Naši pyrotechnici z Bechyně převzali novou techniku od USA
Příslušníci jednotky likvidace výbušných prostředků bechyňské ženijní základny převzali poslední část pyrotechnického vybavení od amerických partnerů. Materiál v hodnotě téměř čtyři a půl milionu amerických dolarů Armáda České republiky získala v rámci dvou programů zahraniční spolupráce (Foreign Military Financing a Global Train and Equip Program) zaměřené na bezúplatné pořízení vojenského materiálu.
Foto: Operátoři robotů | army.cz
Specializované vybavení vybrané na základě požadavků Armády ČR poslouží k výstavbě jejích schopností na podporu koaličních zahraničních operací. Předání vybavení se zúčastnili za Generální štáb AČR generálmajor Ivo Střecha, ředitel sekce rozvoje sil MO, a za americkou stranu americký admirál Francis Morley, ředitel Úřadu pro mezinárodní programy, spolu se zástupci americké ambasády v Praze.
„Považuji za klíčové mít stejnou techniku, výcvik i postupy v zahraničních operacích. To se velmi dobře osvědčilo v rámci našeho společného působení v Afghánistánu,“ komentoval důvody projektu admirál Morley.
Foto: Malí roboti řady DRAGON RUNNER na podporu pěších operací | army.cz
Spolupráce od roku 1996
Oba projekty vznikly v rámci bilaterální spolupráce v roce 1996 mezi armádami České republiky a Spojených států. Ženijní vojsko spolupráci využívá k modernizaci svého vybavení od roku 2010. „Tento projekt byl schválen v roce 2017. První dodávka byla předána v roce 2018 a doplnila materiálem skupinu EOD, která podporuje naše vojáky strážní jednotky na základně Bagrám,” doplnil generál Střecha. Pyrotechničtí specialisté (specialisté likvidace výbušných prostředků – Explosive Ordnance Disposal, EOD) zde působí dodnes.
Foto: Rozstřelovač RE 70 na likvidaci podezřelých předmětů a příslušenství | army.cz
Vybavení nejen do misí
Primárně je toto vybavení určeno do aliančních zahraničních operací. Detekční prostředky a roboty s detekčními přístroji jsou určeny pro pyrotechniky, kteří budou v příštím roce podporovat chemické jednotky vyčleněné do Sil rychlé reakce NATO (NRF). Některé z detektorů, například kovů a výbušnin, budou pak využity také k asanaci bývalých vojenských újezdů. Vybavení bude možné využít i v případě podpory Integrovaného záchranného systému.
Foto: Generálmajor Ivo Střecha, ředitel sekce rozvoje sil MO, a admirál Francis Morley, ředitel Úřadu pro mezinárodní programy. | army.cz
Nejen materiál, ale i výcvik
Dodávka specializovaného materiálu obsahovala roboty pro podporu pyrotechnických prací, různé druhy detektorů radiace, plynných a chemických látek, detektory vodičů, přístroje nočního vidění, přilby pro operátory EOD včetně softwaru pro hlášení pyrotechnických incidentů. Součástí projektu je také výcvik v obsluze robotů. „Máme skvěle vycvičené specialisty, po kterých je v rámci Aliance vysoká poptávka. S materiálem, který jsme získali, tuto jejich schopnost povyšujeme zase o další stupeň výše,“ komentoval využití získaného vybavení plukovník gšt. Jiří Tršo, velitel 15. ženijního pluku v Bechyni.
Foto: Ovládací zařízení k robotickému prostředku a robot TALON verze HAZMAT | army.cz
Armáda České republiky v rámci programu FMF získala vybavení pro své specialisty v podobných čtyřech projektech.