Armáda hrozbu proti dronům nepodceňuje, což potvrdilo i cvičení Drone Shield 2024
Nedávno se ve výcvikovém prostoru Březina konalo velké čtrnáctidenní cvičení s názvem Drone Shield 2024, jehož cílem bylo otestovat různé vzdušné bezpilotní prostředky (UAV), pozemní bezosádkové systémy (UGV) a protidronové systémy. Tato akce, které se naše redakce zúčastnila, vznikla ve spolupráci s příslušníky 53. pluku průzkumu a elektronického boje, Sekcí rozvoje sil Ministerstva obrany ČR a zástupci českého obranného průmyslu.
Video: Armáda hrozbu proti dronům nepodceňuje, což potvrdilo i cvičení Drone Shield 2024 / CZ DEFENCE
Nejen válka na Ukrajině jasně ukázala význam bezpilotních vzdušných prostředků (dronů), které se velmi rychle staly hojně nasazovaným a obávaným prvkem na moderním bojišti, ať už v rámci pozorovací nebo bojové činnosti. Velký rozmach zaznamenalo především nasazení malých dronů kategorie Micro, Mini a Small (dle normy STANAG 4670), včetně velmi nebezpečných tzv. FPV dronů.
V této souvislosti pak u všech armád světa, včetně Armády České republiky, vyvstala potřeba co nejefektivnější obrany proti těmto prostředkům, což potvrzuje i význam cvičení Drone Shield 2024.
„Můžeme říct, že Dron Shield 2024 byl primárně zaměřen na ověření schopností testovaných technologií v oblasti ochrany hlavních míst velení, ochrany jednotlivce, tedy vojáka jako takového, a následně ochrany zákopu v přední linii. Další oblastí, na kterou jsme se zaměřili, bylo dozásobení zmíněných míst v přední linii za pomoci nových technologií,“ popsal naší redakci obsah letošního cvičení Drone Shield jeho řídící major Michal Peterek, který potvrdil účast desítek řešení a technologií od různých tuzemských i zahraničních výrobců.
Jednalo se o radiové a radarové systémy, sofistikovaná kamerová zařízení či akustické detekční senzory, jejichž úkolem bylo zachytit široké spektrum bezpilotních prostředků, jako jsou běžně dostupné komerční drony, vzdušné bezpilotní prostředky využívané Armádou ČR i vyčkávací munici. „Na cvičení jsme testovali řešení v podobě FPV dronů, a to jak standardních, tak speciálně upravených, které dnes vidíme na bojišti. Testovali jsme také samozřejmě klasické i různě upravené průzkumné drony včetně ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance, pozn. redakce) dronů, které se běžně objevují na ukrajinském bojišti nebo jsou obecně zavedené v NATO,“ řekl major Peterek.
Do akce se ve formě cílů pro testované antidronové systémy zapojily i všechny typy vzdušných bezpilotních prostředků, kterými v současné době Armáda České republiky disponuje, tedy od kvadrokoptéry Vážka, přes prostředky Wasp, Puma, Raven až po největší bezpilotní systém ScanEagle.
Vzhledem k nutnosti řídit velké množství bezpilotních prostředků na malém prostoru (až 15 bezpilotních systémů v jeden čas na jednom místě) bylo cvičení pro příslušníky AČR velkou výzvou. „Řešili jsme dekonflikci letového provozu jak vertikálně, tak horizontálně. Cvičení tak posouvá jak naše operátory, tak naše řízení letového provozu, které jsme měli vybudované a samozřejmě získané množství dat bude následně využito pro lepší analýzu našich senzorů, které jsme na cvičení testovali,“ poznamenal major Peterek.
Kromě svých bezpilotních prostředků Armáda ČR, resp. 532. prapor elektronického boje, zapojil do cvičení také moderní mobilní rušič STARKOM či pasivní sledovací systém DPET, a to za účelem monitoringu aktivit v elektromagnetickém spektru a testování rušení jednotlivých typů dronů.
„Jednou ze součástí cvičení Drone Shield bylo ověření výrobci deklarovaných parametrů prezentovaných systémů a jejich srovnání se skutečným stavem. V případě radarů byl využit pasivní sledovací systém DPET. V oblasti elektromagnetického boje jsme měli nasazené armádní systémy, jako je například mobilní rušič STARKOM,“ uvedl řídící cvičení.
Výstupem z cvičení Drone Shield 2024 je závěrečná zpráva ve formě detailní analýzy výsledků testování pro Armádu České republiky, respektive pro bezpečnostní složky státu. Tento dokument bude obsahovat přehled technických řešení, která jednotliví výrobci v dané oblasti nabízejí, a zda se na výrobcem uváděné parametry lze v praxi skutečně spolehnout.
Díky letošnímu cvičení Drone Shield získala Armáda České republiky patřičné znalosti pro budoucí zavádění nových technologií a schopností.