I plovací vesty patří k nezbytným pomůckám vojáků
Bechyňští vojáci z 15. ženijního pluku se připravují na misi eFP v Lotyšsku. K jejich výbavě patří, vyjma běžného vybavení, výstroje a zbraní též plovací vesty. Ty jsou při jejich práci nezbytné, a proto zavedení nových typů je pro vojáky stěžejní. Vesty oproti předchozím modelům jsou menší, lehčí a mají lepší zapínání.
Foto: Odrážení soulodí na vodu | Ministerstvo obrany ČR
Bechyňská pontonová rota vyrazí do operace eFP v Lotyšsku již s novými plovacími vestami „Nové vesty mají boční zamykací systém s přezkami a k tomu ještě tzv. dotahovák, takže pěkně přiléhají na tělo. Co se mi ale opravdu líbí, jsou odkládací kapsy, kam si můžete dát třeba rukavice. Nechybí ani píšťalka, na kterou můžete zapískat, kdybyste spadli do vody a snažili se přivolat pomoc,“ popsal výhody novinky ve výbavě velitel druhého pontonového družstva rotný J. U. „Předtím se používaly nejprve vesty zelené, které měly nevýhodu v tom, že se v nich člověk hodně zapotil. Dalším mezistupněm byly vesty oranžové a teď přišly na řadu černé. Je to opravdu krok o hodně vpřed. Jsem rád, že se na nás i v tom vybavení myslí,“ dodal velitel družstva.
Zkouška na vodě
Padesát jedna vojáků 15. ženijního pluku mohlo vesty vyzkoušet hned při prvním společném cvičení mimo posádku Bechyně, které se konalo přímo na vodě. „Na litoměřickém cvičišti jsme organizovali soustředěný výcvik v překonávání vodních překážek. Následně jsme trénovali sestavení přívozového přepraviště z částí pontonové mostové soupravy,“ popsal program čtrnáctidenní přípravy nadporučík T. M., zástupce velitele druhé roty všeobecné ženijní podpory. „Máme za sebou i přesun vozidel v koloně, protože ke každé překážce je nutné se nějak dostat. Nacvičovali jsme stokilometrový okruh jízdy v proudu 15 vozidel. Je to komplikovanější, protože pontony jsou širší než vozidlo, a tím pádem se jedná o nadrozměrný náklad,“ doplnil nadporučík. K hlavní části výcviku ale došlo až v okamžiku, kdy se celá jednotka dostala k vodní překážce, v tomto případě ke 120 metrů široké řece Labi. „Ze břehu shodíme čluny do vody a pak následují 6,5 metru dlouhé pontonové díly, které se spojí v soulodí a připojí dohromady pomocí člunů. Pak už jsme schopni převážet přesunující se jednotku, ať už tankovou či s lehkými obrněnými vozidly, z jednoho břehu na druhý,“ popsal činnost ženistů velitel druhého pontonového družstva rotný J. U.
První nasazení
„Příprava pro nasazení do zahraniční operace eFP Lotyšsko je důležitá kromě jiného i z toho důvodu, že zesílená pontonová četa bude do sestavy zúčastněných jednotek zařazena vůbec poprvé,“ vysvětlil velitel 7. rotace kapitán Josef Kurfiřt a doplnil, že jejich hlavním úkolem bude zabezpečovat všeobecnou ženijní podporu pohybu vojsk pro spojenecké jednotky. Další fáze přípravy čeká na příslušníky pontonové roty v dubnu při cvičení Labe, kdy ženisté využijí i nově nafasované přilby a taktické vesty. Celý výcvik se bude opět konat na vodním cvičišti Litoměřice pod taktickým námětem, tzn. se zbraněmi.