Armáda by mohla zvážit konzervaci či mírnou modernizaci dosluhujících vrtulníků Mi-24
Česká armáda je, co se vojenské techniky týče, v mnoha ohledech značně zastaralá. Nákupy nové techniky se daří realizovat pomalu a jen částečně, přesto se však například naši letci již v roce 2023 dočkají podstatné inovace, kdy je plánována dodávka nových amerických vrtulníků Viper a Venom. Dosavadní praxe, v rámci nahrazování stávající vojenské techniky technikou novou, znamenala starou vyřazenou techniku jednoduše odprodat, kdy častým výkupčím byl Kovošrot. Je však správným řešením spoléhat se, s ohledem na bezpečnostní situaci ve světě, pouze na techniku novou, kterou budeme mít navíc v malém množství nebo by bylo lepší si ponechat zadní vrátka a staré techniky se jen tak nezbavovat?
Foto: Legendární bitevník Mi-24/35 s tygřím motivem | archiv autora
Nové vrtulníky Armáda České republiky získá v roce 2023, což znamená zejména postupné ukončení provozu legendárního bitevního vrtulníku Mi-24/Mi-35 (Hind). Ten má v AČR skvělou pověst a vzbuzuje dodnes respekt. Jeho palebná síla, ale i transportní kapacity jsou velmi dobré, leč zub času se na technice značně podepsal. Před rokem se např. Hind s trupovým číslem 3361 v ranních hodinách během zátěžového testu vznesl do několikametrové výšky, kde jej stihla technická závada. Došlo k poškození rotorové lopatky turbíny kompresoru, která vedla k vysazení jednoho ze dvou motorů a následnému tvrdému dopadu na zem. Nehoda proběhla bez obětí na lidských životech a stroj samotný byl středně těžce poškozen. Tisková mluvčí generálního štábu, plukovnice Magdalena Dvořáková, uvedla, že stroj bude následně použit na náhradní díly pro ostatní funkční stroje.
Foto: Dvě legendy - Vrtulník Mi-35/24V trupového čísla 3366 "Alien" (v popředí) a vrtulník Mi-35/24V trupového čísla 3361 v tygří kamufláži | archiv autora
Jednalo se tedy o poměrně logické řešení s ohledem na stále se horšící stav dodávek náhradních dílů a schopnosti servisu. Nicméně je také dobré brát v potaz, že touto technikou mají domácí firmy rozsáhlé zkušenosti. Pokud budeme považovat čísla za správná a odečteme „dvacetčtyřku“ s trupovým číslem 3361, měla by mít armáda stále v provozu dalších 16 strojů. S ohledem na výcvikové aktivity, které budou postupně na Hindech upozaďovány, jde tak o solidní možnost vybrat ty nejlepší kusy (ostatní kanibalizovat) a ty následně zakonzervovat. Samozřejmě, je zde také možnost vyřazení původních bitevníků přehodnotit a několik kusů dál paralelně provozovat i po dodávce nových strojů Venom/Viper. Minimálně s ohledem na výcvik a porovnání bojových schopností by šlo o zajímavou alternativu.
Video: Vrtulník Mi-35/24V v akci / YouTube
V ten okamžik by se mohly zhodnotit schopnosti a zkušenosti např. státního podniku LOM Praha nebo firem holdingu Czechoslovak Group, zejména pak České letecké servisní a.s., která je klíčovým partnerem pro modernizaci letounů a vrtulníků Armády České a Slovenské republiky. Firmy nabízejí řešení na klíč zahrnující technický návrh, výrobu, integraci a certifikaci moderních avionických systémů, které se pomalu v případě Mi-24 stávají kamenem úrazu. Možná je skutečně na místě takto myslet na zadní vrátka, rozhodně by se AČR nestala jedinou takto uvažující armádou.