Armáda se musí zmodernizovat i bez kouzelné hůlky Harryho Pottera
„Kdybych byl Harry Potter, jsme druhým Švýcarskem. Vláda chce v budoucnu investovat podobně jako dosud hlavně do lidí, ale neopomíjíme ani kybernetickou bezpečnost,“ uvedl premiér Andrej Babiš ve svém novoročním projevu. Česká republika podle premiéra prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie a sebevědomě se prezentuje i v zahraničních vztazích. Tato smělá a optimistická slova ovšem v armádě velkou oporu nemají. Rozpočet se nepatrně zvýšil, nikoliv však dostatečně. A i kdyby se zvedl více, dokáže resort obrany peníze v rozpočtu skutečně rozumně utratit?
Foto: „Kdybych byl Harry Potter, jsme druhým Švýcarskem. Vláda chce v budoucnu investovat podobně jako dosud hlavně do lidí, ale neopomíjíme ani kybernetickou bezpečnost,“ uvedl premiér Andrej Babiš (na snímku) | Wikimedia Commons
Když už jsem v úvodu článku zmínil pemiérovo přirovnání ke Švýcarsku, bylo by dobré se letmo podívat na určité srovnání současného stavu české armády a armády švýcarské. Pokud porovnáme počet obyvatelstva, Česká republika má 10,65 milionu obyvatel, Švýcarsko 8,5 milionu. Rozdíl tedy činí více než dva miliony obyvatel, nicméně s ohledem na armádu má Švýcarsko 120000 aktivních vojáků (stále platná povinná vojenská služba a následná cvičení) a 38000 rezervistů. Pro službu je vhodných bezmála tři miliony mužů a žen. Česká republika disponuje 24000 vojáky a 3300 záložníky. Vhodných pro službu je zhruba 2,4 milionu obyvatel, tedy mužů i žen. Již zde vidíme značný rozdíl. Pokud porovnáme rozpočet, zde je rozdíl v procentuálních počtech a částce. Švýcarsko má rozpočet na obranu 0,76 % HDP, tedy (po přepočtu z CHF) 106 miliard korun oproti ČR, kde jde o zhruba 1,2 % HPD, tedy okolo 60 miliard korun.
Foto: Švýcarsko má 120000 aktivních vojáků (stále platná povinná vojenská služba a následná cvičení) a 38000 rezervistů | Wikimedia Commons
Švýcarská armáda disponuje třiceti letouny F/A 18 Hornet, AČR 14 letouny (v pronájmu) Gripen. Porovnání pozemní techniky Švýcarska a AČR opět nevyznívá pro naši zemi nejlépe. 196 bojových vozidel pěchoty CV90 oproti hrstce funkčních BVP-2 je spíše tragikomedií. Následné porovnání 134 tanků Leopard 2 s méně než deseti kusy funkčních modernizovaných tanků T-72 M4CZ již tuto debatu zcela uzavírá.
Foto: T-72 M4 CZ, hlavní bojový tank AČR. Armáda v současné době disponuje méně než 10 plně funkčními stroji. | army.cz
Samozřejmě jde o nadsázku, nicméně je třeba si uvědomovat skutečný stav věcí bez příkras, které jsou oblíbenou součástí rétoriky všech politiků. Doufejme tak, že i naše armáda se dočká tak rozsáhlé modernizace a finalizace tolik potřebných nákupů i bez mávnutí kouzelné hůlky.