Do jaké míry může převrat v Mali ohrozit české vojáky
Události posledních dní jednoznačně ukazují v africkém státě Mali na pokus o převrat. Byl zadržen tamní prezident, premiér, jsou zatýkáni armádní důstojníci. Hlavním městem Bamako se ozývá střelba. Čeští vojáci, kteří nyní velí misi EUTM a v současné době jich je v Mali více než sto, tak jsou přímo v místě ohrožení, jelikož základna v Bamaku je nedaleko prezidentského paláce, ale i řady ministerstev a úřadů.
Foto: Čeští vojáci v Mali (ilustrační foto) | army.cz
Politický a bezpečnostní výbor EU ve čtvrtek 16. dubna 2020 potvrdil brigádního generála Františka Ridzáka do funkce velitele sil výcvikové mise EU v Mali (EUTM Mali). Velení převzal za Českou republiku 12. června 2020 na období šesti měsíců, tedy do 12. prosince. Generála nyní čeká nelehký úkol, jelikož výcviková mise má jasná specifika - ochrana velitelství výcvikové mise EUTM (Training Mission) v Bamaku, provádění doprovodů velitele a štábu mise, zabezpečení velitelství a ochrana a doprovod VIP a MEDEVAC. 2. jednotka pak ochranu výcvikového kempu v Koulikoro, zabezpečuje doprovody a ochranu příslušníků velitelství a podílí se na výcviku malijské armády. Při plnění těchto úkolů čeští vojáci spolupracují převážně s francouzskými, malijskými, německými a španělskými jednotkami. Samozřejmostí je pak obsazení struktur velení, včetně genderové poradkyně a dalších osob.
O vážnosti situace jasně vypovídají zprávy přímo z místa. "Můžeme vám říct, že prezident a premiér jsou v našich rukou. Zadrželi jsme je v prezidentově domě," uvedl jeden z vojáků - vzbouřenců. A dále dodal: „Oba politici jsou v obrněném voze na cestě do města Kati, kde leží vojenská základna.“ Na tomto místě v úterý ráno vypukla vojenská vzpoura. Dále se ví, že jsou zatýkáni armádní důstojníci, zemí zavládl zmatek a ve zmíněném městě, vzdáleném jen 15 kilometrů od hlavního města Bamaka, kde je velitelství mise EUTM, jsou v ulicích tanky a obrněné transportéry.
V ohrožení není pouze mise EUTM, ale celá země. Podobné situace také vždy značně nahrávají různým extrémním skupinám a mějme na paměti, že také v Mali působí takzvaný Islámský stát i Ál-Káida. Avšak jen těžko lze v tento okamžik odhadovat další vývoj situace. Vše bude záležet na tom, kolik vojáků se přidá na stranu vzbouřenců, jaké základny budou vzbouřenci ovládnuty a k jaké technice se dostanou. Jedno je však jisté již nyní – situace bude značně nepřehledná a nedá se očekávat, že se vzbouřenci, které podporuje i řada místních obyvatel, jen tak vzdají. Doufejme, že současný pokus o převrat nezatáhne do bojů i naše vojáky.