Krauss-Maffei Wegmann: navštívili jsme místo, kde se rodí Leopardi
Ministerstvo obrany nedávno oficiálně oznámilo, že Česká republika od Německa obdrží tanky Leopard 2. Ministryně obrany Jana Černochová se 18. května dohodla se svým německým protějškem Christine Lambrechtovou na daru 15 tanků Leopard 2 A4. Obě strany zároveň začnou jednat o možnosti pořídit pro Armádu ČR v dalších letech až 50 tanků Leopard, a to v nejmodernější verzi 2 A7+. Výrobcem tanků Leopard 2 je mnichovská společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) a právě s touto společností by měl v případě pořízení nových tanků Leopard pro AČR spolupracovat český obranný průmysl. Využili jsme proto pozvání a do firmy se zajeli osobně podívat.
Foto: Výrobcem tanků Leopard 2 je mnichovská společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) a právě s touto společností by měl v případě pořízení nových tanků Leopard pro AČR spolupracovat český obranný průmysl. | KMW
O pořízení tanků Leopard 2 pro naši armádu se již nějakou dobu v médiích spekulovalo, kdy se řešilo o jakou verzi se bude přesně jednat a za jakých podmínek se tanky pořídí. Všechny, někdy až fantastické, teorie pak ve středu 18. května rozptýlilo Ministerstvo obrany ČR, které oznámilo, že od Němců obdrží 15 tanků Leopard 2 A4 (14 bojových a jeden vyprošťovací) včetně náhradních dílů a munice, kterou zajistí německý obranný průmysl. Předpokládá se, že k podpisu smlouvy dojde v průběhu léta. Nejpozději do šesti měsíců od podpisu pak bude dodán první tank Leopard 2 A4 a ostatní budou následovat krátce poté. Ministerstvo obrany počítá s tím, že darované tanky budou v budoucnosti modernizovány na verzi 2 A7. Letos se také v rámci přechodu na novou platformu počítá se zahájením výcviku českých vojáků v Německu a následným intenzivnějším kombinovaným výcvikem českých a německých tankistů na našem území.
Resort obrany dále oznámil, že bude vyjednávat o pořízení dalších až 50 tanků Leopard v nejmodernější verzi 2 A7+, a to v různých modifikacích, které by ministerstvo chtělo pořídit v následujících letech.
„Německo je dlouhodobě naším klíčovým ekonomickým partnerem. V oblasti obrany to ale dlouho neplatilo a to chceme změnit, nejen v oblasti tankového vojska, ale v bilaterální spolupráci celkově. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější,“ ocenila ministryně Černochová.
Historie KMW
Německá společnost Krauss-Maffei Wegmann má s výrobou tanků zkušenosti již od konce 1. světové války, kdy tehdejší firma Wegmann & Co vyrobila první německý tank K-Wagen, který však již do války nezasáhl. Stejná firma byla pak za 2. světové války jedním z výrobců tanků Panzerkampfwagen VI Tiger a Tiger II. Společnost Krauss-Maffei AG se zas během 2. světové války orientovala na výrobu polopásových dělostřeleckých tahačů Sd.Kfz. 7 a Sd.Kfz. 8. Následně obě výše uvedené společnosti navrhli a vyráběli hlavní západoněmecký tank Leopard 1 (Krauss-Maffei AG vyráběla podvozek a Wegmann & Co vyráběla věže), který vstoupil do služby v roce 1965. Tento tank pak kromě německé armády sloužil v řadě dalších armád. Celkem bylo vyrobeno přes 4500 strojů. Dalším společným počinem Krauss-Maffei AG a Wegmann & Co byl tank Leopard 2, který poprvé vstoupil do služby v roce 1979 a v různých verzích tento tank slouží dodnes. Od roku 1999 se pak tanky Leopard 2 vyrábí pod hlavičkou firmy Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Kromě tanků se KMW podílí na výrobě bojových vozidel pěchoty Puma, vyrábí pásové samohybné houfnice PzH 2000 a pásové raketomety MARS, pásové samohybné protiletadlové systémy či různá kolová vozidla. KMW také poskytuje výcvikové a simulační zázemí.
Leopard 2
Tanky Leopard 2 jsou dnes jedinými vyráběnými moderními hlavními bitevními tanky v západní Evropě. Doposud jich bylo vyrobeno přes 3500 kusů, které slouží v 19 zemích světa. Jen pro ilustraci např. americké tanky M1 Abrams slouží v 7 zemích, britské tanky Challenger 2 a francouzské stroje Leclerc slouží ve 2 zemích. Vývoj jednotlivých verzí tanků Leopard 2 se odvíjel resp. odvíjí ve dvou rovinách – nová produkce a modernizační linie. Za novou produkci jsou např. považovány tanky Strv 122 (Švédsko), Leopardo 2 (Španělsko), Leopard 2 A7+ (Katar) nebo Leopard 2 A7HU (Maďarsko). Mezi novou produkci by se pak měly zařadit i budoucí tanky Leopard 2 A7+ pro Armádu České republiky. V rámci modernizační linie pak zmiňme tanky Leopard 2 A5, Leopard 2 A6M, Leopard 2 A7 a Leopard 2 A7V pro německou armádu nebo tanky KPz 87 WE (Švýcarsko), Leopard 2 A4M (Kanada) či Leopard 2 A5 DK (Dánsko). V současné době v německé armádě slouží tanky Leopard 2 od verze A5 a novější. Zajímavostí je, že přestože byl původní vývoj tanku Leopard 1 a 2 financován německou vládou, vývoj verze Leopardu 2 A7 již financovala KMW ze svého.
Leopard 2 ve své poslední verzi A7+ má oproti starším verzím nový 120 milimetrový kanon L55A1, modulární zesílený pancíř, lepší jízdní vlastnosti, lepší systém řízení palby, modernizované elektronické systémy či vylepšenou optoelektroniku. Za zmínku stojí i bezpečností prvek v podobě namontovaného plátu (tzv. blow panelu) na střeše tanku v zadní části věže, kde je schrána na munici, která je oddělená od prostoru osádky odsuvnou pancéřovanou přepážkou. Ochranný plát umístěný nad touto schránou pak při případné explozi munice umožní směrování výbuchu munice nahoru a tím omezí tlak výbuchu na přepážku mezi schránou na munici a prostorem osádky. Díky tomuto plátu je tak osádka tanku před následky výbuchu lépe chráněna, kdy nehrozí utržení celé věže tanku, jak můžeme často v poslední době vidět u ruských tanků bojujících na Ukrajině.
Jednotlivé komponenty tanku Leopard 2 jsou vyráběny přímo v KMW (např. pásy a další komponenty se vyrábějí v remscheidské slévárně KMW) nebo je KMW odbírá od německých (např. Rheinmetall dodává 120mm kanóny L55) či jiných dodavatelů (např. torzní tyče se dovážejí se Slovinska). Do leopardů jde samozřejmě na přání zákazníka implementovat i jiné či nadstandardní komponenty, což se pak logicky odráží ve výsledné ceně tanku.
Prohlídka výroby
Po celou dobu prohlídky areálu KMW nás doprovázel Thomas Fritzsch, obchodní ředitel KMW pro střední a východní Evropu, který nám ukázal jednotlivé výrobní/montážní a testovací haly ve kterých jsme se mohli blíže seznámit s postupem výroby resp. modernizace tanků Leopard 2. Výroba jednoho tanku Leopard 2 trvá několik měsíců s tím, že pokud se nevyrábí zcela nové tanky, ale využívají se starší verze (např. A4, A5), jsou tyto původní kusy zcela rozebrány, jednotlivé části jsou renovovány případně modernizovány, vše je následně zkompletováno a z továrny vyjíždí prakticky nový tank.
V halách byla kromě leopardů vidět i další technika určena jak pro německou armádu, tak pro zahraniční klienty.
V mnichovském KMW v současné době pracuje cca 1800 lidí (celkem KMW zaměstnává kolem 3700 lidí) a vzhledem k současnému zvýšenému zájmu o vojenskou techniku podnik stále poptává nové zaměstnance.
Součástí naší návštěvy byla také dynamická prezentace tanku Leopard 2 na testovacím polygonu.
Foto: Momentka z rozhovoru s Thomasem Fritzschem, obchodním ředitelem KMW pro střední a východní Evropu | CZ DEFENCE
Leopard 2 pro AČR
V případě darovaných tanků Leopard 2 A4 budou tyto dodány německou vládou v rámci německého obranného průmyslu, kdy Německo ponese veškeré příslušné náklady. KMW dodavatelem těchto tanků však nebude, jelikož žádné uskladněné tanky Leopard 2 A4 nemá. V případě potřeby se pak darované tanky Leopard 2 A4 dají modernizovat až na verzi 2A7 s čímž, jak již bylo zmíněno v úvodu článku, české ministerstvo obrany údajně počítá.
Nové tanky Leopard 2 A7+ by pak měly být zcela nově vyrobeny a je pravděpodobné, že doposud deklarovaných cca 50 kusů tanků pro AČR bude součástí nějaké větší zakázky na tuto verzi tanku. KMW je pak údajně schopno od podpisu smlouvy první kus tanku Leopard 2 A7+ České republice dodat do tří let. Každopádně již nyní je jasné, že naši tankisté v budoucnu obdrží velmi efektivní a komfortní stroje.
Je třeba také připomenout, že osádku tanku Leopard 2 tvoří 4 lidé – velitel, střelec, nabíječ a řidič. Oproti osádce tanku T-72 M4CZ, které slouží v současné době v naší armádě, tak přibude funkce nabíječe.
Na výrobě nových tanků Leopard 2 A7+ by se měl samozřejmě podílet český obranný průmysl, kdy by mělo dojít k využití již stávajících výroben těžké vojenské techniky. Český průmysl by pak měl mít na starosti také opravy a údržbu těchto tanků.
Ohledně výcvikového a simulačního zázemí existuje buď varianta využití některého z již stávajících či budovaných zařízení KMW (Katar, Maďarsko) nebo může dojít k výstavbě výcvikového a simulačního centra i u nás v ČR. V těchto centrech pak probíhá školení řidičů, simulace různých bojových situací, velení a taktika a školení údržby. Zajímavostí je, že přestože jsou jednotliví účastníci výcviku od sebe fyzicky odděleni (např. výcvik osádky Leopardu 2 a osádky PzH 2000), mohou být v rámci simulovaného boje součástí jedné simulace a kooperovat spolu.