Současnost a budoucnost dronů v AČR
Rychle se měnící principy a prostředí současných ozbrojených konfliktů ukazují, že jednou z nejdůležitějších schopností soudobých armád je včasný přístup k informacím nejen o vlastních jednotkách, ale hlavně o potenciálním protivníkovi. A to včetně dosažení operačních schopností okamžitého letálního působení na cíle. Bezpilotní prostředky zde hrají velmi významnou roli. Z těchto důvodů bylo rozhodnuto o posílení schopnosti českých ozbrojených sil vznikem praporu bezpilotních systémů.
Foto: Bylo rozhodnuto o posílení schopnosti českých ozbrojených sil vznikem praporu bezpilotních systémů | army.cz
Bezpilotní vzdušné systémy (UAS – Unmanned Aerial System) mají v našich ozbrojených silách poměrně dlouhou tradici. Již v roce 1985 zavedla tehdejší československá armáda do výzbroje prostředek VR-3 Rejs (Tupolev Tu 143). Tento průzkumný stroj sovětské výroby měl vzletovou hmotnost přes 1200 kg a dosahoval rychlosti 900 km/h. Ve službě vydržel až do roku 1995, kdy byl vyřazen. Od roku 1994 se začal testovat a postupně do výzbroje zařazovat bezpilotní systém domácí výroby Sojka III, který byl vyvinut Vojenským technickým ústavem, se vzletovou hmotností 145 kg. Vyřazen byl v roce 2010 bez přímé náhrady.
Foto: Bezpilotní prostředek Sojka 3 | army.cz
Vzhledem k tomu, že jednou z priorit české armády je působení v zahraničních operacích, soustředilo se v minulosti velení na rozvoj a pořízení bezpilotních prostředků kategorie I. dle NATO STANAG 4670, tedy kategorie tzv. Micro, Mini, Small. Jako první byl v roce 2009 pořízen systém RQ-11 B Raven, který je v kategorii „Mini“.
Foto: Lehký bezpilotní prostředek vzdušného průzkumu RAVEN RQ-11B| army.cz
Letoun má rozpětí 1,4 m, hmotnost 2 kg, výdrž 60 minut, a dolet 10 km. V průběhu roku 2017 byl původní systém nahrazen celkem pěti komplety (15 kusů) nové verze RQ-11 B DDL (Digital Data Link). V roce 2009 byl dodán systém Skylark I -LE (2x komplet pro potřeby speciálních sil) o vzletové hmotnosti 6,5 kg, rozpětí 2,9 m, rádiu 15 km, a s výdrží 150 minut.
Foto: AeroVironment RQ-20 Puma | Wikimedia Commons
V roce 2018 byl dodán komplet bezpilotního systému RQ-20 A Puma III LE o vzletové hmotnosti 6 kg, rozpětí 2,8 m a doletu 20 km. Dron výdrži ve vzduchu až 120 minut. Dále mají speciální síly zaveden jeden z nejmenších bezpilotních prostředků v AČR. Jedná se o prostředek Black Hornet Nano.
Foto: Black Hornet Nano - Jeden z nejmenších bezpilotních prostředků v AČR | Wikimedia Commons