Armádní spolupráce s Rumunskem se ukáže i v Ostravě
Hranický 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“ je od ledna 2019 do prosince 2021 společně s prapory Španělska, Polska a Velké Británie součástí mezinárodní brigády zařazené do Sil rychlé reakce NATO (NRF – NATO Response Force). V rámci NRF je posílen o pěší rotu 811. praporu rumunské armády. Tím ovšem spolupráce nekončí. Rumunsko se stalo další partnerskou zemí Dnů NATO, přičemž se o víkendu na letišti Leoše Janáčka můžete těšit na širokou škálu techniky této země.
Foto: Na Dnech NATO se můžete těšit na širokou škálu vojenské techniky rumunské armády (na snímku dvoumotorový střední transportní letoun C-27J Spartan ve službách rumunského letectva) | Wikimedia Commons
„Taktickou přípravu v našich podmínkách zaměřujeme především na boj v otevřeném či zalesněném terénu a v zastavěných oblastech, nyní měli vojáci unikátní možnost vyzkoušet taktiku vedení bojové činnosti v horách a naprosto neznámém prostředí,“ přibližuje význam cvičení vrchní praporčík 71. mpr praporčík Aleš Machálka a dodává: „Vojáci na funkcích velitelů družstev, zástupců velitelů čet a velitelé čet zjistili své limity při postupu v horách na velké vzdálenosti maximální možnou rychlostí a následném vedení bojové činnosti.“
Čeští vojáci ve spolupráci se svými rumunskými kolegy vyzkoušeli také lezení i slaňování v horách včetně traverzu přes údolí dlouhé 100 metrů ve výšce 30 metrů nad zemí. Právě možnost cvičit ve specifickém horském prostředí, jaké v Česku nemáme, hodnotili hraničtí vojáci jako velký přínos cvičení Transylvánský drak.
Foto: Čeští vojáci ve spolupráci se svými rumunskými kolegy vyzkoušeli také lezení i slaňování v horách | army.cz
„Hlavní náplní výcviku však bylo vedení společné bojové činnosti. Cvičení vyvrcholilo dlouhým přesunem v horách s veškerým vybavením pro boj ve dne i v noci. Maximální pozornost byla věnována společné přípravě, plánování a vlastnímu provedení jednotlivých operací,“ vysvětluje nadporučík Martin Dostálek, který české jednotce velel.
Poskytnuté zázemí, podmínky i vlastní organizace výcviku byly rumunskou stranou nadstandardně zabezpečeny. Obě strany již mají naplánováno jeho další pokračování – čeští vojáci se opětovně vypraví do Rumunska, aby procvičili boj v horách v zimních podmínkách, následně přijede rumunská jednotka do našeho výcvikového prostoru. Díky kvalitní spolupráci tak jednotky NRF a VJTF pokrývají široké spektrum úkolů, od rychlé reakce pro zabezpečení kolektivní obrany členů Aliance přes podporu mírových operací po pomoc při katastrofách a ochraně důležitých infrastruktur.
Foto: Hlavní náplní výcviku však bylo vedení společné bojové činnosti | army.cz
Stojí za zmínku dodat, že spolupráce obou zemí je dlouhodobě na velmi vysoké úrovni, o čemž svědčí i fakt, že se stalo Rumunsko partnerskou zemí Dnů NATO s rozsáhlou ukázkou techniky, kde bude k vidění mimo jiné dvojice Migů-21 z 86. letecké základny, lehké letouny IAR 99 Șoim a vrtulníky IAR 330 Puma z 95. letecké základny, trojici transportních letounů C-27J Spartan z 90.letecké základny, ale i mobilní, protiletadlové kanóny, kolová obrněná vozidla Piranha III, mobilní nemocnice, velitelské stanoviště a další.
Foto: Vrtulník IAR 330 Puma ve službách rumunské armády | Wikimedia Commons