Prezentace českých firem na Future Forces Forum 2024: Osvědčené systémy i zcela inovativní řešení
Nedávno skončila třídenní akce Future Forces Exhibition & Forum (FFF), která se zaměřuje na bezpečnost a obranu. Dnes je totiž více než kdy jindy potřeba rychle a efektivně čelit současným i budoucím hrozbám.
Video: Prezentace českých firem na Future Forces Forum 2024: Osvědčené systémy i zcela inovativní řešení / CZ DEFENCE
Letos se na pražském výstavišti PVA EXPO prezentovalo přes 320 vystavovatelů z celého světa a nechyběli ani čeští zástupci obranného průmyslu. Největší prezentaci měla skupina Czechoslovak Group (CSG), která zároveň letos byla také generálním partnerem akce Future Forces Forum 2024.
Společnost Excalibur Army letos prezentovala novinku v podobě systému Hector na podvozku Toyota Land Cruiser řady 70, na kterém je instalována dálkově řízená pozorovací a zbraňová stanice Guardian 1.5, která je vybavena špičkovými optoelektronickými senzory a těžkým kulometem M2 ráže 12,7 mm.
Dalším exponátem bylo pancéřované vozidlo Patriot 4x4 s vysokou balistickou i protiminovou odolností, které je díky svým vlastnostem a modularitě vhodné pro průzkumnou, hlídkovou i bojovou činnost. Před hlavním vchodem návštěvníci mohli vidět samohybnou kolovou houfnici Morana na podvozku Tatra 8x8, s dělem ráže 155 mm a délkou hlavně 52 ráží, umístěným v pancéřované otočné věži.
Na výstavě nechyběly ani vojenská vozidla Tatra, včetně nejnovější třetí generace Tatra Force 6x6 v provedení valník. Zájem návštěvníků vzbudilo i obrněné vozidlo TITUS 6x6, které má ve své výzbroji také Armáda České republiky. Součástí portfolia skupiny CSG byl také víceúčelový 3D radar pro detekci a sledování pozemních a nízkoletících cílů ReGuard od společnosti Retia, který lze také integrovat do širšího řešení v podobě komplexního protidronového systému ReCas.
Společnost MSM Group pak vystavovala různé druhy tankové munice ráží 120 mm a 105 mm a dělostřelecké munice ráže 155 mm NATO.
Mezi další významné české vystavovatele patřila i společnost Aero Vodochody, která na FFF slavnostně oznámila oficiální název letounu L-39NG – Skyfox. Tento moderní letoun je vhodný jak pro výcvik pilotů, tak pro lehké bojové a průzkumné mise. Letouny L-39NG si k výcviku vybrala i naše armáda. Tyto stroje bude LOM PRAHA, respektive její dceřiná společnost CLV Pardubice, využívat pro základní i pokročilý výcvik, kde se piloti naučí principům použití proudových letounů při plnění bojových úkolů.
Výstavní stánek měla na FFF i společnost PBS GROUP, která vystavovala své proudové motory PBS TJ40, PBS TJ80-120 a PBS TJ150, určené pro obranné aplikace. Kvalitu výrobků PBS potvrzuje i fakt, že tento podnik v minulém roce podepsal memoranda o porozumění s celosvětovými giganty Lockheed Martin a Pratt & Whitney. S Lockheed Martin by se měla PBS GROUP podílet na programu F-35, zatímco společnost Pratt & Whitney si je vybrala jako partnera pro vývoj APU (pomocné energetické jednotky) nové generace, vhodné i pro letouny šesté generace.
Své produkty na Future Forces Forum prezentovaly i další významné české společnosti, jako Ray Service, Meopta či Quittner & Schimek.
Kromě již zavedených českých společností se na letošní výstavě prezentovalo i velké množství menších a začínajících firem, které zaujaly především svým portfoliem inovativních a často i jedinečných řešení.
České komerční společnosti si plně uvědomují význam aktuální zhoršené bezpečnostní situace a s tím související měnící se potřebu vyšší a efektivnější ochrany, což se na výstavě projevilo v podobě velmi zajímavých produktů.
Zájem budily také státní podniky Ministerstva obrany ČR. Na stánku podniku LOM PRAHA dominoval vrtulník Enstrom En-480, zatímco VOP CZ představil svou novinku – prototyp autonomního vozidla TAROS PYRO Explorer, které je určeno pro provádění pyrotechnického průzkumu v extrémně nebezpečných oblastech s možností rentgenové detekce nebezpečných objektů. Vojenský technický ústav (VTÚ) pak předvedl lehké evropské vozidlo (LEV) Sabre od společnosti Arquus, na jehož vývoji se VTÚ podílel.
Jak již bylo v úvodu zmíněno, na Future Forces Forum 2024 se prezentovalo úctyhodné množství českých i zahraničních firem. Kvalitu i rozsah letošního Future Forces Fora ohodnotila i vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová, kterou překvapilo, jak se Future Forces Forum za poslední dva roky rozrostlo. „Za mě palec nahoru pro organizátory. Máme tady ty největší firmy českého zbrojního průmyslu, bylo tady i několik národních stánků. Mohu zmínit Dánsko, Indii, Francii a samozřejmě i Ukrajinu,“ sdělila naší redakci Radka Konderlová.