pro AČR předpokládá výrobu až 500 000 kusů granátů, přičemž minimální odběr je 250 000. „Na toto množství byly i stavěné investice a rozpočet nákladů. V letošním roce to má být sto tisíc granátů a v příštím roce by to mělo být 150 000 granátů. Teoreticky by mohlo dojít k naplnění minimální úrovně, ale předpokládáme, že potřeba dneska bude mnohem vyšší,“ plánuje Vávra, který dodává, že se u doposud dodaných granátů do AČR z roku 2017 nezaznamenala jakákoliv závada „Ze strany ministerstva jsme neobdrželi žádnou reklamaci nebo informaci o tom, že by došlo k závadě granátu. A to chci upozornit, že procentní závadovost je umožněna u granátů až 2 procenta,“ říká ředitel Vávra. Tento stejný typ granátu používají také armády ve Švédsku, Norsku, Itálii, Portugalsku, Polsku, Litvě, Estonsku.
Zajímalo nás, zdali existuje ještě nějaká firma, která by tento typ granátu uměla vyrobit v České republice? „Jak znám trh, nevím o nikom jiném, ale je to otázka na certifikační národní autoritu, což je v tomto případě Vojenský technický ústav,“ říká Petr Vávra a doplňuje, že informace o možném dalším výrobci tohoto typu granátu jsou v rovině spekulací.
Jak jsme již zmínili, důležitou součástí transferu výroby granátů do ČR je bezpečnost celé výroby a skladování, což je spojeno s objektem ve Vrběticích, ve kterém bude výroba resp. kompletace granátů v ČR prováděna. V loňském roce jsme objekt VTÚ ve Vrběticích navštívili a mohli jsme se přesvědčit o tom, že vše bylo po událostech v roce 2014 modernizováno a rekolaudováno. Objekt byl v roce 2021 plně zkolaudován a schválen Báňským úřadem a Policií České republiky. Oba subjekty zde dělají jak pravidelné, tak i namátkové kontroly. Klíčový je pak objekt č. 22. „Ten byl plně zrekonstruován, byl nově zkolaudován a je určen k výrobě munice,“ řekl nám tehdy ředitel divize munice VTÚVM Michal Frejlich. Připravené objekty jsou podle něj zmodernizovány a bezpečnostně zajištěny tak, aby nedošlo k ohrožení výroby a nejbližšího okolí. „Máme jednotlivé místnosti rozdělené do kobek, aby nedocházelo k případnému dominovému přenosu požáru a detonace.
Pokud by ve výrobním objektu došlo k mimořádné události, dosah by byl díky všem těmto prvkům pouze asi 170 metrů. Zajištění bezpečnosti provozu a ochrany objektů si pochvalovala také rakouská společnost Rheinmetall, která areál v loňském roce navštívila a shledala jej jedním z nejlepších a nejbezpečnějších co do charakteristiky objektů v rámci střední Evropy,“ dodal ředitel Frejlich.