Ample Strike 2021: Největší tuzemské letecké vojenské cvičení prověří sladění leteckých návodčích s osádkami letounů
Od 30. 8. do 19. 9. 2021 se uskuteční již 8. ročník mezinárodního cvičení Ample Strike, které je zaměřené na sladění činnosti předsunutých leteckých návodčích s osádkami letounů i vrtulníků a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí, procvičení úkolů přímé letecké podpory, prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám (Host Nation Support), schopnost doplňování paliva za letu (piloti letounů JAS-39 Gripen).
Foto: Předsunutý letecký návodčí při práci | Ministerstvo obrany ČR
Cvičení se bude odehrávat ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice, v Bechyni, na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, ve Vícenici u Náměště nad Oslavou, na 21. základně taktického letectva Čáslav. Vojáci budou využívat také Správu letiště Pardubice. První vzlet je plánovaný na pondělí 6. září.
Letos se cvičení zúčastní Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Slovenská republika, Spojené státy americké, Velké Británie, Polsko a Francie. V rámci AČR se zúčastní cca 500 vojáků, v rámci výše zmíněných aliančních armád pak cca 200 vojáků.
Foto: Prostory cvičení v rámci akce Ample Strike 2021 | Ministerstvo obrany ČR
Z letecké techniky se kromě českých vrtulníků Mi-35/24, Mi-171, víceúčelového bojového letounu JAS-39 Gripen a podzvukových bitevníků L-159, zúčastní rovněž 2 maďarské letouny JAS-39 Gripen. Dále se do cvičení zapojí např. německé letouny Learjet a PC-9M. Účast přislíbil rovněž americký letoun zajišťující doplňování paliva ve vzduchu KC-135, americký dvoumotorový taktický stíhací letoun F-15 či bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper.
Foto: Víceúčelové bojové letouny JAS-39 Gripen ve službách AČR | Ministerstvo obrany ČR
Posledně zmiňované víceúčelové bezpilotní letadlo MQ-9 Reaper může zůstat ve vzduchu až 30 hodin. Primárně je letadlo určeno k ničení mobilních pozemních cílů, ale díky celému spektru moderních senzorů a komunikačních nástrojů je využíváno i k průzkumu. Američané či Britové ho nasadili např. v Afghánistánu, Iráku i v bojích proti radikálům z takzvaného Islámského státu. MQ-9 Reaper byl mimo jiné použit v rámci útoku na generála íránských revolučních gard Kásema Sulejmáního, který byl zabit při útoku amerických bezpilotních letounů v Bagdádu na začátku loňského roku.
Zástupci armády již informovali v jižních Čechách o cvičení starosty obcí, kterých se cvičení dotkne.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR