Budoucnost dronů v AČR
Rychle se měnící principy a prostředí současných ozbrojených konfliktů ukazují, že jednou z nejdůležitějších schopností soudobých armád je včasný přístup k informacím nejen o vlastních jednotkách, ale hlavně o potenciálním protivníkovi. A to včetně dosažení operačních schopností okamžitého letálního působení na cíle. Bezpilotní prostředky zde hrají velmi významnou roli. Z těchto důvodů bylo rozhodnuto o posílení schopnosti českých ozbrojených sil vznikem praporu bezpilotních systémů.
Foto: Bezpilotní prostředek RQ-12 A Wasp | AeroVironment
Jako součást modulárního bojového kompletu, používaného příslušníky 43. výsadkového praporu, byl v roce 2015 do výzbroje zařazen bezpilotní prostředek v kategorii „Micro“ RQ-12 A Wasp o hmotnosti 1,3 kg, rozpětí 1,02 m, akčního rádiu do 5 km a schopný udržet se ve vzduchu po 40 minut. V současnosti nejvýkonnějším bezpilotním prostředkem ve výzbroji AČR je letoun ScanEagle, který spadá do kategorie „Small“. Jeho maximální vzletová hmotnost je 25 kg, rozpětí 3,1 m, má dolet přes 100 km a výdrž přes 20 hodin. Tento systém (10 kusů) obdržela Česká armáda od vlády Spojených států pro potřeby podpory boje proti terorismu. Prostředek je od roku 2015 kontinuálně nasazen v zahraniční operaci na území Afghánistánu, kde pro potřeby našich a koaličních jednotek nalétal přes 3500 letových hodin. Začátkem roku 2019 AČR objednala modernizovaný komplet systému ScanEagle, který nahradí stávající komplet v zahraniční operaci, a zároveň zabezpečí plnění úkolů na území ČR. Zprovoznění systému v ČR je naplánováno na říjen 2020.
Foto: Scan Eagle během působení v Afghánistánu | army.cz
Bezpilotní systémy v AČR představují (a budou představovat i v budoucnu) jeden z důležitých prvků v celkové architektuře armády. Z toho důvodu je jejich provozu a rozvoji věnována patřičná pozornost. AČR má připraven systém nejen udržování získaných schopností v oblasti UAS, ale zejména postupné kroky ke zvyšování daných schopností obměnou stávajících prostředků a zaváděním pro armádu nových kategorií UAS.
Tato technika je použitelná nejen na území státu, ale zejména v zahraničních operacích. Všichni příslušníci AČR, kteří jsou zaškoleni pro obsluhu zavedených UAS, jsou vycvičeni pro vedení vzdušného optoelektronického průzkumu v rozsahu schopností daného prostředku. Poslední dobou sledujeme ve sdělovacích prostředcích návaznost výstavby praporu na bezpilotní prostředky typu MALE/HALE (např. HERON, MQ-1 Predator, MQ-9 Reaper).
Foto: Bezpilotní letoun General Atomics MQ-1 Predator | U.S. Air Force, Staff Sgt. Suzanne M. Jenkins
Tyto prostředky a technologie jsou pro AČR vzhledem k jejich finanční a technologické náročnosti téměř nedosažitelné a výběr je zde značně omezen. Legislativa EU i ČR stále neumožňuje plné využití těchto prostředků v evropském prostoru. Vzhledem k těmto nárokům, včetně požadavků na infrastrukturu, spadají tyto systémy vyloženě do působnosti vzdušných sil.