Armáda povolá vojáky v aktivní záloze
Armáda povolá vojáky v aktivní záloze. Rozhodl o tom náčelník generálního štábu armádní generál Aleš Opata. Aktivní zálohy budou pomáhat v Národním očkovacím centru v Praze, kde posílí personál Ústřední vojenské nemocnice. Aktivní zálohu nasadí armáda od 14. července do 15. srpna 2021 ve směnném režimu, a doplní profesionální vojáky, kteří už v centru slouží od jeho otevření.
Foto: Armáda povolá vojáky v aktivní záloze. Rozhodl o tom náčelník generálního štábu armádní generál Aleš Opata. | Ministerstvo obrany ČR
Nasazení aktivní zálohy v boji s pandemií je pilotní projekt. „Záložníci pomáhali po celou dobu pandemie jako dobrovolníci různými způsoby. Teď nastal čas je povolat do služby. Chceme také ověřit proces hromadného povolávání aktivní zálohy, který se od roku 2016 řídí novou legislativou,“ vysvětluje generál Opata.
Vojáci aktivní zálohy se budou střídat po sedmi dnech, v každé rotaci jich bude 55. Celkem se jich tak ve čtyřech týdnech vymění 220. Každý stráví v nasazení 11 dní, kromě sedmidenní směny slouží další čtyři dny k nástupu a čerpání náhradního volna za čtrnáctihodinové směny.
Pražské očkovací centrum provozuje Ústřední vojenská nemocnice Praha a na jeho organizaci se podílí armáda. Sedmdesát profesionálních vojáků zabezpečuje ve směnném režimu asistenční službu. Vojáci také dohlíží na chod a bezpečnost provozu centra. Od července by je doplnili záložníci.
„Záložníci budou povoláni povolávacím rozkazem,“ říká velitel teritoriálních sil plukovník Antonín Genser. „Přestože to zákon armádě nenařizuje, záložníci byli osloveni předem a budou povoláni jenom ti, kterým nasazení nezpůsobí vážné komplikace v soukromém nebo profesním životě. Protože doba není lehká.“
Foto: Národní očkovací centrum v O2 Universu najdete na Praze 9 poblíž O2 Areny | Ministerstvo obrany ČR
Povoláni budou vojáci a vojákyně v aktivní záloze zařazeni při Krajských vojenských velitelstvích hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Vojáci budou nastupovat do směn z místa svého bydliště.
Hlavní hygienička ministerstva obrany záložníkům doporučila očkování proti covidu před nasazením. Očkování ale není povinné. Pokud záložníci budou chtít být naočkováni, naočkujeme je. K tomu poslouží třicetidenní povolávací lhůta. Plně dostačující je i první dávka očkování.
„Operační nasazení aktivní zálohy zvažujeme při každém novém úkolu,“ vysvětluje operační velitel generálporučík Josef Kopecký. „Při tomto nasazení jsme čekali, až bude vyšší proočkovanost ve společnosti a budeme mít vakcíny také pro aktivní zálohy, aby měli všichni stejnou ochranu.“
Měsíční operační nasazení záložníků může být prodloužené v případě, že se pilotní projekt osvědčí a armáda bude i nadále potřeba v národním očkovacím centru. Vojáci aktivní zálohy mohou být nasazeni na českém území až na dobu sedmi měsíců v roce, nasazení může předcházet až dvanáctitýdenní příprava.
Armáda obnovuje také prezenční výcvik jednotek aktivní zálohy. Od června stovky vojáků aktivní zálohy opět začnou jejich praktický výcvik.
V souvislosti s nasazením části vojáků Aktivní zálohy jsme se zeptali dvou záložníků na pár otázek.
1) Jedná se o první oficiální nasazení AZ v rámci boje proti pandemii covid-19. Jistě jste si vědomi, že půjde pro AZ o zatěžkávací zkoušku a na vojáky v Aktivní záloze bude pak pohlíženo právě podle toho, jak tuto "akci" zvládnou. Není to svazující?
Voják v AZ Jan: Vůbec ne, naopak. Vstoupil jsem do Aktivní zálohy právě proto, abych v případě potřeby byl k dispozici a připravený pomoci tam, kde to armáda, a potažmo naše republika potřebuje. Myslím, že mluvím za všechny nasazené, když řeknu, že je to čest, a zároveň zadostiučinění, že po letech cvičení máme příležitost prokázat své kvality v ostré akci. I proto jsem přesvědčený, že naše úkoly splníme s plným nasazením a na 100 %.
Voják v AZ Tomáš: Je to samozřejmě určitá zodpovědnost, ale tu jsme na sebe převzali už vstupem do Aktivní zálohy a přebíráme na sebe svým způsobem při každé příležitosti, kdy oblečeme uniformu. Troufám si tvrdit, že pro drtivou většinu z nás je pocit zodpovědnosti a snaha pomáhat a být užitečný hlavní motivací, která nás vůbec ke vstupu do AZ přivedla. Já to naopak vnímám jako velkou příležitost ukázat veřejnosti, armádě, a vlastně i nám samotným, že na to máme, jsme schopní plnit úkoly v operačním nasazení a být hodnotnou součástí bezpečnostních složek státu. Tuto příležitost by bylo škoda promeškat. Jsme vojáci, trpělivě čekáme a posloucháme rozkazy. Nicméně není velkým tajemstvím, že mnoha záložákům přináší současná situace, kdy jsme nucení jen nečinně sedět a přihlížet, jisté zklamání. Jde nejen o případné nasazení, ale i zrušená cvičení. Jako svazující bych to tedy nehodnotil. Jako výzvu, zodpovědnost a příležitost určitě ano.
2) Vojáci v Aktivní záloze jsou zaměstnavateli pravidelně uvolňováni na cvičení, tentokrát však půjde o operační nasazení. Jak tento fakt bere váš zaměstnavatel?
Voják v AZ Jan: Ve své práci se naštěstí zvládneme poměrně dobře zastupovat, tudíž můj zaměstnavatel s mým uvolněním nemá problém.
Voják v AZ Tomáš: Od mého zaměstnavatele mám plnou podporu, nemohu si rozhodně stěžovat. Co jsem měl možnost slyšet od kolegů, většina by si to byla schopna v práci zařídit.
3) I přes všechna možná bezpečnostní opatření se budete setkávat s větší pravděpodobností nákazy, než v civilním životě. Jak na to reaguje vaše okolí, rodina, známí?
Voják v AZ Jan: Osobně si z toho příliš hlavu nedělám - je to něco, co je potřeba přijmout. Zdravotníci v tomhle žijí již přes rok. Dá se očekávat, že vzhledem k práci v tomto rizikovém prostředí budeme před nasazením očkovaní alespoň první dávkou vakcíny. Pokud přesto dojde k nakažení covidem, vakcína by nás minimálně měla ochránit od těžkého průběhu. Pak je spíše důležité nákazu dále nešířit.
Voják v AZ Tomáš: Nějaké obavy se objevují, rodina se ptala na možnost očkování. Já osobně z nakažení strach nemám, je mi třicet, už jsem pomáhal zdravotníkům jako dobrovolník, dodržuji veškerá opatření a covid jsem zatím neměl. Myslím, že když člověk poctivě dodržuje všechna opatření, má slušnou šanci se nákaze zcela vyhnout.