Chrudimští výsadkáři zřizují nové speciální komando
Speciální komando, které bude mít například za úkol záchranu českých civilistů, pokud by se v zahraničí ocitli v nouzi, se v současnosti připravuje v Chrudimi u výsadkového pluku. Půjde o desítky vycvičených výsadkářů, kteří budou mít k dispozici nejmodernější výstroj a výzbroj, ale také například terénní buginy.
Foto: Speciální komando, které bude mít například za úkol záchranu českých civilistů, pokud by se v zahraničí ocitli v nouzi, se v současnosti připravuje v Chrudimi u výsadkového pluku. (ilustrační foto) | 43. výsadkový pluk
Předmět činnosti nového komanda sice může připomínat některé z úkolů speciálů z 601. skss, nicméně tyto složky by si neměly konkurovat. Do jisté míry půjde o unikátní celek, stejně jako jsou již zmiňovaní speciálové z 601. skss, kdy nově zřizované speciální komando bude mít k dispozici řekněme nestandartní výbavu a výzbroj, což může někomu připomínat naši dřívější speciální jednotku Vojenské policie SOG, která byla před jedenácti lety rozpuštěna. Speciálové ze SOG měli tehdy také k dispozici špičkovou nestandartní výbavu a výstroj, často nakupovanou napřímo dle konkrétních potřeb jednotky.
Pokud budeme nově vzniklé komando komparovat s tehdejší jednotkou SOG, pak operační pohotovost jednotky k zásahu představovala pouhých několik hodin. Veškerá potřebná výstroj, výzbroj a materiál včetně potravin nutných pro týdenní působení jednotky kdekoliv ve světě, byly neustále sbaleny a připraveny k transportu. U nově zřizovaného komanda lze tedy očekávat podobný stav.
S přepravou skupiny na místo určení včetně potřebného vybavení by neměly být větší problémy. Nic na tom nemění ani skutečnost, že letectvo naší armády v současné době nemá k dispozici letoun pro přepravu rozměrnější techniky na strategické vzdálenosti (např. pro převoz obrněných vozů). V případě akce by byla situace pravděpodobně řešena tak, že zásahovou skupinu s výzbrojí a potřebným vybavením by do země působení přepravil armádní letoun (zřejmě využit Airbus A-319CJ) a v případě potřeby by si jednotka následně pronajala automobilovou techniku až na místě určení. Pokud by tedy nebylo využito spojeneckých transportních kapacit, či kapacit systému SALIS, s čímž však nelze operovat v řádu hodin.