RSOM: Proces zajišťující logistické zabezpečení v praxi
Proces RSOM představuje komplexní soubor úkolů, které mohou plnit jen vybrané vojenské jednotky schopné poskytnout ucelené spektrum logistického zabezpečení. V Armádě České republiky je k realizaci těchto úkolů primárně předurčen prapor z Rakovníka. Ostatní útvary a zařízení české armády mohou v případě potřeby na realizaci tohoto procesu participovat.
Cvičení Strong Pegasus 2024
Logistické cvičení Strong Pegasus 2024, kterého se účastnil Prapor podpory nasaditelných sil Rakovník a německý logistický prapor 163 RSOM Logistic Battalion, mělo za cíl ověřit schopnosti českého praporu plnit požadované úkoly v procesu RSOM ve spolupráci s německými kolegy. Místo plnění úkolů bylo vybráno na letišti v Bochoři na Přerovsku.
„Na letišti v Bochoři, kde se uskutečnila hlavní část cvičení, vybudovali rakovničtí vojáci logistickou základnu s kapacitou až pro 900 vojáků. Vznikl zde rozsáhlý kemp s ubytovacími kapacitami a hlavním místem velení. Moderní mobilní kuchyně s jídelními stany a hygienické zázemí pro všechny cvičící jednotky splňují vysoké nároky i v polních podmínkách. Dále byly vybudovány prostory pro polní doplnění pohonných hmot, polní park techniky, polní sklad zbraní a muniční sklad.
Zdravotnické zabezpečení bylo připraveno poskytnout v případě potřeby první pomoc a základní péči o pacienta. Souběžně s logistickou základnou v Bochoři fungovalo po celou dobu cvičení místo podpory konvojů (Convoy Support Center) v Rančířově,“ komentoval ředitel Agentury logistiky brigádní generál Jaroslav Jírů, který má rakovnický prapor ve své podřízenosti.
Logistické zabezpečení v Bochoři a v Rančířově
Po příjezdu jednotek do tábora probíhá vždy vstupní procedura (inprocessing), při které velitelé jednotlivých přesunů obdrží základní informace o pobytu v táboře. Následuje doplnění pohonných hmot a parkování vojenské techniky. Poté se vojáci ubytují, probíhá výdej stravy a požadovaný zákonný odpočinek. Případný volný čas je organizován v souladu s pravidly tábora.
Letiště v Bochoři nebylo vybráno náhodou. Jeho geografická poloha v rámci České republiky a snadná dosažitelnost vybranými způsoby dopravy, jej předurčují jako vhodnou lokalitu pro daný druh cvičení. Druhou lokalitou zahrnutou do cvičení byl Rančířov, který není žádným nováčkem při plnění úkolů tohoto typu a Armáda České republiky jej pravidelně využívá k ubytování tranzitujících zahraničních jednotek. O stanový tábor vystavěný v této lokalitě se rovněž starají vojáci z Rakovníka.
Realizace procesu RSOM
Proces RSOM (Reception, Staging, Onward Movement) je souhrn úkolů zahrnující přijetí, soustředění a následné odeslání sil a prostředků vstupujících do společného operačního prostoru. Přepravované síly a prostředky v rámci RSOM prochází transformací na organické jednotky schopné adekvátně plnit operační požadavky velitele operace a následně jsou odesílány na místo nasazení.
Proces RSOM se skládá ze tří fází. První je přijetí (Reception) zahrnující příjezd a evidenci osob, vyložení materiálu a vojenské techniky v cílových místech strategické námořní, vzdušné nebo pozemní přepravy. Souběžně probíhá kontrola úplnosti vybavení, dokumentace, stavu materiálu a nepoškozenost vojenské techniky, poté následuje počáteční instruktáž a potřebné poučení personálu.
Druhou fází je soustředění (Staging) zahrnující shromáždění, dočasné ubytování, stravování, doplnění munice a PHM a přeskupení do organických jednotek, připravených na přesun do místa nasazení. V případě potřeby je prováděna údržba vojenské techniky a finální výcvik, který je zaměřený na charakter úkolů plněných v místě nasazení.
Závěrečnou třetí fází je odeslání neboli následný přesun (Onward Movement). Tato fáze zahrnuje přesun jednotek, včetně vybavení a materiálu, do jejich místa nasazení. K přesunu jsou využívány vojenské prostředky organických jednotek, případně podpůrných jednotek nebo prostředky zabezpečujícího hostitelského státu.
Proces RSOM představuje synchronizovanou spolupráci mezi velitelstvím zodpovědným za RSOM, hostitelským státem a státy poskytujícími síly a prostředky. Hlavní faktory ovlivňující bezproblémový přísun jednotek do společného operačního prostoru jsou adekvátně nastavený systém velení a řízení, sdílení informací, dostupná ochrana vojsk a požadovaná úroveň logistického zabezpečení.