NKÚ vyčítá armádě zanedbání ženijního vojska. Plošná modernizace nelze okamžitě, brání se ministerstvo obrany
Část ženijního vojska je podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zanedbaná a zastaralá. Podle NKÚ je řada techniky poruchová a nemá požadované parametry, co se například mostních souprav týče, které nezvládají váhu pořizovaných moderních tanků. Ministerstvo obrany si je současného stavu ženijních sil vědomé a akvizici moderních plovoucích a doprovodných mostů plánuje v příštích letech. Resort obrany k dané zprávě také dodává, že informace o nevyčerpání 3,5 miliard Kč v letech 2010 až 2022 je zavádějící a že takové prostředky pro ženisty vyčleněny nebyly – v rámci omezeného rozpočtu tak ministerstvo obrany muselo investice přesouvat na další roky.
Zpráva NKÚ přichází v době postupné modernizace české armády. A nejen ministryně obrany Jana Černochová říká, že vše nelze mít hned. O to víc toto tvrzení platí při náročných armádních tendrech závislých na napjatém rozpočtu, který se začal postupně zvedat až v posledních letech, kdy až válka na Ukrajině byla impulsem pro letošní první splnění závazku výdajů na obranu určeném NATO ve výši 2 % HDP. V rámci modernizace AČR se naši vojáci dočkají např. nových tanků či stíhacích letounů, o kterých se v mediálním prostoru často diskutuje. Postupná modernizace je však zapotřebí napříč celou armádou, která byla v mnoha ohledech dlouhodobě zanedbávána, což je zcela zjevné právě např. u ženijního vojska, které plní velmi důležitou podpůrnou funkci bojovým jednotkám a zajišťuje jejich přesun, stavby a logistiku.
„Např. dnes používané pontonové mostní soupravy neunesou nově pořizované tanky. Ministerstvo obrany však většinu plánovaných investičních akcí odložilo nebo zrušilo. A to přesto, že na obnovu a modernizaci techniky ženijního vojska mělo v letech 2010 až 2022 ze státního rozpočtu k dispozici celkem 3,5 mld. Kč,” tvrdí ve své zprávě Nejvyšší kontrolní úřad. „Za těchto dvanáct let MO z uvedené částky vyčerpalo pouhých devět procent – necelých 314 milionů korun,” pokračuje NKÚ s odkazem na výsledky kontroly z letošního ledna.
Ministerstvo obrany některá zjištění NKÚ nevylučuje, odmítá však, že by takové prostředky mělo k dispozici. „Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu týkající se ženijního vojska potvrdila, jak velkému nedostatku peněz musely Armáda ČR a Ministerstvo obrany ČR v posledních letech čelit. Vnitřní dluh je obrovský a týká se všech druhů vojsk, nejen ženijního. Zároveň kvůli nestabilitě rozpočtu bylo obtížné dlouhodobě plánovat,” reagoval ve svém vyjádření resort obrany na publikovanou zprávu a zároveň se brání, že z většiny šlo o období předchozí vlády ministra obrany Lubomíra Metnara. „Vyjádření NKÚ, že ministerstvo obrany mělo v letech 2010 až 2022 k dispozici 3,5 miliardy korun na modernizaci ženijního vojska, je zavádějící. Tolik peněz reálně v rozpočtu na ženijní techniku vyčleněno nebylo. Byl pouze stanoven obecný rámec, který umožňoval finance v takové výši na požadovanou techniku uvolnit, což je zákonem požadovaný postup,” vysvětluje ministerstvo s tím, že některé projekty musely dostat přednost a jiné být naopak odloženy. Jde mimo jiné o nákup zmíněných plovoucích a doprovodných mostů, které armáda plánuje na roky 2025-2028, což je v souladu s plánovaným nákupem nových hlavních bojových tanků Leopard v letech 2027 až 2030.
Možná řešení? Leguan, IRB i M3
Vzhledem ke zmiňované akvizici nových tanků Armáda ČR požaduje po mostních konstrukcích vysokou nosnost MLC 80 (72,6 tuny pro pásová a 83,5 tuny pro kolová vozidla) vyhovující právě pro typy Leopard 2A8 a v případě cvičení se západními partnery i pro tanky M1 Abrams či Challenger 2, u kterých nestačí menší nosnost MLC 70 (63,5 tuny pro pásová vozidla a 73 tun pro kolová vozidla) vhodná pro doprovodné mostní konstrukce pro BVP a další vozidla. Stávající mostní vozidla AM-50 unesou jen 50 tun, možný upgrade na AM-70 EX (prostředek standardu MLC-70) vyvinutý šternberskou Excalibur Army by podle výrobce představoval pro vojáky nejjednodušší změnu, protože navazuje na předchozí model, na který jsou naši vojáci již zvyklí.
Vylepšením je nový podvozek řady Tatra Force 8x8, ale také moderní systém ovládání s automatizovanými prvky pokládky mostu, moderní elektronika, hydraulika nebo nový systém údržby.
O řád vyšší nosnost (MLC 80) pak mají například mostní systémy Leguan, které mohou mít jak kolový, tak pásový (Leopard 2) podvozek a jsou tak k přesunu tanků Leopard 2 i dalších nejmodernějších hlavních bojových tanků optimální.
V rámci pontonových souprav pak určitě stojí za zmínku souprava IRB na podvozku Tatra 815-7 Force (jedná se o společný projekt společností Excalibur Army a GDELS) taktéž s nosností MLC 80 a obojživelné vozidlo M3 výrobce GDELS se schopnostmi fungovat jako pozemní vozidlo, plavidlo i samohybný ponton.
NKÚ ve své zprávě potvrzuje význam těchto armádních konstrukcí i při živelních katastrofách. „Např. při povodních v letech 2009, 2010 a 2013 se ženisté významně podíleli na odklízení následků povodní a stavbě provizorních mostů. Odkládáním nebo rušením plánovaných investičních akcí však MO negativně ovlivnilo i schopnost ženijního vojska provádět záchranné a likvidační práce při pohromách a mimořádných událostech,” stojí v závěru zprávy NKÚ.
Zdroj: NKÚ, Ministerstvo obrany ČR, Excalibur Army