Po mnoha letech se uskuteční společný nákup munice zemí V4
Zasedání zemí V4 vždy přinášela řadu možností spolupráce včetně společných nákupů. Nyní, po několika letech přichází první vlaštovka v podobě nákupu přes 300000 kusů munice 9x19 FX Marking. Jde o munici do krátkých ručních zbraní. Z celkového výše uvedeného počtu se očekává, že Ministerstvo obrany ČR zakoupí 20000 kusů munice, tedy jednu patnáctinu celkového objemu. Pro ČR tak půjde o podíl na společném nákupu v řádu statisíců korun, s přihlédnutím k maloobchodním cenám této munice.
Foto: Zasedání zemí V4 vždy přinášela řadu možností spolupráce včetně společných nákupů. Nyní, po několika letech přichází první vlaštovka v podobě nákupu přes 300000 kusů munice 9x19 FX Marking. (ilustrační foto) | archiv Ministerstva obrany Spojených států amerických / CC BY NC-ND
Podpisu tzv. „Letter of Intent” (LOI), který podepsali národní ředitelé pro vyzbrojování zemí V4, předcházela několikaměsíční intenzivní práce zaměstnanců Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany ČR a Agentury logistiky AČR společně s kolegy z ministerstev obrany ostatních členských zemí V4. Za českou stranu tento dokument podepsal náměstek ministra obrany Lubor Koudelka.
Původní záměr společného nákupu munice byl představen ministrem obrany Lubomírem Metnarem za českého předsednictví V4 na Dnech NATO v září 2019. „Ubrali jsme na přehnaných ambicích a plánech. Chceme začít něčím reálným, a to je společný nákup munice,” uvedl tehdy ministr Metnar. V průběhu českého předsednictví záměr nabral konkrétní podobu a vznikl společný projekt. Tento projekt by měl sloužit jako odrazový můstek pro budoucí náročnější vyzbrojovací projekty v rámci skupiny V4. Česko vede projekt i poté, co v létě 2020 předalo předsednictví Polsku.
O jakou munici a jaké počty vlastně jde? Čtyři středoevropské země se dohodly, že společně nakoupí munici do ručních zbraní typu 9x19 FX Marking Cartridge Red a 9x19 FX Marking Cartridge Blue. Jedná se o cvičnou munici, která je netoxická, využitelná v jakémkoliv prostředí a u jakéhokoliv typu tréninku. Celkem chtějí státy V4 pořídit přes 300 tisíc kusů této munice. Ministerstvo obrany ČR předpokládá v rámci společného nákupu nakoupit po 10000 kusech od každého typu. To znamená celkový nákup 20000 kusů munice.
Ohledně ceny za munici 9x19 FX pro AČR jsme se zeptali ředitele odboru komunikace Ministerstva obrany Mgr. Jana Pejška. „Definitivní cenu nyní sdělit nemohu, protože ji určí až soutěž organizovaná agenturou NSPA. Předpokládáme, že cena jednoho náboje bude v přepočtu cca 20-30 Kč,“ uvedl Pejšek.
Jen pro srovnání, u českého prodejce Armyarms jeden kus munice 9x19 FX vychází na 30 korun včetně DPH. Pokud se podíváme do zahraničí, maloobchodní cena za balení, tedy 50 kusů munice, činí 40 dolarů, tedy po přepočtu zhruba 17 korun za kus (je však potřeba počítat se zdaněním a clem). Jaká bude přesná výsledná cena za kus v rámci společného nákupu prostřednictvím alianční Agentury pro podporu a pořizování (NATO Support and Procurement Agency, NSPA) se tedy ukáže až po výsledcích soutěže.
Na sociálních sítích se ohledně výše uvedeného nákupu objevují různé reakce. Někteří vojáci či záložníci argumentují, že by se raději v rámci výcviku vojáků AČR měla pořídit munice v ráži 5,56mm, která se, na rozdíl od ráže 9mm (která je určena pro pistole či samopal CZ SCORPION EVO 3), používá při výcviku mnohem častěji. Potřebné konverzní sady na dlouhé zbraně v ráži 5,56mm, které umožní používat cvičnou munici FX, Armáda České republiky sice nemá, avšak dají se zapůjčit. Aby byl však výcvik se cvičnou municí FX v ráži 5,56mm smysluplný, muselo by se objednat mnohem více kusů, např. 200000. Taktický výcvik by pak mohl obsahovat použití útočné pušky (v ráži 5,56mm) s možností přechodu na záložní zbraň (v ráži 9mm).
Objednaná munice 9x19 FX ve výše uvedeném počtu (20000 ksuů) může posloužit např. pro komplexní výcvik ochranné služby Vojenské policie (VP) a pohotovostních oddělení VP. Vzhledem k ráži munice (9mm) se tato hodí ideálně právě pro VP, která většinu činností provádí s pistolemi.