Otazníky nad budoucností Odboru pro válečné veterány
Odbor pro válečné veterány je organizačním útvarem sekce správy a řízení organizací Ministerstva obrany, který vykonává státní správu v oblasti péče o válečné veterány a válečné hroby a spolupracuje se spolky. V posledních měsících rezonují odborem rozsáhlé změny. Ředitel odboru plk. gšt. PhDr. Eduard Stehlík, Ph.D., MBA ve své funkci skončil posledním dnem roku 2019. Nepřijmul prodloužení závazku a změnu, kterou se nakonec ministr Metnar rozhodl po tlaku veřejnosti učinit. Odbor bude samozřejmě fungovat dál, je zde však řada otázek.
Foto: Plukovník Eduard Stehlík | army.cz
Víme, proč se plukovník Stehlík rozhodl svoji vojenskou kariéru úzce spjatou s historií, Vojenským historickým ústavem (VHÚ) a již v úvodu zmíněným odborem ukončit. V řadě rozhovorů, kupříkladu na DVTV dával tušit špatné poměry v odboru, ale nepřímo ukázal také na různé tlaky, které osobně zažil. Jaká tedy bude situace v odboru s odchodem plukovníka Stehlíka? Především zde zaznívá jméno Milana Bachana z Oddělení péče o válečné veterány. Bachan, tehdejší spolupracovník komunistické rozvědky a kontrarozvědky v 80. letech, dnes mimo jiné rozhoduje o udělování ocenění účastníkům protikomunistického odboje. Na tuto skutečnost upozornil nejen Stehlík, ale kauza se nelíbila ani tehdejší ministryni Šlechtové, či poslankyni Černochové. „Nechci nikoho vyhazovat, ale on by se neměl zabývat třetím odbojem,“ uvedla tehdy Černochová.
Foto: „Nechci nikoho vyhazovat, ale on (Milan Bachan) by se neměl zabývat třetím odbojem,“ uvedla tehdy poslankyně Černochová (na snímku) | Wikimedia Commons
Kauza se od té doby prakticky nikam nehnula. Je zde sice tendence ke zcivilnění dané pozice, což je na Ministerstvu obrany dlouhodobý trend, avšak v kontextu s Odborem pro válečné veterány, spojenou s péčí o hroby u nás i v zahraničí (Rusko aj., pozn.), se nejedná o příliš rozumný krok. Eduard Stehlík své rozhodnutí zpět nevezme a jec tedy otázkou, jak vše bude nyní vypadat. Z logiky věci by mělo být zahájeno transparentní výběrové řízení. Pokud nebyla tabulka ředitele odboru zcivilněna a nebude zcivilněna, jedinou šancí na daný post tak prakticky připadá vojákům ve vyšších důstojnických hodnostech s předešlou zkušeností na poli historie, vedení a řízení.
To by teoreticky mělo Milana Bachana vyřadit z možnosti se výběrového řízení zúčastnit. Po zveřejněných rozhovorech na DVTV se vyrojila řada spekulací, podstatné však je, aby odbor jako takový efektivně fungoval, neustále se rozvíjel a spolupracoval s dalšími organizacemi. V poslední jmenované činnosti má Odbor pro válečné veterány značné rezervy.