Nováčci se přesunuli z učeben do terénu
Během uplynulých dnů se překlopila náplň Kurzu základní přípravy (KZP) nových studentů Univerzity obrany z teoretické do praktické části. Zatímco po absolvování vstupních formalit a vybavení vojenskou výstrojí se nováčci v prvních dnech seznamovali se základními pravidly a normami v učebnách, nyní přistupují k praktickému výcviku. Učí se zacházet s útočnou puškou, osvojují si základy ženijních činností a budují svůj první ochranný okop.
Celkem 339 nových studentů Univerzity obrany nastoupilo 1. srpna do Kurzu základní přípravy. Absolvování kurzu je nezbytnou podmínkou pro zahájení studia na vojenské vysoké škole. Přibližně desetina letošních nováčků, přesně 37, pak nastoupí až příští pátek 16. srpna a projde zkrácenou formou přípravy, protože na univerzitu přichází z Vojenské střední školy MO v Moravské Třebové.
Kurz základní přípravy je zároveň vhodnou příležitostí pro stávající studenty vyšších ročníků, aby zde trénovali své velitelské schopnosti. Doplňují zkušené instruktory s dlouholetou praxí a pod jejich dohledem řídí svěřené jednotky při nejrůznějších aktivitách. „V průběhu příštího týdne se studenti budou zdokonalovat v činnosti na palebné čáře, čeká je také budování okopů pro ležícího střelce v rámci ženijní přípravy,“ popisuje nejbližší náplň výcviku jedna z instruktorek četařka Izabela Kremserová.
Průběh KZP
- V prvních dnech po nástupu vojáků do základní přípravy se organizuje jejich prezence a zařazení do výcvikového kurzu, konají se zdravotní prohlídky, vydává se výstroj a ostatní materiál, přijímají se další organizační opatření, aby mohl být zahájen výcvik.
- Svým charakterem a důležitostí je základní příprava v kariéře každého vojáka velmi významná a neopakovatelná. Odborné a výchovné cíle nelze splnit v základní týdenní době služby vojáka. Proto je většina výcviku realizována v režimu nepřetržitého vojenského výcviku.
- Nepřetržitý vojenský výcvik v základní přípravě zahrnuje teoretickou přípravu na učebnách, praktický výcvik na cvičištích, přípravu vojenského materiálu k výcviku, přesuny do prostoru výcviku a zpět, údržbu vojenského materiálu po ukončení výcviku, přípravu na zaměstnání příštího dne, samostatné studium, vyhodnocovací činnost a další výcviková opatření.
- Doba, která je vyčleněna pro zaměstnání, je využívána efektivně a zaměstnání jsou vedena s vysokou intenzitou tak, aby každý voják poznal své možnosti při podávání extrémních výkonů a upevňoval tak svoji sebedůvěru. Z těchto důvodů jsou vojáci v průběhu zaměstnání vystavováni zvýšenému fyzickému a psychickému zatížení. V průběhu základní přípravy jsou navíc realizovány i několikadenní komplexní polní výcviky v terénu včetně nočních zaměstnání.
Denní rozvrh zaměstnání
- 05:00 Budíček
- 05:00 – 05:10 Provedení ranního úklidu
- 05:15 – 06:00 Rozcvička, ranní hygiena
- 06:00 – 06:45 Snídaně
- 06:45 – 07:00 Příprava na zaměstnání
- 07:00 – 07:30 Rozvod do zaměstnání
- 07:30 – 12:20 Výcvik
- 12.20 – 13:40 Oběd
- 13:40 – 17:00 Výcvik
- 17:00 – 18:50 Večeře
- 18:50 – 22:00 Výcvik
- 22:00 Večerka
Zdroj: UNOB