Český generál se oficiálně stane velitelem mise EUTM v Mali
Brigádní generál František Ridzák byl Politickým a bezpečnostním výborem EU oficiálně potvrzen na pozici velitele výcvikové mise. Tu převezme z rukou portugalského generála 12. června a to na půl roku. Kdo je brigádní generál Ridzák, jaké úkoly bude Armáda České republiky v Mali plnit a jaký význam pro nás má tato mise, se dočtete níže.
Foto: Brigádní generál František Ridzák | army.cz
Čeští vojáci budou mít půlroční velitelskou zodpovědnost, to znamená výrazný posun oproti zejména strážní a výcvikové činnosti. Předpokládá se i zapojení Slováků. Vzhledem k ukončené strážní rotě na základně Bagrám v Afghánistánu se mise v Mali stane klíčovým místem působení našich vojáků. Ti tak získají další potřebné zkušenosti, které žádný běžný výcvik v domácích podmínkách nenahradí. Kromě toho se vojáci nachází v mezinárodním prostředí, které klade vysoké nároky na přípravu, ale také na jazykovou vybavenost, ve které patří naši vojáci k těm lepším.
Velitelem mise EUTM Mali bude současný ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák. Tento téměř čtyřiapadesátiletý generál vystudoval v letech 1985-1990 Vysokou vojenskou technickou školu v Liptovském Mikuláši, obor vojenská technika - elektrotechnická, vojenskoinženýrské, automatizované systémy velení. V letech 2010-2011 absolvoval Collége Interarmées de Défense (CID), tedy kurz Generálního štábu v Paříži. Dlužno podotknout, že generál Ridzák hovoří plynně anglicky a francouzsky, přičemž zejména francoužština je v Mali podstatná. Jeho vojenskou kariéru provází zejména komunikační systémy, systémy velení a řízení. Má také několikaletou zkušenost z působení v Bruselu, nicméně zatím žádnou bojovou zkušenost z misí. Je třeba brát v potaz, že Mali není stálá oblast a nachází se zde řada islamistických skupin.
Foto: Naši vojáci v Mali | army.cz
V současné době vypadá složení mise následovně: Velení a štáb Úkolového uskupení (ÚU) AČR MALI (v počtu 15 osob) se svými příslušníky podílí na plánování a velení. Někteří příslušníci jsou rovněž zařazení na mezinárodních pozicích v rámci velitelství mise. Kromě velení a štábu se v Mali nachází dvě jednotky. Úkolem první jednotky je ochrana velitelství výcvikové mise v Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábu mise, zabezpečení velitelství a ochrana a doprovod VIP a případně zdravotního odsunu MEDEVAC. Na tom se podílí celkem 32 osob.
Druhá jednotka ochrany zabezpečuje ochranu výcvikového kempu v Koulikoro, zabezpečuje doprovody a ochranu příslušníků velitelství a podílí se na výcviku malijské armády. Při plnění těchto úkolů čeští vojáci spolupracují převážně s francouzskými, malijskými, německými a španělskými jednotkami. Toto je úkolem celkem 74 vojáků. To znamená, že v obou případech jde zhruba o stovku vojáků, kteří vykonávají jak strážní službu, tak se podílí na mentoringu.
Foto: Český voják v Mali | army.cz
Vzhledem k faktu, že je bezpečnostní situace v Mali v posledních měsících poměrně vyhrocená (zejména ve středu země) a s přihlédnutím k ukončené strážní rotě na základně Bagrám v Afghánistánu, se dá očekávat výrazné navýšení počtu našich vojáků působících v Mali, což by samozřejmě musela posvětit vláda.