Navzdory silné konkurenci náš 102. průzkumný prapor zvítězil v náročné mezinárodní soutěži průzkumných jednotek

20. 10. 2024      kategorie: Armáda ČR
Přidat na Seznam.cz

Začátkem října se v Maďarsku uskutečnila mezinárodní soutěž průzkumných jednotek Saint Martin International Reconnaissance Competition 2024. Soutěž pod patronátem HDF 2nd Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Regiment (ISR) má více než desetiletou tradici, a každoročně hostí účastníky různých evropských zemí. Letos mezi nimi dominoval 102. průzkumný prapor, jehož sedmičlenný tým z Prostějova si domů dovezl několik zlatých pohárů.

V letošním ročníku soutěže se utkalo více týmů z Česka, Slovenska, Německa, Slovinska a domácího Maďarska. Soutěž byla rozdělena do tří dnů, přičemž každý den měl své specifické disciplíny a vyhlášení denních vítězů. První den byl zaměřen na střelbu po fyzické zátěži s omezeným časem. Druhý den obsahoval „královskou“ disciplínu soutěže – přesun o délce 35 km se zátěží 15 kg a převýšením téměř 2 000 metrů. Třetí den soutěžící týmy absolvovaly štafetový běh v rozsahu 6x1 000 metrů se zbraní, a to v nepříznivých podmínkách. Každá disciplína prověřila jiné schopnosti soutěžících.

Průzkumník J.F. zhodnotil „královskou“ disciplínu jako tu nejnáročnější: „Nejtěžší byl určitě přesun. Čas hraje proti vám, jsou v něm zahrnuty i disciplíny, které nám zabraly jeho značnou část, do toho podmáčená půda, kdy běh z kopce občas vypadal jako sjezd na lyžích a do toho cesty, které reálně ani neexistovaly. Všude byly popadané stromy, které musíte přelézat. Bylo to výživné.“ Jeho kolega J.J. doplnil: „Na konci druhého dne při přesunu byly dvě možnosti. Buď stihnout do hodiny přesun po zpevněné komunikaci 5,5 km, anebo se spustit ze srázu a zkrátit cestu o více než 3 km. Zaznělo jen, že vrstevnice na mapě nejdou ani spočítat, jak je sklon kopce prudký, ale že po zadku to určitě pojede. Tak jsme se rozběhli a bylo jasno… Jelo to dobře.“

Tým 102. průzkumného praporu tvořilo sedm soutěžících a jeden velitel. Klíčovým faktorem jejich úspěchu byla sehranost týmu a schopnost spolupracovat. Ve střelecké disciplíně „stodvojka“ obsadila hned dvě první místa – za celkové umístění a soutěžící J. J. získal první místo za nejlepšího střelce soutěže. Prostějovští průzkumníci vyhráli také „královskou“ disciplínu a dokonce jako jediní splnili všechny podmínky, čímž si suverénně zajistili celkové první místo v soutěži. Ve štafetovém běhu za sebou nechali většinu týmů a v této disciplíně obsadili místo čtvrté. Domů si přivezli celkem čtyři zlaté poháry.

„Je to jako ve sportu. Když máte sehraný tým, je to znát. A takhle je to u nás. Známe se, jsme na sebe zvyklí, ego jsme hodili stranou, umíme si říct o pomoc a spolupracovat. To je správná cesta,“ ohlíží se za výkonem soutěžící M.J.

I přes silnou konkurenci se 102. průzkumný prapor ukázal jako silný soupeř, který si své vítězství zasloužil. Každá soutěž přináší cenné zkušenosti, díky kterým se zvyšuje úroveň výcviku, na němž pak vojáci staví podobné výkony.

Zdroj: 102. pzpr