Do jaké míry nahradí RBS 70 NG komplety STRELA-10
Nedávná derniéra protiletadlových raketových systémů S-10M2D znamenala uzavření jedné dlouhé kapitoly těchto zbraní, které naše armáda využívala desítky let. Technika poplatná své době sice dokáže i dnes trefovat bezchybně cíle, nicméně armáda se postupně zbavuje východní (Sovětské) techniky a STRELA-10 není výjimkou. Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku mají za vyřazené systémy S-10M2D náhradu v podobě protiletadlového raketového systému blízkého dosahu RBS 70 NG (New Generation). Pojďme si u těchto systémů porovnat základní parametry.
Foto: Nedávná derniéra protiletadlových raketových systémů S-10M2D (na snímku) znamenala uzavření jedné dlouhé kapitoly těchto zbraní, které naše armáda využívala desítky let. | army.cz
Raketový komplet S-10M2D tvoří lehký pásový transportér MT-LB, který poskytuje celému kompletu velmi dobré jízdní vlastnosti v terénu. Bojová vozidla kompletu prošla postupně modernizací, která spočívala v zástavbě nového zařízení nazvaného "pracoviště velitele kompletu (PVK-10M)." PVK-10M zabezpečuje příjem a zpracování datových souborů a informací o vzdušné situaci. Jeho prostřednictvím lze docílit natočení věže s odpalovacím zařízením na vybraný cíl podle údajů vyslaných z velitelského stanoviště nebo přímo radiolokátoru. Software PVK-10M zabezpečuje mimo jiné kontrolu jednotlivých zařízení bojového vozidla a v neposlední řadě i činnost kontrolního přístroje 9F75, který již není nutné k vozidlu složitým a nepohodlným způsobem při bojových střelbách připojovat. K zajištění hodnověrné identifikace vzdušných cílů byl v bojových vozidlech PLRK-S10M nahrazován původní systém NRZ typu KREMNYJ-2 systémem MARK XII. Tím bylo možné odlišit přátelské/nepřátelské vzdušné prostředky a zapojit se do systémů spojenců. Z výše uvedeného výčtu vyplývá fakt, že ačkoliv systém původně pochází ze sedmdesátých let, jeho modernizace, která kontinuálně probíhala, výrazně prodloužila životnost těchto strojů.
Video: 360° videozáznam přímo z korby systému S-10M2D v akci (pro otáčení kamery v požadovaném směru použije šipky v levém horním rohu obrazovky nebo stiskněte a držte levé tlačítko myši a následně myší pohybujte v požadovaném směru. Pro zoomování obrazu použijte klávesy "+" a "-") / YouTube
A jak je na tom systém s dostřelem? Systém používá protiletadlové rakety 9M37 s infračervenou naváděcí soustavou a motorem na tuhé pohonné látky, které dosahují maximální rychlosti Mach 2 a jsou schopné zasáhnout cíl letící rychlostí do Mach 1,25. Raketa je vybavena vysoce explozivní hlavicí o hmotnosti 6 kg s fragmenovaným jádrem. Délkový dosah pak činí do 5000 km, výškový 3500 m. Systém zvládne naráz vést čtyři rakety, které lze zaměřit na rozličné cíle. Tříčlenná osádka byla schopna operovat s dojezdem 500 km, rychlostí přes 60 km/h včetně brodění, respektive plavení při rychlosti 6 km/h.
Systém RBS 70 NG (New Generation), který je ve své nové konfiguraci pomyslným nástupcem Strely, má oproti starší verzi RBS 70 (která je spíše možným nástupcem kompletů Strela-2) řadu výhod. Systém RBS 70 NG je menší, má nižší hmotnost a je kompaktnější. Příprava pro taktické použití trvá vojákům kratší dobu, zhruba půl minuty. Součástí RBS 70 NG je také zabudovaný termovizní modul pro noční provoz a ztížené světelné podmínky ‒ použití v noci nepotřebuje žádná přídavná zařízení jako u RBS 70. RBS 70 NG používá laserem naváděné střely Mk1, Mk2 a Bolide. Střely Mk1 a Mk2 mají dálkový dosah 5-6 km, výškový 3-4 km a dosahují rychlosti průměrně 1,6 Mach. Novější střely Bolide, které vycházejí z Mk2, mají dálkový dosah až 9 km a výškový 5 km. Maximální rychlost střely je 2 Mach. Střely Bolide mají také novou tříštivou hlavici, díky které dokáže zasáhnout více typů cílů, jako jsou například střely s plochou dráhou letu. Systém je vysoce mobilní, převážený na vozidlech Tatra. Vyžaduje se zde obsluha tří osob, stejně jako u Strely. AČR celkově počítá s počty 16x RNS 70 a 16x RBS 70 NG.
Foto: „Protiletadlové raketové systémy S-10M2D budou postupně vyřazeny z výzbroje Armády ČR. Náhradou za ně obdržíme protiletadlové raketové komplety RBS-70 NG (na snímku) s tím, že první část dodávky převezmeme na konci letošního roku,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný. | kpt. Jana Samcová, army.cz
Převoz systémů má své výhody i nevýhody. Mínusem je nechráněná posádka, vůz je kryt pouze plachtou, resp. maskovací sítí. Určitým nedostatkem je také potřeba využití zpevněných povrchů pro efektivní přesun. V těžkém terénu si systém prakticky neporadí. U vyřazených systémů S-10M2D měly pásy nespornou výhodu. Dalším mínusem je pak absence možnosti střelby na cíle přímo z nákladového prostoru vozu. Systém je třeba z vozu nejprve sundat, rozložit, učinit veškeré potřebné kroky a poté zpět složit a uklidit. Zcela odpadá také schopnost plavby, tak jak tomu bylo u systému S-10M2D.
Naopak plusem je rychlý přesun, unifikace vozů Tatra i další očekávaný vývoj systémů, kde lze očekávat posuny v délce operační působnosti kompletu. Rozšířená operační působnost však bude za cenu mnohonásobně dražších raket, než tomu bylo u systému Strela-S10.
Každopádně jde určitě o posun kupředu, kdy naši vojáci užívají moderní prostředky a v jistém slova smyslu tak lze vyřazený systém Strela skutečně nahradit systémem RBS 70 NG. V rámci dalšího nahrazování protiletadlových raketových kompletů mějme na paměti protiletadlový raketový komplet KUB, respektive 2K12M KUB M (SA-6 GAINFUL), který je v současné době jen stěží udržován v chodu a zasloužil by si adekvátní náhradu co nejdříve.