V těchto dnech si připomínáme hrdinství válečných veteránů
Na památku hrdinů, kteří od dob první světové války obětovali své životy za obranu svobody a demokracie, si v těchto dnech v blízkosti srdce připínáme vlčí mák jako symbol válečných veteránů. Jeho nošením zároveň vyjadřujeme respekt těm, kteří mezi námi žijí a jejichž příběhy nesmí být zapomenuty. Ať už jde o hrdiny druhé světové války či válečné veterány, kteří plnili a stále plní službu v zahraničních operacích, všichni si zaslouží, abychom ocenili jejich odvahu a byli připraveni jim podat pomocnou ruku, pokud se ocitnou v situaci, kdy potřebují naši solidaritu.
Ministerstvo obrany letos představilo vlčí mák v novém, originálním designu: Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány, jehož autorem je výtvarník Štěpán Mareš. Kromě podoby se u Vlčího máku České republiky proměnil i materiál, protože je nově vyroben ze speciálního ekologického papíru. Tento materiál prošel zátěžovými testy a je mnohem odolnější než původní plastová varianta máku. K dispozici je i speciální limitovaná edice od státního podniku LOM PRAHA, vyrobená pomocí 3D tisku. Na kompletaci těchto máků se podíleli přímo váleční veteráni, proto každý z těchto máků nese svůj unikátní příběh. Úplnou novinkou je pak možnost pořídit si elektronickou formu tzv. DiGiMák, který lze využívat například na sociálních sítích a dokumentech. Tento mák je možné věnovat konkrétnímu válečnému veteránovi apod.
Na Vlčím máku České republiky je zásadní jeho jednoznačný charitativní rozměr. Veškerý výtěžek sbírky jde do Vojenského fondu solidarity. Tento společný projekt Ministerstva obrany a Charity České republiky pomáhá nejen válečným veteránům, ale i vojákům a jejich rodinám v těžkých životních situacích. Ať už se jedná o uhrazení léčby závažných diagnóz, podporu rodin, kde došlo k tragickému úmrtí, financování speciálních zdravotních pomůcek či okamžité řešení následků povodní, Vojenský fond solidarity je vždy připraven poskytnout bezprostřední finanční pomoc.
Hrdost armády na válečné veterány je letos umocněna tím, že sbírku podporují přímo vojáci v ulicích mnoha měst napříč celou republikou. V některých případech jsou doprovázeni Sokoly a válečnými veterány z Československé obce legionářské, Sdružení válečných veteránů a spolku VETERANS. Svou podporu válečným veteránům nabídlo i množství veřejných institucí či vysokých škol, které umožňují pořízení máku po celou dobu sbírky. Další variantou jsou i čerpací stanice státního podniku ČEPRO EuroOil a Robin Oil. Kompletní seznam míst, kde lze získat Vlčí mák České republiky, najdete na oficiálním webu sbírky.
Mimořádnou podporu vyjádřila i ligová fotbalová asociace LFA, která válečným veteránům věnovala 16 utkání. Na všech utkáních bude možné pořídit si vlčí máky, a na některých utkáních budou na hřišti přítomni i váleční veteráni, kde jim kluby vzdají hold. Na podporu se tradičně pořádá mnoho akcí, pietních aktů, besed a slavností koncert v pražském Rudolfinu.
V pondělí 11. listopadu, tedy na Den válečných veteránů, sbírky v ulicích vyvrcholí. Na Vítkově proběhne slavností nástup a posléze se program přesune na Náměstí Míru v Praze, kde několik válečných veteránů obdrží resortní ocenění, Vojenský fond solidarity převezme šeky a bude možné hovořit s kontaktními pracovníky péče o válečné veterány. Součástí akce bude také prezentace vybrané výzbroje Armády České republiky a zazní i veřejné poděkování a vyjádření respektu našim veteránům za službu naší vlasti.