STV GROUP dodá Armádě ČR neřízenou munici pro vrtulníky H-1 za 3,7 mld. korun
Vláda dnes projednala veřejnou zakázku ministerstva obrany na dodávky komponentů neřízených raket pro raketový systém Hydra a dodávky munice pro 20mm kanón pro vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Tuto neřízenou munici Armádě ČR dodá česká společnost STV GROUP za více jak 3,7 mld. korun.
Konkrétně se bude jednat o raketový motor včetně inertní výukové verze, tři typy ostrých bojových hlavic pro různé typy cílů, dvě verze hlavic pro zabezpečení výcviku pilotů vrtulníků, a tři typy nábojů pro letecký kanón M197 na vrtulníku AH-1Z.
Pořízeno bude více než 12 000 ks raketových motorů, k tomu odpovídající počet bojových hlavic různých typů a určení a víc než 150 000 ks nábojů pro letecký kanón. Konkrétní typy a počty nejsou z bezpečnostních a strategických důvodů uvedeny. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí 3 740 000 000 Kč bez DPH a byla stanovena na základě průzkumu trhu v říjnu 2022 (rakety a komponenty raket Hydra) a únoru 2023 (náboje 20 mm).
Předpokládaná hodnota zakázky podle resortu obrany odpovídá množství munice, které dle vnitřních a aliančních předpisů Armáda ČR potřebuje k zabezpečení výcviku a plnému operačnímu nasazení vrtulníků. Tato cena původně odpovídala maximálnímu finančnímu limitu plnění rámcové dohody (se zohledněním inflace) s předpokladem postupného pořizování zásob munice, avšak na základě zhoršující se bezpečnostní situace ve světě a s tím spojené razantně zvýšené poptávky po vojenské munici (vyčerpání kapacity výroby v současnosti na dva roky dopředu)
a v důsledku hospodárnější pořizovací ceny, pak Armáda ČR rozhodla o změně svého požadavku v následujících bodech:
- objednání plné operační a výcvikové zásoby munice najednou okamžitě po uzavření rámcové dohody,
- nahrazení finančního limitu rámcové dohody maximálním množstvím munice, které bude možné za dobu platnosti rámcové dohody objednat a které zohledňuje trojnásobek operační potřeby, o kterém je v alianci diskutováno a uvažováno, že by měli jednotlivé státy mít zabezpečené v důsledku současné bezpečnostní hrozby,
- zasmluvnění cen pouze pro pořízení současné plné potřeby munice, tím dojde k eliminaci obchodních rizik a vzhledem k současné volatilitě cen vojenského materiálu je ekonomičtější, v případě požadavku na další dodávky sjednat nové ceny a ověřit zadáním znaleckého posudku.
Neřízené rakety Hydra 70 a kanónová munice ráže 20 mm, patří mezi strategicky významnou výzbroj vrtulníkových jednotek. Bez pořízení uvedené munice nebude zabezpečena nasaditelnost jednotek vyzbrojených novými vrtulníky, nebudou zajištěny alianční závazky, ani schopnost nasadit vrtulníkové vojsko v rámci obrany České republiky. Pořízením munce tak dojde k naplnění bezpečnostních zájmů, definovaných ve strategických dokumentech, jako např. Koncepce výstavby Armády ČR 2035, Strategie vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu ČR do roku 2030, Obranná strategie ČR a NATO Capability Targets, Codes and Statements. Podle Strategie vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu ČR do roku 2030 pak „požadavky ministerstva na zajištění vojenského materiálu nezbytného pro zajištění schopností ozbrojených sil ČR představují podstatný bezpečnostní zájem státu.“
Pořízením uvedeného materiálu dojde rovněž k nabytí schopnosti ČR plnit své závazky vyplývající z členství v NATO, zejména nasazovat potřebné vojenské jednotky v rámci národních i zahraničních operací. V této souvislosti Obranná strategie ČR uvádí, že „adekvátní zapojení ČR do budování aliančních kapacit a nástrojů kolektivní obrany a odstrašení má v české obranné politice prioritu,“ s tím, že „budovat dobře vyzbrojené, vybavené, vycvičené a personálně naplněné ozbrojené síly a vytvářet podmínky pro jejich nasazení je nutné teď a co nejrychleji.“
Ministerstvo obrany na základě smlouvy na pořízení vrtulníků, kde se definují i druhy munice, poptává a pořizuje konkrétní výrobky schválené pro použití na nově pořízených vrtulnících AH-1Z a UH-1Y. Na základě dokumentace od vlády USA se jedná o munici amerického výrobce General Dynamics Ordnance and Tactical Systems a žádnou jinou munici není ČR oprávněná na vrtulnících použít, aniž by ztratila veškeré záruky, či podporu životního cyklu v rámci programu FMS.
Armáda ČR variantu pořízení neschválené munice jiného výrobce (pořízení nových necitlivých hlavic by bylo ekonomicky nehospodárné, ekvivalentní PGU schválené k použití na letounu F-16 by vyžadovaly dlouhý schvalovací proces) vyloučila a zvolila tak jediného výrobce požadované munice, společnost General Dynamics Ordnance and Tactical Systems v USA, jehož výhradním průmyslovým partnerem v ČR je společnost STV GROUP.
Předpokládaný termín uzavření smlouvy byl stanoven do 30. srpna 2024.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR