Armáda převzala první kusy nového obrněného vozidla TITUS
Během veletrhu IDET armáda slavnostně převzala obrněné vozidlo TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System). Symbolický klíč od kolového obrněného vozidla spojovacího (KOVS) převzal náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka za přítomnosti generálů Petra Milčického, ředitele sekce rozvoje sil MO a Petra Šnajdárka, ředitele sekce komunikačních a informačních systémů MO.
Foto: Během veletrhu IDET armáda slavnostně převzala obrněné vozidlo TITUS KOVS. | Ministerstvo obrany ČR
TITUS je úspěšným společným projektem české firmy Tatra Defence Vehicle a francouzské obranné společnosti Nexter Systems. Ministerstvo obrany ČR objednalo v roce 2017 pro Armádu České republiky celkem 62 kusů obrněnců TITUS, a to ve třech verzích – 6 kusů ve verzi velitelsko-štábní (KOVVŠ), 36 kusů ve verzi spojovací (KOVS) a 20 vozidel bude sloužit jako místa pro koordinaci palebné podpory (MKPP). První předávka šesti sériových vozidel TITUS ve všech 3 variantách již byla uskutečněna, další pak proběhnou v tomto a příštím roce. Celková hodnota zakázky je 6 miliard korun. Tomáš Mohapl, generální ředitel Tatra Defence Vehicle, věří, že se flotila vozidel TITUS pro AČR časem dále rozšíří.
Foto: TITUS KOVS | Tomáš Kolařík / CZ DEFENCE
Vývoj a výroba obrněných vozidel TITUS dokládá úspěšný přerod českého zbrojního průmyslu, pro který úspěšná realizace projektu znamená velký technologický skok. TITUS vznikl spoluprací kopřivnické společnosti Tatra Defence Vehicle, francouzské zbrojní firmy NEXTER a pardubické firmy Retia, která se zaměřuje na elektrotechnické vojenské zařízení. Naposledy byl kolový obrněný transportér vyvinut v Československu v 60. letech, kdy se jednalo o úspěšný OT-64 SKOT, kterých bylo vyrobeno 4500 kusů a sloužil v naší armádě až do 90. let. Tatra Defence Vehicle se díky projektu změnila z konstrukčně-projektové firmy v plnohodnotný výrobní podnik a pro potřeby realizace projektu nakoupila nové výrobní technologie. Projekt TITUS také znamená strategickou podporu českého průmyslu, který se tak stává konkurenceschopný i v oblasti výroby obrněných vozidel. Podporována je také ekonomika jako taková díky podpoře českých firem a zaměstnanců.
Foto: TITUS KOVS | Tomáš Kolařík / CZ DEFENCE
Ve srovnání s obrněnými vozidly kategorie MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected), je TITUS unikátní díky jeho vysoké úrovni odolnosti a zároveň vysoké mobilitě. Vozidla MRAP, která byla ve velkých počtech využívána např. v Iráku či Afghánistánu, se vyznačovala vysokou odolností, ovšem na úkor mobility, kdy vozidla nebyla schopná jízdy v těžkém terénu a musela se pohybovat na zpevněných komunikacích, což z nich dělalo snadné terče pro přepady a nástražná výbušná zařízení. Naproti tomu TITUS disponuje stejnou či vyšší odolností, avšak díky podvozku Tatra nemá vozidlo žádné problémy s jízdou v těžkém terénu, a může se tak přemísťovat společně s bojovými vozidly, a proto je řazen do moderní kategorie MRAV (Multi-Role Armoured Vehicle). Co se týče elektronického a komunikačního zařízení nových TITUSů pro AČR, jde o nejmodernější technologické systémy v rámci armádní techniky NATO. To je dáno především několikaletým vývojem, kdy bylo nutné všechny systémy uzpůsobit požadavkům české armády.
Foto: TITUS MKPP | Tomáš Kolařík / CZ DEFENCE
Podle brigádního generála Petra Šnajdárka TITUS představuje výrazný posun v digitalizaci soudobého bojiště. „TITUS je schopen přijímat a předávat informace od bojujících jednotek do místa velení v řádech minut a doslova až na opačný konec zeměkoule. Nic takového dosud armáda k dispozici neměla.“ Brigádní generál Šnajdárek také zmínil, že vozidlo TITUS lze doplňovat o nejrůznějšími prvky – od ochranných rušičů a detektorů, přes systém Nexter Nerva LG Robot pro provoz bez posádky, systémy pro denní, noční a perimetrické vidění, systémy řízení palby BMS, ochranu proti účinkům zbraní hromadného ničení až po nejrůznější palné zbraně včetně kulometů ráže 7,62 mm, 12 mm, granátometů ráže 40 mm nebo kanonů ráže 20 mm, což z TITUSu činí nejen špičkové spojovací vozidlo a místo koordinace palby, ale dokáže se na bojišti i velice efektivně bránit. Schopnosti vozidla vyzdvihl také generál Milčický: „Tím, že dokáže informace (obraz a zvuk) předávat rychleji a ve větších objemech, dojde k naprosto zásadnímu posílení této oblasti. Výrazně se navíc zjednoduší komunikace se spojenci na společném bojišti.“
Obrněné vozidlo TITUS
- Kategorie MRAV (Multi-role Armored Vehicle).
- Posádka 4 osob, počet se liší podle typu vozidla.
- Vysoká balistická ochrana (STANAG 3). Nástavba svařena ze silného pancéřovaného plechu, zvnějšku s pancéřovanými deskami a okny, vnitřní stěny obložené kompozitními materiály (spall liner). Účinná ochrana proti pěchotním zbraním, těžkým kulometům i fragmentům dělostřelecké munice, minám a nástražným výbušným systémům.
- Podvozek TATRA T 815-7 Force s centrální rourou a nezávisle zavěšenými, vzduchem odpruženými polonápravami s první a třetí nápravou řiditelnou.
- Systém vzduchového odpružení s možností změny světlé výšky vozidla. Vnější poloměr otáčení 13 metrů, stoupavost 60 %, hodnota bočního náklonu 30 %. Taktické pneumatiky 16,00 R20 se systémem centrálního dohušťování, který umožňuje kromě úpravy tlaku v pneumatikách pro různé povrchy také jízdu s průstřelem pneumatiky.
- Rychlost vozidla na zpevněných komunikacích až 110 km/h s dojezdem až 700 km.
- Univerzální nosič výzbroje – Dálkově ovládané zbraňové stanice s možností montáže kulometu ráže 12,7 mm nebo granátometu ráže 40 mm. Možnost instalace dálkově řízené věže s rychlopalným kanonem ráže 20 mm a kulometem ráže 7,62 mm. Možnost montáže až tří lehkých kulometů na lafetě u tří střešních průlezů. Palba je možná také střílnou umístěnou ve sklopné rampě. Další verze obrněnce TITUS umožňují funkci nosičů zbraňových systémů – protitankových a protiletadlových střel nebo minometu ráže 120 mm.
- Elektronické a komunikační systémy zajišťují utajenou i neutajenou rádiovou komunikaci a datové spojení v pásmech VKV i UKV a také pomocí satelitního taktického spojení (SATCOM), včetně využití integrovaných kryptomodulů.
- Součástí výbavy vozidla je v zahraničních misích již ověřený ochranný rušič STAR Light 3 SF české společnosti URC Systems spol. s r.o. Rušič chrání proti aktuálním hrozbám rádiově dálkově odpalovaných IED, a to včetně systému mobilní komunikace 4G a 5G. Systém je připraven pro připojení dedikovaného antidronového rušícího modulu (MAD). Novinkou je také kapalinové chlazení pro zmenšení zástavbového objemu rušiče. Rušič ve vojskových zkouškách uspěl.
- Energii zajišťuje při přesunu vozidla alternátor napojený na motor vozidla. V režimu stacionárním i autonomním je motor vypnut a elektronické systémy jsou napájeny buďto z baterií, ze sítě nebo generátoru.
- Radiostanice a potřebné komponenty v nových vozidlech MKPP budou kompatibilní s vybavením již zavedeným v AČR. Nové titusy umožní také montáž bojového identifikačního systému BIFF (Battlefield Identification Friend or Foe), který dokáže rozpoznávat jednotky vlastní-cizí.
- Ochrana posádky před účinky chemických, biologických a jaderných zbraní.
Foto: Obrněná vozidla TITUS | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, TDV