VTÚ bude součástí antidronového projektu Evropské obranné agentury
Vojenský technický ústav, s. p. bude součástí připravovaného antidronového řešení v mezinárodním projektu, který zaštiťuje Evropská kosmická agentura a Evropská obranná agentura. Systémy budou řešit mimo jiné i drony fungující v takzvaném autonomním módu, kdy po naprogramování mohou způsobit nemalé škody.
Česko-polské konsorcium firem, vedené společností BizGarden s.r.o., podepsalo s Evropskou kosmickou agenturou smlouvu, která mj. téměř půl milionem euro podpoří praktickou aplikaci systémů využívajících družicové signály pro provádění průzkumu, detekce a monitorování CBRNe hrozeb (Chemická, biologická, radiologická a jaderná hrozba) a částečně také obranu proti nim. Projekt financovaný z příspěvku České republiky do programu ESA Space Solutions bude realizován v období let 2021 a 2022. Demonstračnímu projektu předcházela studie proveditelnosti, při jejímž zpracování byly osloveny bezpečnostní složky a další organizace. Vznikl tak koncept dvou systémů, které mohou zjednodušit zásahy a zvýšit bezpečnost při rozsáhlých událostech s podezřením na možné CBRNe ohrožení.
Foto: Systémy budou řešit mimo jiné i drony fungující v takzvaném autonomním módu, kdy po naprogramování mohou způsobit nemalé škody. (ilustrační foto) | archiv společnosti AeroVironment / avinc.com / CC BY-NC-ND
Systémy jsou postaveny na využití dronů, které v tomto případě provádějí lety v plně autonomním provozu. To znamená, že po nastavení parametrů provozu již do jejich činnosti nezasahuje obsluha. Pro demonstrační projekt byly vybrány dvě aplikace. Aplikace pro monitoring velkých zásahů – požáry průmyslových zařízení, rozsáhlé havárie atd. a automatický systém pro odchyt nepřátelských dronů nesoucích potenciálně nebezpečný CBRNe náklad, látky ve spreji, radioaktivní látky nebo výbušniny.
Týmy budou řešit technické otázky, např. plně autonomní start a přistání dronu, bezpečnost jeho letu tak, aby nebyly ohroženy zasahující jednotky ani bezpečný provoz jiných leteckých prostředků nad zájmovou oblastí. Dále se budou zabývat sběrem a přenosem dat, jejich zobrazením a vyhodnocením pro zasahující týmy v reálném čase.
„Kombinace sofistikovaných detekčních, identifikačních a monitorovacích sad se zapojením celého spektra satelitních služeb slibuje, že pomůže jak pro evropské vojenské, tak civilní uživatele vytvořit výkonnou ochranu CBRN. Zároveň se projekt protíná s řadou dalších výzkumných cílů EDA v oblastech boje proti terorismu, ochrany přístavů, ochrany kritické infrastruktury, logistiky a lékařského dohledu na místě. Jinými slovy, kombinace vlastností a funkcionalit navrženého systému se může uplatnit v mnoha směrech“, říká Ali Shahzad z Evropské obranné agentury.