Na IDETu se představilo české komplexní antidronové řešení ReCas nebo nová generace Tatra Force
Na letošním veletrhu IDET mohli návštěvnici vidět spoustu zajímavé vojenské techniky, výzbroje, výstroje či doplňků. Největší expozici měl holding Czechoslovak Group (CSG), v rámci které byla k vidění ve výstavních halách i ve venkovních prostorech řada exponátů.
Video reportáž: Představení českého komplexního antidronového řešení ReCas, nové generace Tatra Force, samohybné houfnice Morana, obrněného vozidla TITUS a další (prezentace/rozhovory). / CZ DEFENCE
Velký zájem vzbudilo první české komplexní antidronové řešení ReCas od společnosti Retia. Systém ReCas, které reaguje na hrozby spojené s provozem nepřátelských bezpilotních prostředků (drony, vyčkávací munice). Retia v rámci systému ReCas vyvinula vlastní softwarové řešení (tzv. Command and Control), které představuje jakýsi „centrální mozek“ celého systému, do kterého je možné integrovat jednotlivé komponenty (prvky) třetích stran, v návaznosti na konkrétní požadavky zákazníka a deklarované use casy (případy užití).
Foto: Největší expozici měl holding Czechoslovak Group (CSG), v rámci které byla k vidění ve výstavních halách i ve venkovních prostorech řada exponátů. | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Foto: Retia, spadající pod holding Czechoslovak Group, představila první české komplexní antidronové řešení ReCas. | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Antidronový systém ReCas představuje modulární řešení, kde má zákazník možnost výběru jednotlivých komponent do dvou základních částí systému – senzorické (slouží k detekci hrozeb) a efektorové (slouží k eliminaci hrozeb). Základem senzorické části je 3D radar ReGuard, který je kompaktní a díky svým technickým parametrům ideální pro systémy ochrany před bezpilotními prostředky na velké vzdálenosti.
Foto: Komplexní antidronový systém ReCas | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Dosah 3D radaru ReGuard garantuje včasnou výstrahu před blížící se hrozbou, což poskytuje operátorovi více času na vyhodnocení situace či případnou reakci. Další komponentou senzorické části systému ReCas je tzv. RF-senzor, který slouží k identifikaci směrů a frekvencí používaných potenciálních cílů. Elektro-optický senzor pak slouží ke klasifikaci a potvrzení již detekovaných cílů, a to na základě optického snímání v denním i nočním režimu. Efektorová část antidronového řešení ReCas pak využívá standardně elektronického rušení (tzv. soft-kill), kdy je rušič integrován přímo na optickém systému, a je tak možno v reálném čase sledovat reakci cíle na rušení. V případě potřeby pak může být systém rozšířen také o prostředky pro přímé sestřelení cíle (tzv. hard-kill).
Společnosti spadající do skupiny MSM Group pak na letošním IDETu prezentovaly celou škálu moderního středorážového a velkorážového střeliva. Letošní novinkou byla 120mm tanková munice, kompatibilní s municí pro tanky Leopard 2.
V rámci expozice CSG měla českou výstavní premiéru také houfnice Morana – nejnovější dělostřelecký systém od společnosti Excalibur Army, který byl poprvé představen na loňském pařížském veletrhu Eurosatory 2022.
Foto: V rámci expozice CSG měla českou výstavní premiéru také houfnice Morana – nejnovější dělostřelecký systém od společnosti Excalibur Army. | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
K vidění byla také nová obrněná vozidla TITUS, která si Ministerstvo obrany ČR objednalo v roce 2017 pro Armádu České republiky v počtu 62 kusů, a to ve třech verzích – 6 kusů ve verzi velitelsko-štábní (KOVVŠ), 36 kusů ve verzi spojovací (KOVS) a 20 vozidel bude sloužit jako místa pro koordinaci palebné podpory (MKPP). TITUS je úspěšným společným projektem české firmy Tatra Defence Vehicle a francouzské obranné společnosti Nexter Systems. Armádě České republiky již bylo předáno šest sériových vozidel TITUS ve všech 3 výše uvedených variantách, další dodávky pak proběhnou v tomto a příštím roce.
Foto: TITUS MKPP | Tomáš Kolařík / CZ DEFENCE
V souvislosti s novými vozidly TITUS, které budou sloužit u 13. dělostřeleckého pluku, jsme se zeptali velitele pluku pana plukovníka Jana Cífky, jakým způsobem příchod nového vozidla TITUS rozšíří dosavadní schopnosti pluku: „Obdržením a převzetím prostředků MKPP, KOVS, KOVVŠ TITUS dojde k přechodu na plně digitalizované prostředky 21. století. Dojde ke kvalitativnímu i kvantitativnímu navýšení schopností dělostřeleckých jednotek, a to v oblasti poskytování palebné podpory a propojitelností k jednotkám NATO na soudobém válčišti. Budou plně nahrazeny zastaralé prostředky velení na všech místech velení v rámci brigádních úkolových uskupeních. Do těchto vozidel bude implementován automatizovaný systém řízení palby dělostřelectva ADLER III, který zabezpečí plnou automatizaci procesů řízení palby a koordinace palby dělostřelectva AČR. Dojde k propojitelnosti s ostatními jednotkami dělostřelectva NATO.“
Foto: Obrněné vozidlo TITUS MKPP (vlevo) a kontejnerový nakladač Tatra Phoenix 8x8 s prodlouženým podvozkem a pancéřovanou kabinou | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Návštěvníci veletrhu si mohli prohlédnout i 155mm samohybnou houfnici Caesar od francouzské společnosti Nexter. Právě houfnice Caesar by měly v rámci AČR nahradit dosavadní samohybné kanónové houfnice vz. 77 DANA ráže 152 mm. Naši dělostřelci z 13. dělostřeleckého pluku by měli první kusy dostat do konce roku 2026. Naprostá většina (kromě 4 kusů) houfnic bude kompletována v České republice prostřednictvím holdingu Czechoslovak Group (CSG), který bude mimo jiné také dodavatelem osvědčených podvozků Tatra a pancéřované kabiny. Armáda ČR celkem obdrží 62 děl Caesar. Přechodem na 155mm houfnice Caesar AČR navýší své dělostřelecké schopnosti, což potvrzuje i Ukrajinské bojiště, kde je převahu západních 155mm houfnic nad 152mm zbraněmi sovětské konstrukční školy evidentní, zvláště co se týče dostřelu, přesnosti či možnosti používání „chytré“ munice. Systém Caesar s hlavní o délce 52 ráží pak s nejlepšími typy granátů dosahuje maximálního dostřelu okolo 40 km.
Foto: Návštěvníci veletrhu si mohli prohlédnout i 155mm samohybnou houfnici Caesar od francouzské společnosti Nexter. | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Foto: 155mm houfnice Caesar by měly v rámci AČR nahradit dosavadní samohybné kanónové houfnice vz. 77 DANA ráže 152 mm. | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Na letošním veletrhu se také poprvé představila nová generace vozidla Tatra Force od společnosti Tatra Trucks, a to v hasičském provedení. Jedná se již o třetí generaci modelové řady Tatra Force, která vedle zásadního vylepšení koncepce s nízko položenou kabinou a motorem nad přední nápravou přináší také rozšíření portfolia o varianty s motorem umístěným vpředu. Nové kabiny s přepracovaným skeletem a moderními konstrukčními prvky přinášejí zvýšenou bezpečnost a novou úroveň komfortu pro řidiče i celou osádku, včetně lepšího výhledu.
Foto: Na letošním veletrhu se také poprvé představila nová generace vozidla Tatra Force od společnosti Tatra Trucks, a to v hasičském provedení. | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Nová generace vozidel Tatra Force umožňuje lepší průjezd v nízkých profilech. Nová vozidla využívají osvědčeného tatrováckého podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami a navazují tak na výjimečné jízdní vlastnosti předchozích dvou generací v terénu i na silnicích. Jde především o nadprůměrné hodnoty nájezdových úhlů, velmi dobrou průchodivost těžkým terénem a jízdní stabilitu. Základní provedení v nabídce budou reprezentovat podvozky 4x4, 6x6 a 8x8 s kotoučovými brzdami na všech kolech.
Foto: Nová generace vozidel Tatra Force umožňuje lepší průjezd v nízkých profilech. | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Stejně jako u předchozích generací jsou ale pro zákazníky k dispozici i vícenápravové verze s různým počtem hnaných a řiditelných náprav. Automobily nové generace budou v základní verzi osazeny modernizovaným elektronicky řízeným vzduchem přímo chlazeným osmiválcovým motorem Tatra o výkonu až 340 kW.
Foto: Momentka z rozhovoru s generálním ředitelem Tatra Trucks Lukášem Andrýskem | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE
Vybrané varianty mohou být vybaveny i novou generací vzduchem chlazeného dvanáctiválcového motoru Tatra o výkonu až 440 kW. Nová Tatra Force bude nabízena pro hasičské a záchranářské složky, armády a bezpečnostní organizace, ale také pro těžební či stavební průmysl a v dalších odvětvích.
Zdroj: IDET