Armáda nakupuje pro vojáky do Prostějova uzavřené potápěčské okruhy
Základním principem tzv. rebreatheru (uzavřeného či polouzavřeného potápěčského okruhu) je recyklace dýchací směsi. Z vydechnuté směsi se odstraní oxid uhličitý a ta je po doplnění kyslíku opět připravena pro další nádech potápěče. Tyto moderní systémy rozšířují možnosti vojenských potápěčů. Před zadávacím řízením na uzavřené potápěčské okruhy pro AČR byla učiněna takzvaná tržní konzultace, které se zúčastnila mimo jiné také společnost GLOMEX MS, s.r.o, kde na pozici prezidenta společnosti působí bývalý náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář.
Armáda poptává celkem 8 kusů souprav dýchacího přístroje s uzavřeným potápěčským okruhem včetně příslušenství pro zajištění činnosti jednotek potápěčů AČR. Systém musí fungovat ve velikém teplotním rozsahu, tedy při teplotách hluboko pod bodem mrazu až po velmi vysoké teploty. Ponor je požadován až 45 metrů a zaujme také požadovaná operační doba pod vodou. Doba operačního použití na tlakovou láhev 200 bar o objemu 1,5 litru by měla být 240 minut při teplotě vody 20 °C. Přístroj dále musí umožňovat přechod mezi uzavřeným a otevřeným okruhem pod vodou během ponoru. Jde tedy o potápěčskou automatiku, která se dokáže chovat i jako běžný potápěčský komplet.
Foto: Armáda poptává celkem 8 kusů souprav dýchacího přístroje s uzavřeným potápěčským okruhem včetně příslušenství pro zajištění činnosti jednotek potápěčů AČR. (ilustrační foto) | Cpl. Matthew Mannin / U.S. Navy / CC BY-NC-SA
Specifické požadavky jsou kladeny i na obal, barvy hadice atp. Jde zejména o černé provedení, nejde tedy o žádné obvyklé barvy, kdy potápěči volí výrazné barvy s reflexními prvky. Zde jde naopak o kombinace černé barvy. Přípustný je i maskovací vzor woodland. Potápěč tak bude s tímto systémem pod hladinou velmi omezeně viditelný. Využití systému tedy zřejmě nebude pro běžné pátrací relace, ale pro taktické použití.
Systém tzv. rebreatheru je náročnější na zprovoznění, kdy nachystání směsí, sorbentu atp. zabere zhruba hodinu. Naopak, následná dekomprese je pak díky inteligentní automatice velmi rychlá. Počítač rebreatheru totiž řídí i dekompresní postup, který stále se měnící složení směsi zohledňuje. Není vzácností, když je délka dekomprese např. poloviční oproti otevřenému okruhu, a to i přes fakt, že potápěč na otevřeném okruhu použije zvláštní dekompresní směs.