Naše armáda poskytne včasnou a efektivní pomoc občanům ČR v těch nejtěžších situacích
Armáda České republiky plní, mimo ochrany a obrany územní celistvosti republiky a mezinárodních závazků naší země, také vnitřní funkci při zajišťování bezpečnosti občanů.
Foto: Nasazení jednotek k likvidaci ohniska výskytu ptačí chřipky v obci Nořín | army.cz
Vojáci v rámci Integrovaného záchranného systému České republiky pomáhají záchranným a zdravotnickým složkám státu při likvidaci a omezení následků průmyslových a ekologických havárií, po živelných pohromách, jako jsou povodně nebo velké množství sněhu, nebo při likvidaci ohnisek nebezpečné nákazy. Vojáci také posilují Policii ČR při významných akcích v republice, jako například bylo v roce 2009 předsednictví ČR Radě Evropské unie, nebo při bezpečnostním ohrožení jakéhokoli charakteru.
Armáda České republiky se na svoje možné budoucí úkoly při řešení krizových situací nevojenského charakteru připravuje na mezinárodních cvičeních v rámci Severoatlantické aliance (CMX) a Evropské unie (CME), a na národních součinnostních cvičeních se složkami Integrovaného záchranného systému ČR.
Foto: Vojenský víceúčelový vrtulník W-3A Sokol ze 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích | army.cz
Armáda ČR je připravena poskytnout včasnou a efektivní pomoc občanům ČR či aliančním spojencům v těch nejtěžších situacích. I proto probíhají pravidelná společná cvičení.
Naši vojáci v minulosti například odstraňovali následky ničivých povodní na mnoha místech Čech i Moravy v roce 2009 nebo na Liberecku a Ústecku v roce 2010. Také od 1. června 2013 vydatné deště hlavně v západních a jižních Čechách zvedaly hladiny českých řek. K záchraně zdraví a majetku občanů se také od 2. června 2013 na pokyn vlády ČR k silám Integrovaného záchranného systému ČR připojili vojáci Armády České republiky.
Foto: Nasazení armády v rámci povodní v roce 2009 | army.cz
Vojáci a armádní technika se také podílí na hašení požárů. Vojenský víceúčelový vrtulník W-3A Sokol ze 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích má za sbou již několik úspěšných zásahů při hašení požárů.
V roce 2017 obdrželo Společné operační centrum Ministerstva obrany cestou OPIS Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR žádost o aktivaci veterinární zásahové skupiny z Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně v rámci likvidace ohnisek ptačí chřipky na Moravě.
Přes nabitý pracovní program si někteří z našich vojáků najdou čas, aby pomáhali příslušníkům Policie ČR při pátrání po pohřešovaných osobách.
Foto: Vojáci jsou při pátrání šikovnými pomocníky, například díky svým topografickým znalostem | army.cz
Ve Vlachovicích – Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva muniční sklady, pokračoval až do minulého roku pod vedením policejních pyrotechniků plošný hloubkový pyrotechnický průzkum a povrchový sběr munice a muničních elementů. Na provádění prací se společně s policisty, hasiči a zdravotníky podílí osm vojáků 153. ženijního praporu z Olomouce.
Naše armáda se také podílí na projektu POKOS. Příprava občanů k obraně státu (POKOS) je nedílnou součástí plánování obrany státu. Zákonná povinnost občanů bránit svou vlast nezanikla ani s profesionalizací Armády České republiky. Systematická a diferencovaná příprava občanů k obraně státu je jedním z předpokladů vytvoření potřebných schopností k zajišťování obrany jednotlivců i celé společnosti. Armáda tak pořádá různé vzdělávací akce pro školy a učitele, pro děti a mládež i pro širokou veřejnost.
Foto: Příprava občanů k obraně státu je zaměřena zejména na zdravotnickou přípravu, přípravu k civilní ochraně, přípravu k sebeobraně a vzájemné pomoci v krizových situacích vojenského i nevojenského charakteru. | army.cz
Příprava občanů k obraně státu je zaměřena zejména na zdravotnickou přípravu, přípravu k civilní ochraně, přípravu k sebeobraně a vzájemné pomoci v krizových situacích vojenského i nevojenského charakteru. Žáci a studenti by v rámci vzdělávání a výchovy měli získat základní informace o současném bezpečnostním prostředí, o výhodách a závazcích vyplývajících z členství ČR v mezinárodních bezpečnostních a politicko-vojenských organizacích, o principech obrany státu a o úloze ozbrojených sil ČR při zajišťování obrany státu a při řešení krizí nevojenského charakteru. Zároveň se seznámí s povinnostmi, které jim, jako občanům ČR ve vztahu k obraně státu vyplývají ze zákonů.
Velmi chválihodnou činností některých našich vojáků je pravidelné dárcovství krve. Hromadné odběry nejsou v českých nemocnicích žádnou zvláštností a jsou mezi vojáky-dárci stále rozšířenější.
Foto: Čeští vojáci darují krev, která může zachránit život | army.cz