Čeští veteráni dostávají k letošnímu svátku hudební poctu, vlajky i knihovnu
Přestože je Česko pod obrovským tlakem kvůli koronaviru, dobrovolnické organizace pomáhající veteránům napnuly všechny síly, aby podpořily válečné veterány a 11. listopadu uctily jejich památku. Nemohou se sice konat veřejné pietní akce, ale přesouvají se do online prostoru. Dominovat mu bude hudební hold s názvem "Je čas".
Hudební balada "Je čas" patří veteránům a všem, kdo jim chtějí vzdát úctu
Skladbu "Je čas" složil, nahrál a nazpíval skladatel Tomáš Kympl letos v létě. Jeho tvorba je známá prostřednictvím populárních zpěváků (od Jiřího Suchého, přes Daniela Landu, po Michaela Kocába ad.), dvakrát zvítězil v The UK Songwriter Contest a jeho scénická, filmová a duchovní hudba se prosazuje v zahraničí. Inspirován účastí předků ve světových válkách složil píseň o síle přátelství a bojovém duchu československých legionářů, aby ji posléze prostřednictvím Spolku VLČÍ MÁKY věnoval všem veteránům.
Foto: Čeští veteráni dostávají k letošnímu svátku hudební poctu "Je čas" od skladatele Tomáše Kympla. Tu si můžete poslechnout níže. (ilustrační foto) | army.cz
K premiérovému uvedení písně se jako první přidalo Ministerstvo obrany, uslyšíte ji také v mnoha rozhlasových stanicích, a především se bude zcela volně šířit na sociálních médiích. „Kdokoli si ji může stáhnout a vytvořit svoji vlastní video verzi nebo hudební remix. Samozřejmě za podmínky, že ji dál šíří nekomerčně jako poctu válečným veteránům,“ upřesňuje Miroslava Pašková, předsedkyně Spolku VLČÍ MÁKY.
Jako první je k dispozici videoklip v podobě kompilace fotografií, které ve vojenském archivu vybral sám skladatel Tomáš Kympl a posléze je doplnil o výběr fotografií pořízených vojáky na zahraničních misích, který poskytlo Ministerstvo obrany.
Současně vychází videoklip Dana Špalka, příslušníka Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR a dobrovolníka Spolku VLČÍ MÁKY, který připomíná oběti všech spojeneckých vojáků napříč konflikty 20. století. Naše redakce uvádí v exkluzivní premiéře tuto video verzi.
Video: Tomáš Kympl: Píseň "Je čas" (k oslavě Dne válečných veteránů 11. listopadu 2020) / YouTube
Není jen čas vzpomínek, je třeba veteránům aktivně pomáhat
V Česku v posledních letech působí několik nevládních neziskových organizací zaměřených na podporu veteránů a jejich rodin. Kromě Vojenského fondu solidarity, který finančně podporuje zejména sirotky, je to například Komunitní centrum pro válečné veterány Brno, které právě otevírá i pobočku v Praze.
Všechny vojáky padlé v zahraničních misích po roce 1989 připomíná tradiční Cesta poděkování, úcty a pokory, při které tým z Military muzea generála S. J. Ingra navštíví jejich hroby. Cesta se opakuje již čtvrtým rokem. Stejný tým rozmístil po Česku i v zahraničí také zhruba stovku vzpomínkových laviček válečných veteránů.
Foto: Všechny vojáky padlé v zahraničních misích po roce 1989 připomíná tradiční Cesta poděkování, úcty a pokory, při které tým z Military muzea generála S. J. Ingra navštíví jejich hroby. | Pavel Křižka (se souhlasem autora)
Již zmíněný Spolek VLČÍ MÁKY právě dokončuje druhou sérii charitativních dražeb projektu Vlajky pro veterány. K dispozici je jich celkem třicet, pět se dražilo na jaře a dalších pět v uplynulých týdnech. Další série budou následovat. Výtěžek z každé vlajky pomáhá konkrétnímu klientovi, obvykle s trvalými následky služebního úrazu. Komplexní pomoc poskytuje spolek prostřednictvím programu Army Help.
Foto: Každá vlajka je díky kresbě dřeva unikátní a velmi precizně zpracována | Ondřej Sochůrek (se souhlasem autora)
Nejvýraznější sbírku ke Dni válečných veteránů pořádá už několik let po sobě Paměť národa – Post Bellum, avšak její výtěžek pomůže hlavně účastníkům protikomunistického odboje. Nejvíce napomáhá popularizaci nošení vlčího máku mezi českou veřejností, novodobé válečné veterány však bohužel nepodporuje. Připomene je alespoň vysazováním symbolických vlčích máků v parcích velkých měst. Sbírku chce protáhnout až do konce listopadu.
Datem 11. 11. to nekončí
Vraťme se k premiéře hudební pocty "Je čas". Volná licence k hudebním a video předělávkám přímo vybízí veřejnost, aby také tímto způsobem udržela slova díků hrdinům v éteru minimálně po celý listopad.
Spolek VLČÍ MÁKY ještě oficiálně spustí Knihovnu Martina Marcina. Ta nese název po jednom z vojáků, kteří položili život v Afghánistánu. Martinova maminka věnovala jeho soukromou knihovnu spolku, který ji nyní bude doplňovat o knihy darované dalšími vojenskými osobnostmi. Zájemci si tak budou půjčovat knihy, kterými před nimi listovali a nechali se inspirovat hrdinové.