Probíhá cvičení kybernetických sil a informačních operací POWERFUL WORD 2022
Téměř 200 vojáků z Německa, Slovenska, Maďarska a specialistů Skupiny kybernetických sil a informačních operací Olomouc pokračuje ve cvičení POWERFUL WORD 2022 ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá, které začalo 11. října a skončí 14. října 2022.
Foto: Velitel Informačních a Kybernetických sil Generál Feix při debatě s velitelem německých cvičících | prap. Martin Kresta
Cílem výcviku je procvičení schopností Skupiny kybernetických sil a informačních operací, která je předurčena do brigádních úkolových uskupení. Cvičící reagují na hybridní hrozby, například na boj s internetovými trolly, fake-news a další rizika. Součástí scénáře je také odstrašení protivníka nástroji psychologické války. Výcvik simuluje reálné nasazení vojáků a jejich reakce na současné konflikty.
Foto: Příslušník speciálních sil při plánování operace | prap. Martin Kresta
„Naši vojáci tady působí jako nástroj pro řešení hybridních hrozeb a humanitárních dopadů válečného konfliktu. V rámci scénáře tady působí i rozehra, která představuje nepřátele v podobě paramilitantních organizací, dále také spřátelené osoby, ale i obyčejné civilní obyvatelstvo, které je neutrální a může se na základě činností našich cvičících rozhodnout, koho bude podporovat,“ uvedl pro CZ DEFENCE plukovník Přemysl Štěpánek, řídící cvičení POWERFUL WORD a velitel Skupiny Kybernetických sil a Informačních operací. Účastníci cvičení řeší například problémy spojené s migrační vlnou, informování obyvatelstva a bojují s dezinformacemi, kterých je v rámci cvičení připraveno velké množství. „Bojujeme i v kyberprostoru na sociálních sítích, kde vyvracíme fake-news. Nepřátelé proti nám využívají znalosti photoshopu a editace videí, takže vznikají různé grafické podvrhy a dehonestující videa, na které musí cvičící adekvátně reagovat a získat, případně udržet důvěru veřejnosti,“ doplnil plk. Štěpánek.
Foto: Český a slovenský voják při tvorbě grafiky | prap. Martin Kresta
Zajímavostí cvičení je působení "herních" médií, tedy novinářů, kteří v rámci cvičení vedou zpravodajské weby, dělají reportáže, snaží se z vojáků dostat informace a konfrontují je se lživými nebo pravdivými zvěstmi.
Foto: Výhodou mezinárodní účasti je vyměňování zkušeností, které se zvlášť v této oblasti dramaticky vyvíjí. | prap. Martin Kresta
Cvičení má pevný scénář pouze v úvodu, následné situace se pak odehrávají podle vývoje a činnosti vojáků. Hybridní hrozby jsou v dnešním světě stále více aktuální, proto naši specialisté prověřují úroveň znalostí v boji proti hybridním hrozbám a především schopnosti proti nim účinně bojovat. Výhodou mezinárodní účasti je pak vyměňování zkušeností, které se zvlášť v této oblasti dramaticky vyvíjí. Cvičení navazuje na tradici let minulých, kdy se cvičení jmenovalo CIMIC/PSYOPS COOPERATION a konalo se jen za účasti Česka a Slovenska.
Foto: Slovenský voják pořizuje zápisky při CIMIC jednání | prap. Martin Kresta