Slovensko se připravuje na akvizici nových BVP
Vybudování těžké mechanizované brigády patří k jednomu ze závazků, které Slovensko má vůči spojencům v Severoatlantické alianci. K tomu je zapotřebí nahradit stávající sovětskou vojenskou techniku. Slovensko má dnes ve výzbroji sovětské stroje BVP-1, BVP-2 a BVP M. K tomu, aby byla vybrána vhodná náhrada, je pro nadcházející měsíce prioritou Ministerstva obrany několik jednání s potenciálními dodavateli, která budou doprovázena prezentacemi tohoto druhu techniky.
Foto: Slovensko má dnes ve výzbroji sovětské stroje BVP-1, BVP-2 a BVP M | Ministerstvo obrany SR
Dne 15. dubna se v prostorách Vojenského technického a zkušebního ústavu „Záhorie“ uskutečnily statické i dynamické ukázky bojového vozidla pěchoty ASCOD, které vyrábí společnost GDELS. Vyplývá to z vyjádření, které na svém webu uvedlo Ministerstvo obrany SR. Jak ministerstvo dále uvádí ve svém vyjádření, těchto ukázek se účastnil také ministr obrany Jaroslav Naď, náměstek ministra obrany Marian Majer, náčelník Generálního štábu ozbrojených sil Daniel Zmeko i národní ředitel pro vyzbrojování Jozef Zekucia. Se zástupci společnosti GDELS byly v průběhu ukázek vedeny i diskuse o možném zapojení slovenského obranného průmyslu do možných dodávek nových bojových vozidel. Nutno podotknout, že nešlo o první účast představitelů slovenského Ministerstva obrany na takovýchto ukázkách. Jde již cekem o třetí účast na ukázkách tohoto druhu bojové techniky.
První ukázky možných nových bojových vozidel pěchoty pro slovenskou armádu se uskutečnily 19. března v prostorách Vojenského technického a zkušebního ústavu „Záhorie“. V tento den probíhaly statické a dynamické ukázky bojového vozidla pěchoty Lynx KF41, které vyrábí společnost Rheinmetall AG. V rámci těchto ukázek se představitelé této společnosti společně se zástupci ministerstva obrany SR účastnili prohlídky státní akciové společnosti DMD Holding. V průběhu ukázek se ministr obrany Jaroslav Naď vyjádřil, že cílem je obstarat pro slovenskou armádu moderní, spolehlivou techniku a zabezpečit aktivní účast slovenského průmyslu na tomto projektu.
V rámci průzkumu trhu se pak 13. dubna účastnil státní tajemník Marian Majer ukázek bojového vozidla pěchoty CV90 ve Švédsku v prostorách společnosti BAE Systems Hägglunds. Delegaci státního tajemníka při této návštěvě doprovázela zástupkyně náčelníka švédských ozbrojených sil brigádní generálka Laura Swaan Wrede. Součástí pracovní cesty bylo i online jednání se státním tajemníkem švédského Ministerstva obrany Jan-Olof Lindem, kterému dominovala témata bilaterální spolupráce a otázky modernizace slovenské armády.
Ministerstvo obrany v průběhu všech dosud realizovaných setkání a ukázek deklarovalo, že cílem je nasbírat co nejvíc informací od případných dodavatelů nových bojových vozidel pěchoty, včetně předběžných nabídek. V průběhu posledních ukázek, které se uskutečnily 15. dubna, ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že slovenská armáda má v souvislosti s novými pásovými BVP jasné požadavky. Má jít hlavně o efektivní řešení pro Armádu SR, které bude splňovat všechny podmínky stanovené vojáky, bude transparentní a bude na něm mít výrazný podíl slovenský obranný průmysl.
Slovensko není jediným státem ve středoevropském prostoru, který se rozhodl koupit nová pásová bojová vozidla. Nová bojová vozidla pěchoty Lynx KF41 kupuje např. Maďarsko, které se společností Rheinmetall podepsalo smlouvu na vytvoření společného podniku, ve kterém se BVP Lynx KF41 budou vyrábět. Nová pásová bojová vozidla v současnosti vybírá i Česká republika. Tam ve výběrovém řízení soupeří vozidla ASCOD, Lynx KF41 a CV90.