Budoucnost tanku Leopard 2 – technologický vývoj stále pokračuje
Tank Leopard 2 od německého výrobce Krauss-Maffei Wegmann patří k nejrozšířenějším a nejvýkonnějším tankům západní provenience. Je to také jediný tank, který se v současné době vyrábí na evropském kontinentě. Vše navíc směřuje k tomu, že se stane standardním tankem české armády na dlouhá desetiletí.
Foto: Leopard 2 A7 | Daniel Potocký
Česká armáda má v nejbližších měsících dostat z Německa darem 14 tanků Leopard 2 A4 a jeden vyprošťovací tank na stejné platformě. Vláda se navíc chystá vyjednávat o nákupu zcela nových tanků Leopard 2 A7 v počtu kolem 50 kusů. Darované tanky budou pocházet z rezerv, které mají německé firmy, neboť německá armáda žádné starší tanky vhodné k darování nemá. Před dodáním projdou tanky technickými prohlídkami a opravami, aby byly plně bojeschopné. Náklady na uvedení tanků do patřičného stavu a také na dodávky munice a podpůrného vybavení uhradí německá vláda. Podle vyjádření ministerstva obrany se navíc počítá s modernizací verze A4 na verzi A7, a to po roce 2025.
Podobným způsobem v posledních letech postupuje i německý Bundeswehr. Všechny tanky verzí A6, A7 a A7V, které má ve výzbroji, vznikají modernizací původních tanků A4, které německá armáda používá od 80. a 90. let, nepocházejí tedy z novovýroby. Celý proces modernizace starších verzí tanku Leopard 2 i výroby nových tanků pro zahraniční zákazníky u firmy Krauss-Maffei Wegmann (KMW) je doprovázen postupným technologickým vývojem koncepce tanku a vylepšováním jeho výkonů i bojových schopností. To je dobrá zpráva pro českou armádu, neboť v budoucnu, pokud dojde k nákupu nových tanků od KMW, může armáda dostat výrazně pokročilejší stroje, než jaké jsou v současné době zavedeny v armádách NATO i mimo alianci. Jak by mohly budoucí tanky pro AČR vypadat, naznačil demonstrátor Leopardu 2 A7 vystavený nedávno na veletrhu Eurosatory 2022.
Foto: Leopard 2 A7 | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Výroba první verze tanku Leopard 2 začala v roce 1979, ten se pak postupně se stal standardním tankem Bundeswehru a dalších zemí Severoatlantické aliance i států mimo ni. Za několik desetiletí v KMW vyvinuli řadu verzí a modernizací, které tank udržovaly na špici technologického vývoje. I zatím poslední varianta Leopard 2 A7, kterou německé ozbrojené síly zařadily do výzbroje v roce 2014, není tou poslední v řadě. KMW stále pracuje na vylepšením a modifikacích, tak například před pár lety vznikla subverze Leopard 2 A7V přizpůsobená požadavkům Bundeswehru nebo provedení Leopard 2 A7+ s vylepšeními pro operace v oblastech s hustou urbanistickou zástavbou.
Na veletrhu Eurosatory 2022 firma KMW představila demonstrátor nejnovějšího provedení Leopardu 2 A7 s novými prvky zvyšujícími bojové schopnosti tanku, jeho mobilitu i ochranu osádky, jež reagují na nové hrozby moderního bojiště. Základní koncepce tanku ani velikost a rozmístění osádky se nezměnily. V přední části korby vpravo, tak jak je to zvykem u všech německých obrněných vozidel, má své místo řidič, v bojové věži pak operují velitel, střelec a nabíječ. Demonstrátor si tedy uchoval systém ručního nabíjení kanonu.
Demonstrátor Leopard 2 A7 je vyzbrojen vylepšeným 120mm kanonem L55A1, který dokáže střílet novou protipancéřovou munici APFSDS (Armour-piercing fin-stabilized discarding sabot) stejně jako programovatelnou univerzální vysoce výbušnou munici. Množství vezené munice činí podobně jako u předešlých verzí tanku Leopard 2 celkem 42 kusů. Sekundární zbraní je koaxiální kulomet ráže 7,62 mm instalovaný nalevo od kanonu. Na věž přibyla nově zbraňová dálkově ovládána stanice Kongsberg Protector RWS s těžkým kulometem M2 ráže 12,7 mm. Ta slouží k ochraně tanku proti blízkým hrozbám ze země i proti pozorovacím o bojovým dronům.
Foto: Leopard 2 A7 | Daniel Potocký
Demonstrátor vystavený na Eurosatory je opatřen novým modulárním pancéřováním na korbě i věži, které výrazně zvyšuje odolnost proti granátům pancéřovek i protitankovým řízeným střelám. Moduly nového pancéřovaní chrání osádku ve věži ze všech stran, na korbě jsou umístěny především vpředu a na bocích. Rovněž byla zesílena podlaha korby, která tak zajišťuje ještě vyšší ochranu osádky před výbuchy protitankových min a nástražných výbušných zařízení.
Foto: Leopard 2 A7 | Daniel Potocký
Odolnost tanku nově zvyšuje i systém aktivní ochrany pancéřových vozidel EuroTrophy kategorie hard-kill, což je v Německu vyráběná verze izraelského systému Trophy. Instalace modulů systému EuroTrophy do určité míry změnila tvar věže ve srovnání s dřívějšími verzemi A5, A6 a A7, na střeše věže navíc přibyly efektory tohoto ochranného systému. Demonstrátor je také nově vybaven velitelským periskopem PERI RTWL, který pochází z bojového vozidla pěchoty Puma. Do jeho výbavy spadá celokruhový pozorovací systém, infračervená kamera třetí generace, dále laserový dálkoměr a nové gyroskopy s optickými vlákny, nechybí ani varovný systém laserového ozáření.
Foto: Leopard 2 A7 | Daniel Potocký
Maximální bojová hmotnost demonstrátoru může dosahovat až 64,3 t. Do pohybu tuto váhu dostává powerpack s kapalinou chlazeným dieselovým dvanáctiválcem MTU MB 873 Ka-501 se dvěma turbodmychadly o výkonu až 1100 kW při 2600 otáčkách za minutu. Jeho sílu na hnací kola přenáší plně automatická převodovka Renk HSWL 354 se čtyřmi převodovými stupni vpřed a dvěma vzad s možností volby jejich rozsahu z místa řidiče. Konstruktéři oproti předchozím verzím Leopardu 2 vylepšili systém chlazení powerpacku. Tank je také vybaven pomocnou energetickou jednotkou o výkonu 20 kW.
Foto: Leopard 2 A7 | Daniel Potocký
Demonstrátor nejnovější verze Leopardu 2 A7 může dosahovat maximální rychlosti 60 km/h na zpevněných komunikacích, přičemž jízdní dosah činí 400 km. Dokáže zdolat stoupání až 60 procent, boční náklon může činit až 30 procent, tank je také schopen překonávat příkopy o šířce 3 m a vertikální překážky do výšky 1 m.