Naši vojáci ručně likvidovali výbušné prostředky
Členství v Evropském centru pro schopnosti manuální neutralizace výbušných prostředků umožnilo Armádě ČR dosažení nové schopnosti – likvidace výbušných prostředků kombinovaných chemickým, biologickým, radiologickým nebo jaderným materiálem.
Foto: Vojáci kontrolují a uklidňují rukojmí, které je propojeno s výbušným systémem | army.cz
Exkluzivní prezentace činnosti Evropského centra pro schopnosti manuální neutralizace výbušných prostředků, jinak také ECMAN (European Centre for Manual Neutralization Capabilities), pro vybrané příslušníky Armády České republiky se uskutečnila minulý týden v pražském Domě armády. Centrum, kterého je česká armáda od loňského roku členem, poskytuje výcvik pyrotechniků ve velmi specifické disciplíně – manuální neutralizaci výbušných prostředků, která je nutná k dosažení schopnosti likvidace výbušných prostředků kombinovaných s chemickým, biologickým, radiologickým nebo jaderným materiálem. V rámci NATO je tato schopnost krátce nazývána CBRN EOD. Touto schopností nyní disponuje i Armáda ČR.
Foto: Zafixovaný spínač, který byl držen rukojmím - figurantem | army.cz
„Česká armáda je součástí projektu z jednoduchého důvodu. Reagujeme tím na dynamicky se vyvíjející bezpečnostní prostředí a rovněž na požadavky spojenců. Musíme mít vlastní schopnost manuálně neutralizovat výbušné prostředky kombinované se CBRN materiálem. Členství v Evropském centru pro schopnosti manuální neutralizace výbušných prostředků nám v této oblasti přináší opravdu vysokou přidanou hodnotu,“ vysvětlil generálmajor Ivo Střecha, ředitel Sekce rozvoje sil MO.
Proč člověk a ne robot
Techniky ruční neutralizace výbušných prostředků jsou nejpokročilejšími dovednostmi při likvidaci zařízení, které umožňují zkušeným a speciálně vyškoleným operátorům (pyrotechnikům) přístup, diagnostiku a ruční likvidaci nebezpečného materiálu a to i v době zavádění robotiky. „Tyto taktiky, techniky a postupy je třeba použít tam, kde není vhodné používat obvyklé postupy s využitím pyrotechnických robotů, speciálního náloživa nebo energetických zbraní. Jde například o situace, kdy jsou v přímém ohrožení lidské životy, kriticky důležitá civilní nebo vojenská infrastruktura, nebo v případě, kdy je výbušný prostředek kombinovaný s chemickým, biologickým, radiologickým nebo jaderným materiálem. V těchto situacích je nutno výbušné prostředky zneškodnit s využitím schopností manuální neutralizace,“ komentuje schopnost jeden z prezentujících pyrotechniků.
Foto: Odstřihávání správných vodičů spojujících rukojmího a improvizované výbušné zařízení | army.cz
Co je ECMAN
ECMAN vznikl pod záštitou programu European Defence Agency (EDA) v únoru loňského roku. Centrum tvoří celkem sedm členských států Evropské unie (Česká republika, Finsko, Irsko, Itálie, Německo, Rakousko a Švédsko). Vedoucí zemí je Rakousko.
Foto: Pyrotechnik musí některé úkony provádět i vleže | army.cz
Od vstupu české armády do centra absolvovalo výcvik v manuální neutralizaci celkem pět specialistů AČR. Vstupní požadavky jsou minimálně dvou až tříletá praxe pyrotechnika a účast na zahraniční operaci na funkci pyrotechnik EOD/IEDD.
Foto: Prověření obsahu improvizovaného výbušného zařízení | army.cz
Celkově výcvik v manuální neutralizaci výbušných prostředků zahrnuje základní pětitýdenní kurz manuální neutralizace, třítýdenní kurz likvidace výbušných prostředků v prostředí s chemickou, biologickou, radiologickou nebo jadernou hrozbou (CBRN) a dvoutýdenní cvičení s reálnými scénáři pro aplikaci manuální neutralizace. Navíc jsou absolventi celého kurzu v následujícím roce po absolvování zařazeni do tzv. „Refresh Course“ k udržení a obnovení schopností.
Foto: Předání pamětní plakety ředitelem ECMAN plukovníkem Piroltem generálmajoru Ivo Střechovi | army.cz