Možnosti spolupráce při vývoji pozemních bezosádkových vozidel
Ačkoliv se momentálně v AČR řeší modernizační a vyzbrojovací projekty týkající se „konvenčních“ zbraní jako jsou systémy PVO, pásová BVP nebo nové kolové houfnice, nelze zapomínat na budoucnost a modernizaci AČR směrem k dronům a bezosádkovým pozemním vozidlům. Česká republika sama takové vozidlo vyvíjí a v rámci probíhajících a budoucích tendrů může navázat spolupráci, která může vést i ke společnému vývoji v oblasti UGV (Unmanned Ground Vehicle) – pozemních bezosádkových vozidel.
Foto: UGV-Pz a řídicí souprava pro dva operátory a velitele | VTÚ / CC BY-NC-ND
AČR již takové vozidlo vyvíjí a jeho prototyp zařadila do výzbroje 102. průzkumného praporu. Jedná se o vozidlo UGV-Pz vyvinuté ve Vojenském technickém ústavu. V konfiguraci, jaká byla dodána do AČR, je toto vozidlo určeno k průzkumu. Nese široké spektrum elektrooptických senzorů. Do budoucna lze uvažovat o osazení systémy elektronického boje. Co se týče osazení zbraňovými systémy, nejsou známy bližší informace.
Také německý Rheinmetall, jeden ze zájemců v tendru na pásová BVP, vyvíjí své pozemní bezosádkové vozidlo, které nese název Mission Master. Jedná se o multifunkční vozidlo určené například k CBRN misím, průzkumu, vyhledávání nebo jako komunikační uzel. Dá se také využít pro přepravu nákladu. V budoucnu nelze vyloučit ani jeho osazení zbraňovými systémy.
Foto: Kanadská divize společnosti Rheinmetall v roce 2019 testovala robotické vozidlo Mission Master vyzbrojené dvojicí raketových kontejnerů pro celkem čtrnáct raket ráže 70 mm od společnosti Thales. | Rheinmetall Canada / CC BY-NC-ND
Kromě toho, že Rheinmetall je jedním z možných dodavatelů nových pásových BVP, podílí se také na výrobě tanku Leopard 2, o kterém lze uvažovat jako o možné náhradě za zastaralé tanky T-72M4 CZ. Nedávno došlo také ze strany britské armády k objednávce dalších čtyř kusů vozidla společnosti Rheinmetall. To dává prostor k dalšímu vývoji, ze kterého by i díky geografické blízkosti mohla těžit ČR. Připomeňme, že Rheinmetal podepsal s českým holdingem CSG memorandum o spolupráci, které mj. zahrnuje i vybudování společného podniku v Kopřivnici. Rheinmetall v případě vítězství v tendru na pásová BVP nabízí také vybudování testovacího centra v Ústeckém kraji.
Korejská společnost Hanwha Defence nedávno oznámila dokončení vývoje bezosádkového pozemního vozidla 6x6. Stejně jako výše zmíněné vozidlo Mission Master, je i korejské vozidlo určené zejména k průzkumu, ale Hanwha Defence počítá i s integrací zbraňových systémů. Korejský tank K2 Black Panther je společně s výše zmíněným Leopardem 2 hlavním kandidátem v tendru na nový tank pro AČR.
Foto: Korejská společnost Hanwha Defence nedávno oznámila dokončení vývoje bezosádkového pozemního vozidla 6x6 | Hanwha Defense / CC BY-SA
Kromě toho se Korejská republika může stát strategickým partnerem České republiky při zajišťování energetické bezpečnosti. Korejská společnost KHNP zůstává po vyřazení Číny a Ruska z tendru na dostavbu elektrárny v Dukovanech jedním ze tří zájemců o tuto zakázku. Spolupráce ČR a Jižní Koreje tak může mít přesah i do jiných odvětví průmyslu. Dlouhodobá spolupráce s jihokorejskou vládou také skýtá geopolitickou výhodu. Jižní Korea není velmocí a má s ČR velmi dobré vztahy na diplomatickém, ale i ekonomickém poli. Proto by spolupráce nemusela být vnímána nijak kontroverzně.
Samostatnou kapitolou je pak česko-izraelská spolupráce. Nadstandardní spojenecké vztahy, společná historie i bohatá spolupráce v různých oblastech dlouhodobě pojí ČR s Izraelem, který ve vývoji autonomních a poloautonomních vozidel (jak civilních, tak vojenských) patří mezi světovou špičku. Izraelské společnosti vyvíjí jak bezosádková vozidla Jaguar nebo Guardian pro hlídkovou činnost na hranicích s pásmem Gazy, tak nové bojové vozidlo v rámci programu Carmel.
Foto: Bezosádkové vozidlo Jaguar ve službách IDF | IDF (Israel Defense Forces) / CC BY-NC-ND
Izrael však dosahuje velmi dobrých výsledků také v rámci vývoje jiných autonomních systémů a zařízení s prvky umělé inteligence. Právě probíhají jednání ohledně dodávky protiletadlových systémů SPYDER pro AČR, čehož by české ministerstvo obrany mohlo využít k zahájení jednání o budoucí širší spolupráci v oblasti bezosádkových pozemních vozidel.
Další zajímavou možností, která však nesouvisí s probíhajícími nebo budoucími tendry, je spolupráce s estonskou společností Milrem Robotics. Ta nedávno představila výsledek spolupráce se společností Marduk Technologies – bezosádkové pozemní vozidlo určené pro boj s bezpilotními prostředky.
Foto: Milrem Robotics nedávno představila výsledek spolupráce se společností Marduk Technologies – bezosádkové pozemní vozidlo určené pro boj s bezpilotními prostředky | Milrem Robotics / CC BY-NC-ND
Toto vozidlo je částečně autonomní, vysoce mobilní a je vybaveno kinetickými i nekinetickými prostředky působení - rušičkou a laserem. Hlavní výhodou spolupráce s Estonskem jsou tamní zkušenosti s vývojem bezosádkových pozemních vozidel. Stejně jako u Jižní Koreje je i estonská cesta spolupráce pro ČR výhodná v tom, že neznamená geopolitické přimknutí k žádné velmoci nebo mocnosti, a i z tohoto pohledu se nejedná o nikterak kontroverzní spolupráci, kdy například v případě nákupu amerických vrtulníků zaznívala na politické scéně slova o kupování si přízně Spojených států.
Cílem tohoto článku je upozornit na fakt, že současné armádní tendry skýtají možnost pro navázání dlouhodobé spolupráce nejen v konkrétních případech zbraňových systémů, ale i v případě spolupráce na vývoji pokročilých (nejen) zbraňových systémů. Pokud Česká republika nechce schopnosti AČR pouze udržovat, ale chce je také rozvíjet, musí hledět do budoucnosti, kterou tvoří právě mj. bezosádková pozemní vozidla.