Ze země i ze vzduchu. Armáda pomáhá s evakuací a následky povodní, nasazení až 2 tisíc vojáků platí do konce října
Vláda schválila nasazení až 2 000 vojáků a příslušné techniky na zvládání následků ničivých povodní v České republice. Jejich působení je naplánováno do konce října s tím, že nařízení lze v případě potřeby prodloužit. Armáda ČR už před tímto vládním krokem nasadila vrtulníky a ženisty v nejpostiženějších oblastech v koordinaci s IZS, po rozhodnutí pak mohla uvolnit širší prostředky, včetně těžké techniky, zdravotníků a dalších vrtulníků, které v těchto dnech pracují na odstraňování škod i zásobování. Na průběh dohlíží i americký dron MQ-9 Reaper. Podle ministerstva obrany je dostupné techniky dostatek a razantně odmítá hlasy některých kritiků ohledně údajné nepřipravenosti AČR.
Již týden před tragickým víkendem meteorologové potvrzovali nevyhnutelné – Česko zasáhnou extrémní přívaly srážek, které na řadě míst mohou způsobit až stoletou povodeň. Úřady postupně braly varování stále vážněji a nadcházející situaci přizpůsobovaly své kroky vedoucí k minimalizování škod na zdraví a majetku obyvatel. Jinak to nebylo ani v případě Armády České republiky. „Jsme připraveni podpořit integrovaný záchranný systém. Kvůli hrozícím povodním máme v pohotovosti dva vrtulníky a ženisty s vyprošťovací technikou. Nabídnout toho můžeme mnohem víc, ale to už by musela schválit vláda. Dávejte na sebe pozor a nezapomeňte sledovat aktuální informace,“ napsala armáda na svůj Facebook už 12. září, dva dny před začátkem povodní.
Právě zmíněným vládním schválením byl podmíněn start širší operace. První nasazení proběhlo po koordinaci velení AČR a Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu, který zároveň prováděl analýzy a modelové simulace, a složek Integrovaného záchranného systému (IZS) v sobotu 14. září, kdy do terénu vyjely první ženijní jednotky. V těžce zasaženém Jeseníku v Moravskoslezském kraji od začátku létal i vojenský vrtulník. Další brzy následovaly. „Aktuálně máme ve vzduchu dva vrtulníky. Náš W3A Sokol zachraňuje životy v Jeseníku, Mi-171Š zasahuje při evakuaci osob z budovy v Bruntále,“ psala armáda na své sociální sítě o den později a připojila i dramatické video ze záchrany jednoho z vodou odříznutých obyvatel. „Další čtyři vrtulníky (2x Mi-17, 2x Mi-171Š) jsou v pohotovosti. Ženisté ze 153. ženijního praporu jsou připraveni s kolovou technikou na přepravu materiálu a evakuaci osob ze zasažených oblastí,“ informovali v neděli představitelé AČR.
Aktuálně máme ve vzduchu dva vrtulníky. Náš W3A Sokol zachraňuje životy v Jeseníku, Mi-171Š zasahuje při evakuací osob z budovy v Bruntále.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) September 15, 2024
Další čtyři vrtulníky (2x Mi17, 2x Mi-171Š) jsou v pohotovosti. Ženisté ze 153. ženijniho praporu jsou připraveni s kolovou technikou na… pic.twitter.com/ekWP77rHku
Evakuace nebyly vždy zcela bez problémů. Někteří obyvatelé, a to i těch povodní nejzasaženějších míst, do posledních chvil odmítali opustit své v té době už často velmi ohrožené domovy. „Sjel jsem k pánovi, měl už půlku baráku pryč. Odmítl nás. Snažil jsem se s ním bavit. Nabízel mu, že ho odvezeme do tepla, kde dostane lékařskou pomoc. Řekl, že ho z toho baráku nedostaneme. Nabídl jsem, že když si to rozmyslí, ať zavolá a my se pro něj vrátíme,“ citoval novinář České televize Vojtěch Gibiš na svém facebookovém profilu jednoho ze záchranářů vrtulníku W3A Sokol z 24. základny dopravního letectva Praha - Kbely. „Jsem hrdý na celou posádku, na ten den, jak jsme ho dokázali zvládnout... Až po přistání v Mošnově jsme si mohli trochu odpočinout, posádka byla kompletně vyčerpaná. Ale zároveň šťastná, že jsme odvedli kus práce,“ popsal podle Gibiše situaci kapitán vrtulníku kpt. Vlastimil Baudyš s tím, že zachránili 25 lidí a s nimi i 4 psy a 1 kočku.
Ministryně obrany Jana Černochová hlasy některých kritiků z řad opozičních stran i části obyvatel, podle kterých chybí naší armádě potřebná technika v kritických časech, a to podle nich i kvůli podpoře Ukrajiny, odmítla jako nesmysl a připojila na síti X armádní video ze záchrany vrtulníkem s následujícími slovy: „Prosím, vyřiďte blbečkům, kteří se stále nevyrovnali s naší pomocí Ukrajině, že vrtulníků máme dost. Děkuju.“ Celkem se od začátku operace zapojilo osm vrtulníků, devátý pomáhá zvládat následky v Polsku, kam se přesunula povodňová vlna.
Od úterý 17. září pak mohou díky vládnímu schválení naši vojáci působit plošněji, a to konkrétně až 2 000 vojáků včetně těžké techniky, jako jsou bagry, vyprošťovací tanky a další vrtulníky. Vojáci budou v rámci odklízení škod po povodních také stavět náhradní přemostění. „Účast Armády České republiky umožní mnohem rychlejší poskytnutí pomoci kriticky zasaženým krajům, obcím a jejich obyvatelům. Jak jsme slíbili, uděláme vše pro to, abychom lidem pomohli následky této pohromy zvládnout,“ řekla na nedávné tiskové konferenci ministryně obrany Jana Černochová a znovu zopakovala, že armáda, byť v menším nasazení, pomáhala od začátku i se zásobováním na základě platných dohod s IZS.
K pomoci v postižených oblastech se připojily i aktivní zálohy. „Vojáci z povolání, vojáci aktivní zálohy AČR, vojenští hasiči, civilové z resortu MO, naše pozemní i letecká technika, lékaři a zdravotníci v našich nemocnicích, vojenští psychologové v terénu,“ vyjmenovala ministryně obrany ve středu 18. září na svém profilu sítě X složky, které nyní usilovně pomáhají.
Po plnění pytlů s pískem a dalších přípravách před povodněmi a náročných evakuacích během povodní nyní vojáci přešli k odklízecím pracem, kdy nosí zničený majetek, čistí obydlí od nánosů bahna a lidem doručují zásoby v podobě pitné vody, jídla nebo uklízecích prostředků. Ze skladů Správy státních hmotných rezerv pak hasičům vojáci pomohli s rozvozem 2 tisíc kusů v současnosti tolik nutných vysoušečů.
A nejde jen o přímou podporu obyvatel a pohotovostních složek přímo na místě. Koordinaci zásahů pomáhá udržovat zejména v nejzasaženějším Moravskoslezském kraji i americký dron, v našich podmínkách téměř nevídaný, MQ-9 Reaper. „Americký dron MQ-9 Reaper křižoval nebe nad zaplavenou Moravou. Celý den posílal informace o dění na zemi do operačního centra IZS,“ napsala Armáda ČR na svůj profil sítě X. „Američané, kteří se účastnili cvičení Ample Strike, nám ho nabídli pro sledování popovodňové situace. Vydrží ve vzduchu desítky hodin a je vybaven špičkovou technologií pro sledování terénu. Je dobré mít přátele,“ informovala AČR.
O vzájemné spolupráci mezi vojáky a ostatními složkami pravidelně informují hasiči i záchranáři, jako například hasiči z Olomouce. „Těžká technika - UDS, pásová rypadla a další speciály HZS ČR a Armády České republiky čistí koryta. Pracujeme na obnově cesty k vodárně v Bělé p. P., aby byla obnovena dodávka vody,“ popsal na Facebooku aktuální situaci HZS Olomouckého kraje.
První úkoly nyní čekají i na týmy s přemosťovací technikou. Provizorní mosty se ve finále postaví do dvou dnů, je však nejdříve třeba vytipovat místa, schválit je krizovým štábem i připravit výstavbu, což zabere minimálně týden. Do Moravskoslezského a Olomouckého kraje už vyrazily dva rekognoskační týmy spolu se specialisty Univerzity obrany z Katedry ženijních konstrukcí. „Mostní souprava tvoří třímetrové kusy mostu, z nichž se tvoří mostní pole o délce 24 metrů. Nejdelší mostová souprava, kterou jsme v minulosti postavili, měla 81 metrů, standard je ale 18 nebo 21 metrů. Na rozdíl od těžké mostové soupravy, kde sestavení jednoho mostního pole zabere týden, lze celou mostovou soupravu postavit rychleji – v řádu jednoho až dvou dnů,“ řekl Pavel Maňas z Katedry ženijních technologií Univerzity obrany. Armáda zatím obdržela cca dvacet požadavků na výstavbu provizorních mostů.
Armáda ČR pomáhá i tam, kde kvůli povodním dochází k výpadkům internetu a mobilního signálu – i kvůli konání krajských a senátních voleb. „AČR proto poskytla některým obcím na Jesenicku systém STARLINK. Místní samosprávy tak mohou využívat satelitní vysokorychlostní internet i k zabezpečení voleb. Pokud v postižené lokalitě není k dispozici napájecí síť, armáda rovněž dodá měniče umožňující připojení na autobaterii a vytvoření dočasného napájení. Samosprávy také mohou využít služeb satelitního telefonu IRIDIUM, kterým je možné telefonovat do libovolné mobilní sítě GSM,“ napsalo v pátek 20. září na síť X Ministerstvo obrany ČR.
Se zvýšenou přítomností vojáků na českých silnicích vydala armáda také tři základní pravidla co dělat, když se potkáte s vojenskou kolonou: 1. Do kolony vojenských vozidel se nikdy nezařazujte 2. Nepředjíždějte kolonu, pokud ji nezvládnete předjet celou 3. Dbejte pokynů Vojenské policie a Policie ČR.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, Armáda ČR, HZS Olomouckého Kraje, Správa státních hmotných rezerv